Gyorsítsuk meg a személyi fejlesztési folyamatokat!
Több szervezeti, munkahelyi helyzettel találkoztam, amikor azt gondoltam, hogy azok feloldásához hasznos lenne pszichológus bevonása. Az utóbbi időben több Motivációs Térkép Tesztet elemeztem, visszajelzéseket adtam tanácsadó jelölt
Több szervezeti, munkahelyi helyzettel találkoztam, amikor azt gondoltam, hogy azok feloldásához hasznos lenne pszichológus bevonása. Az utóbbi időben több Motivációs Térkép Tesztet elemeztem, visszajelzéseket adtam tanácsadó jelölt kollégáimnak, amikor együtt tanultuk a Térkép részleteit. Az előbb említett eseteket a Motivációs Térkép ismeretében ma már egészen másként értékelném!
Ezeknek a helyzeteknek a nagy része az ügyfél által is kezelhető, megváltoztatható lett volna, ha akkor rendelkezésre áll a Motivációs Térkép.
Tapasztalom, hogy a saját motivációkkal kapcsolatos megértés, felismerések abban is segítenek az ügyfélnek, hogy bátrabban változtasson. Mert van egy jelen idejű, saját fixpontja. Ez a motivációinak rangsora és fő motivációinak „beteljesülési” szintjei. Ehhez képest viszonyítva látja a változtatási irányokat. Bármilyen fejlesztésbe könnyebb belekezdeni, ha az ügyfél rendelkezik ilyen információkkal saját magáról, illetve a fejlesztő (coach, mentor) is tisztában van ezekkel. Az ügyfél szervezetének, munkahelyének kultúrájával, kommunikációjával való inkompatibilitására is fény derülhet, ami kijelöli az első változtatást.
Nemcsak az ügyfél, de a szervezet is profitál abból, ha fejlesztés (coaching, mentoring) előtt az ügyfél megismeri a saját motivációs térképét.
Ne felejtsük el azonban, hogy a térkép nem azonos a területtel! A motivációs térkép nem az egész embert leíró térkép! Nem a tulajdonságait, jellemzőit olvassuk le. Azt lehet kiolvasni belőle, hogy az ügyfél jelenlegi helyzetében milyen tartományok mekkora fontossággal bírnak a motivációjában. És még egy nagyon lényeges dolgot: azt, hogy ezek a motivátorok mennyire „teljesülnek be” a jelenlegi helyzetében! Vagyis hol érdemes beavatkozni, akár az ügyfélnek magának, akár a fejlesztőjének, vagy a vezetőjének. Ez az, amiért a változtatások tervezéséhez ennyire jól használható eszköz a Motivációs Térkép! Sőt, azt is előre el lehet dönteni, hogy a coach, mentor hogyan viselkedjen az adott személlyel! Például kis, biztonságos lépésekkel, vagy inkább bátor ugrásokkal haladjanak? Merüljenek el a részletekben, vagy a nagyobb képre koncentráljanak? Azonnal kiderül a térképből! Ez pedig a folyamat hatékonyságát javító tényező!
Végül a kiértékelések visszajelzések során a Motivációs Térképet kitöltők szerint nagymértékű a térkép pontossága! Amikor saját térképemet végig néztem, megdöbbenve azonosítottam be néhány régebbi döntésem valódi okát segítségével! ÉS új döntések meghozatalában már figyelembe vettem a térkép információit is.
Ezért merem ajánlani minden szervezetben, ahol személyi/csapat fejlesztésben gondolkodnak, hogy először kezdjék a Motivációs Térképpel!
Dr. Gogolák Zoltán coach, szervezetfejlesztő gogolak(kukac)goglak.hu