publikálva: 2017.04.29 - 6 éve
Jelen lenni és együtt növekedni a mezőben

A Gestalt módszer alkalmazása kreatívvá, izgalmassá és erőteljessé teszi a munkát, és új dimenziókat nyit meg a coaching során. Ebből kaptak ízelítőt a résztvevők a legutóbbi Morning Coaching alkalmon.
Dr. Stefany-Tóth Judit va
A Gestalt módszer alkalmazása kreatívvá, izgalmassá és erőteljessé teszi a munkát, és új dimenziókat nyit meg a coaching során. Ebből kaptak ízelítőt a résztvevők a legutóbbi Morning Coaching alkalmon.
Dr. Stefany-Tóth Judit varázslatot emlegetett az esemény beharangozójában, így kíváncsi lettem, hogyan is igézhet meg minket a Gesalt módszer. Mivel nem lehettem ott, hát utólag faggattam arról, mit adott át kilencven percben a résztvevőknek. És a varázslat szó új értelmet nyert…
- Miután a Gestalt módszertan az itt és mostban dolgozik, és nagyon erősen fókuszál a kapcsolatra, mindig különleges kapcsolódás történik a kliens és a coach között – magyarázza Judit. - Számomra minden emberi találkozás varázslat. Amikor a kliensünkkel találkozunk, arra fordítjuk a figyelmünket, hogy ezt a találkozást kiteljesítsük. A fókuszban az áll, hogyan tudunk létrehozni egy olyan kreatív és önreflektív teret, amelyben együtt növekedhetünk, aztán azt is közösen fedezzük fel, hogy mi történik ebben a térben. A varázslat abban rejlik, hogy hogyan tudunk kapcsolatba lépni egy másik ember életével. Mindannyiunknak megvan a saját szubjektív valóságunk. Egyedi jellemzőnk, miként észleljük a világot, vagy milyen jelentést tulajdonítunk a történéseknek. A Gestalt módszertan ez próbálja meg megismerni, feltérképezni. Minden pillanat rengeteg információt hordoz. Minden egyes mozdulatában és kapcsolódásában benne van az egész ember. Ebben a varázslatos térben próbálunk meg több információt érzékelni és nagyobb tudatosságot létrehozni.
- Mit lehet megcsillantani a módszerből ilyen rövid idő alatt?
- Ez az egyik legnagyobb kihívás. Én abból indultam ki, hogy olyan hasznos eszközt adjak a másfél óra alatt a résztvevőknek, amelyből hasznosítható tudást, technikát tudnak elvinni, amit rögtön be tudnak építeni a coaching munkájukba. Bármennyire csak kis szelete a módszernek, de önmagában is egy egység.
- Így esett a választásod a Gestalt-ciklusra...
- Azért, mert ez egy nagyon szép kerek modell. Akkor vagyunk energetikailag rendben, ha végig megyünk a cikluson, ha minden állomáson áthaladunk, és le is tudjuk zárni. Ekkor tudunk teljes figyelmünkkel valami új felé fordulni.
- Hogyan használható ez a coach munkában?
- A modell azt írja le, hogyan alkotjuk meg az életünket, hogy milyen lépéseken át vezet az út az érzékeléstől a visszavonulásig, ezt nap mint nap bejárjuk percről percre. Nézzünk egy egyszerű példát a ciklus működésére. Meglátunk valakit, felismerjük, rájövünk ki ő számunkra, értelmet adunk neki, viszonyulunk hozzá, eldöntjük, milyen energiát fogunk mozgósítani, cselekszünk és létrejön egy kontaktus, egy energiacsere, aha-élmény, megérintődés, aztán lezárjuk ezt a találkozást. Magunkban összefoglaljuk ezt az élményt, majd elengedjük és helyet adunk a következőnek. Nagyon jól használható, ha a kliensnek lezáratlan ügyletei vannak, amelyek viszik el energiáját, vagy nem tudja, hol van elakadva – például túl sok stresszel küzd, soha nem tudja kipihenni magát, vagy képtelen gyakorlatba ültetni az ötleteit. Ezen az eszközön keresztül meg tudjuk vizsgálni, hol is akadhatott el ez a ciklus…. Miért nem tud energiát mobilizálni? Miért marad el mindig a lezárás? Felfedezhetjük milyen működési mechanizmusokon keresztül lép kapcsolatba a környezetével. Tulajdonképpen a kliens élethelyzeteit vizsgálhatjuk ezzel a módszerrel. Én azt vallom, hogy mindenkiben megvan a kellő tudás és potenciál a növekedésre. A ciklussal a coaching ülést vagy a folyamatot is tudjuk monitorozni. Például coachként érdemes megnézni, lezártam-e az ülést? Megtörtént-e az összefoglalás? Volt-e íve? Az a lényeges, hogy mit kezdünk a tapasztalatainkkal. A lezárás szakaszban nézünk vissza rá, hogy mi is történt az ülés vagy a folyamat alatt.
- Mikor beszélhetünk lezáratlan ciklusokról?
- Ha valami nincs befejezve, nincs megköszönve, meggyászolva, megünnepelve, elengedve. Energetikailag vákuum keletkezik, és tudattalanul szívja az energiát. A lezárás hiánya mellett a ciklus befejezetlenségének másik vetülete a visszavonulás, pihenés elmaradása, ami a kiégés problematikájához vezethet.
- Te hogyan találkoztál ezzel az irányzattal?
- Az ügyvédi hivatásom gyakorlása közben képződtem szupervizorrá. Utána coachingot szerettem volna tanulni, és mivel elég maximalista vagyok, nem egy, hanem két iskolát is elvégeztem. A másodikban találkoztam Erős Ilával és Horváth Tündével, így kerültem kapcsolatba a Gestalttal. Pont tegnap voltam szupervízión és szóba kerültek a kezdetek. A szupervízió és a Gestalt szellemisége nagyon hasonló. Mindkettő arról szól, hogyan tudunk kapcsolatba kerülni önmagunkkal és az érzéseinkkel. Miként tudunk egyszerre fókuszálni magunkra, a szükségleteinkre és kapcsolódni másokhoz, tisztelettel és szeretettel jelen lenni a mezőben.
- Mikor érdemes jobban elmélyedni ebben a módszerben?
- Azoknak a coachoknak ajánlom a Gestaltban való elmélyülést, akiket érdekelnek a humanisztikus megközelítések. Őszre tervezek egy négyalkalmas módszertani továbbképzést, amelyben olyan technikákat mutatok majd meg, amelyek hasznosíthatók a coachingmunka során.
Bakos Zsuzsi