logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2018.06.08 - 7 éve
Oláh Zsófia

Tippek próbaidő alatti felmondáshoz

Nem válik be a munkavállaló? - Majd a próbaidő vége előtt kirúgjuk! Néha a legegyszerűbbnek tűnő dolgokban is vannak váratlan buktatók. Köztudott, hogy a csalódást okozó munkavállalótól a próbaidő alatt még könnyen meg le

Nem válik be a munkavállaló? - Majd a próbaidő vége előtt kirúgjuk! Néha a legegyszerűbbnek tűnő dolgokban is vannak váratlan buktatók. Köztudott, hogy a csalódást okozó munkavállalótól a próbaidő alatt még könnyen meg lehet válni jogszerűen. Ennél jóval kevésbé közismert, hogy ez az egyszerűnek tűnő felmondástípus milyen buktatókat rejt magában. Jelentős többletköltségektől kímélheti meg magát a munkáltató, ha néhány apróságra odafigyel.

Már az elején ki kell kötni

 A próbaidőre a munkaszerződés megkötésekor gondolni kell. Ha nem kerül bele a munkaszerződésbe a szerződéskötéskor, később már nem lehet pótolni. A gyakorlatban sajnos gyakran nem elég, de általában legfeljebb három hónapra lehet kikötni. Ennél hosszabb ideig csak akkor tesztelhetik egymást a felek, ha kollektív szerződés (maximum hat hónapban) ezt lehetővé teszi vagy ha vezetőről van szó (náluk hat hónapnál hosszabb is lehet).

Figyelni kell a számolásra

A munkajog a próbaidővel kapcsolatban két olyan csapdát is tartogat, amibe már sok munkáltató belesétált.

Egyrészt szokatlan módon nem úgy kell kiszámolni a végét, ahogy azt a határidőknél általában megszoktuk. Nincs ugyanis jelentősége, hogy az utolsó nap munkaszüneti napra, vagy hétvégére esik-e, a próbaidő mindenképpen az utolsó nap végén jár le.

A második csapda elsőre egy újabb felesleges jogi kiszúrásnak tűnhet – az is, de a példán keresztül egyből mindenki érteni fogja. A próbaidő végének számításánál nem úgy kell számolni, mint általában a határidőnél, hanem a naptárt kell alapul venni. Azaz a hónapokban meghatározott próbaidő nem azon a napon jár le, amelyik számánál fogva a kezdő napnak megfelel. Tudom, ennek így semmi értelme, jöjjön a példa: az április 4-én kezdődő 3 hónapos próbaidő, nem július 4-én, hanem 3-án éjfélkor jár le.

Egy másik hibázási lehetőség, hogy nem elég a felmondást a próbaidő vége előtt elküldeni, annak a próbaidő végéig meg is kell érkeznie a munkavállalóhoz. Persze nincs probléma, ha a munkavállaló kezébe tudjuk adni és aláírja a felmondást, erre azonban nincs mindig lehetőség. Gyakori eset, hogy a munkáltató pont azért akar még időben megválni a munkavállalótól, mert időnként nem megy be dolgozni. Ilyenkor megérkezésnek számít, ha:

  • a munkavállaló átveszi a postai küldeményt,
  • a  kézbesítés azért hiúsul meg, mert az átvételt a munkavállaló megtagadja vagy a bejelentett címén nem elérhető – ilyenkor a kézbesítés megkísérlésének napján kézbesítettnek fog minősülni a felmondás,
  • “nem kereste” jelzéssel jön vissza a küldemény, azaz ha a munkavállaló nem megy el érte a postára, akkor az értesítés elhelyezésének napját követő ötödik munkanapon minősül kézbesítettnek a felmondás, és ez lesz a munkaviszony megszűnésének időpontja.

Azért kell a postára adással nagyon vigyázni, mert még a próbaidő vége előtt mindennek meg kell történnie: postára adjuk a küldeményt, utazik a küldemény a postán, majd megérkezik a munkavállalóhoz, aki nem veszi át és ezután még öt munkanapnak is el kell telni. Ahhoz, hogy biztosak lehessünk a dolgunkban, a felmondást érdemes postára adni kb. tíz munkanappal a próbaidő lejárta előtt.

Nincs még vége – jövő héten folytatom a próbaidővel...

Címkék:
Oláh Zsófia

Kötetlen stílusban munkajogról, HR-eseknek Oláh Zsófia, ügyvéd évek óta látja el munkajogi tanácsokkal cégek HR-eseit komplex projektjeik és mindennapi problémáik kapcsán. Zsófia az új generációs OPL Ügyvédi Irodánál dolgozik.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-07-01 09:23:39
Termékeny zűrzavar
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
Munkaiszony vagy munkaviszony blogja

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó képzés felmondás kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló tárgyalásikészség-fejlesztás siker önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu