A jó pap holtig, de a jövő munkavállalója vajon meddig fog tanulni?
Mindenkinek ismerős lehet még gyermekkorából a mondás, miszerint „a tudást senki sem veheti el tőlünk”. De vajon mennyi tudásra van szükségünk? Vajon kijelenthetjük valaha azt, hogy minden ismeretre szert tettünk, ami szükséges a munkánk elvégzéséhez? Egy ponton túl van még értelme képezni magunkat, vagy csupán a kihívás izgalma teheti érdekessé a tanulást?
Aki lemarad, az kimarad
Talán már mondani sem kell, hogy világunk felgyorsult, hiszen napi szinten hallhatjuk ezt, mi pedig megpróbálunk megtenni minden tőlünk telhetőt, hogy tartsuk a lépést. Naponta találkozunk újabbnál újabb találmányokkal és fejlesztésekkel, melyek megértéséhez és hasznosításához naprakésznek kell maradnunk. Nem engedhetjük meg, hogy végzettségünk megszerzése után, egy oklevéllel a kezünkben kijelentjük: mi megtettünk mindent, már csak meg kell találnunk a helyet, amely elégedett lesz az eddig megszerzett tudásunkkal és alkalmaz minket.
Mi fér bele a lifelong learningbe?
Vajon mit is takar az egész életünkön át tartó tanulás? A diplomák halmozását? A továbbképzéseket? Új nyelvek elsajátítását? Szakirodalom bújását, vagy éppen YouTube videók vagy internetes segédanyagok tanulmányozását? Talán azzal kerülünk legközelebb az igazsághoz, ha belátjuk, hogy mindezt egyben. Ugyanis nem az a fő kérdés, hogy hogyan, hanem sokkal inkább az, hogy miért tesszük ezt?
Jusson eszünkbe a pillanat, amikor pályaválasztás előtt elgondolkozunk azon, vajon miért szeretnénk egy bizonyos szakmát megtanulni vagy egy pozíciót birtokolni? Sokszor hallhatjuk, hogyha csak azért csinálunk valamit, mert úgy gondoljuk, hogy anyagilag megéri, sokat kereshetünk vele, az hosszú távon talán nem a legjobb döntés. A folyamatos tanulás, saját magunk továbbképzése vagy éppen átképzése nem csak azért hasznos, mert feltételezhetően több pénzünk lesz belőle, hanem azért, mert számos területen változtathatja meg az életminőségünket.
Miért jó ez nekünk?
Az új ismeretek elsajátítása edzi az agyunkat, fejlesztheti a szociális készségeinket és alkalmazkodókészségünket, olyan tudást helyezhet más megvilágításba, mely már eddig is a birtokunkban volt, mindössze csak nem tudtuk, hogy hol, mikor, és hogyan tudnánk hasznosítani.
Egyre kevésbé hivatkozhatunk az anyagi lehetőségek okozta korlátokra, hiszen egyre több és több ingyenes tananyagot érhetünk el online, melyeket akár az olyan holtidőkben, mint például az utazás a tömegközlekedésen, tanulmányozhatunk.
A cégek is jól járnak
Amellett, hogy nem feltétlenül érdemes csak arra koncentrálni, hogy az új tudásunk révén minél több pénzhez juthassunk hozzá, meglehetősen logikátlan lépés lenne figyelmen kívül hagyni ismereteink bővítésének a gazdaságra tett hatását. A munkavállalók folyamatos képzésével a cégek is nagyon jól járnak, hiszen nem kell új munkaerőt keresniük ahhoz, hogy egy-egy új területre találják meg a megfelelő szakembert. A továbbképzés és átképzés egyre nagyobb szerepet kap már napjainkban is, és még inkább jellemző lesz a jövőben.