logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2014.05.18 - 11 éve
[email protected]

A problémamegoldás "farkastörvényei"

  Csoportos problémamegoldás hierarchia és kommunikáció nélkül? Ráadásul még gyorsabban is, mint egy strukturált szervezetben? Mit tanulhatunk a farkasoktól, a problémamegoldás területén?     A fa

wolf

 

Csoportos problémamegoldás hierarchia és kommunikáció nélkül?

Ráadásul még gyorsabban is, mint egy strukturált szervezetben?

Mit tanulhatunk a farkasoktól, a problémamegoldás területén?

 

 

A farkasokról - köszönhetően a mese- és regényírók fantáziájának - igencsak negatív kép él a köztudatban. A valóságban a farkasok nem vérengző szörnyetegek, hanem nagyon is intelligens állatok. Akár a csoportos probléma-megoldás módszertani területén is tanulhatnánk tőlük.

A farkasok általában kisebb rágcsálókon élnek, és amikor ritkán nagyvadra vadásznak, akkor sem támadnak meg egészséges állatokat. Azonban egy nagyméretű növényevő állat, mondjuk egy szarvas vagy egy bölény elejtése, - még ha gyenge vagy beteg is – a farkasok számára veszélyes vállalkozás. 3,5 m hosszú, 1,8 m magas, közel 1 tonna tömör izom, ami hátul rúg, elöl tapos és öklel. Mi ez, ha nem maga a megtestesült probléma?

Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen komoly probléma megoldásához valami egészen bonyolult stratégia szükséges: részletes tervezés, szervezeti hierarchia, funkcionális tagozódás, magas szintű szervezés és irányítás és folyamatos szakmai kommunikáció tartozik. Ezt gondoljuk mi emberek.

A farkasok stratégiája viszont egészen más. Minimális tervezés, semmi hierarchia, nincs komoly szervezés és irányítás, kommunikáció is alig. Mindössze néhány nagyon egyszerű szabályból és egyedi döntésekből épül fel a farkas falka stratégiája, és mégis megoldják a bölény elejtésének problémáját.

A farkasok problémamegoldó stratégiájának kulcsa, a falka bistrukturalitása.

Pihenő időben egy - matematikai szempontból is - rendezett rangsort alkotnak a falkán belül, aminek csúcsán az Alfa-hím áll, aki minden tekintetben meghatározó a többiekre nézve. A hétköznapokban a falka minden tagja az Alfa-hím viselkedést figyeli, és saját döntéseit ahhoz igazítja.

Amikor azonban a falka nagyvadra vadászik, és mindenre gyorsan és közösen kell reagálni, a hierarchikus struktúra felbomlik, és a falka egy holarchikus szervezet képét mutatja.

Ebben a hierarchia nélküli csoportban, mindössze néhány egyszerű szabályt követve, önálló, egyéni döntések összességeként, a falka sikeresen oldja meg a problémát.

Ha a préda áll, akkor két egyszerű szabályt követnek a farkasok:

  1. Közelítsd meg a prédát a lehető legkisebb biztonságos távolságra, ahol még nem tud kárt tenni benned!
  2. Tartsd a biztonsági távolságot, miközben a jobb és bal oldali társadtól vegyél fel egyenlő távolságot!

bölény1

bölény2E két egyszerű szabály betartásával a farkasok nagyjából egy egyenlő oldalú sokszög pontjait veszik fel a préda körül, biztonságos távolságban. A préda sorsa innentől meg van pecsételve, és már csak idő kérdése a vacsora. A farkasok megoldották a problémát.

Ha a préda futásban van, akkor az első két szabály ugyanaz, csak éppen futás közben alakítják ki a sokszöget a farkasok, és két további szabályt is követnek:

  1. Tereld a prédát egyre csökkenő sugarú körívre!
  2. Egyenlítsd ki a falka terhelését futás közben!

wolfpack runing

A 3. szabály eredménye, hogy a csökkenő sugár miatt a préda folyamatosan kénytelen lassulni, míg végül meg kell hogy álljon.

A 4. szabály pedig azért van, mert a külső íven futó farkas lényegesen gyorsabban kell fusson, mint a belső íven futó társa. A belső íven kényelmes, nem túl megterhelő a tempó, míg a külső íven maximális teljesítményen kell futni, ami persze csak rövid ideig lehetséges.

A farkasok kiegyenlítik a terhelést oly módon, hogy folyamatosan rotálják magukat a különböző íveken. A belső íven futó farkas - aki pihent kicsit -, kimegy a külső ívre, miközben a többiek egyel beljebbi ívre helyezkednek, és ezt ismétlik egészen addig, míg a préda meg nem áll. Mivel a terhelés az íveken befelé folyamatosan csökken, minden egyed, folyamatosan képes az éppen adott ívhez tartozó maximális sebességű futásra. A falka gyakorlatilag maximalizálja teljesítményét. (Hasonló stratégiát használnak az országúti kerékpáros csapatok is a légellenállás miatt. A „bolyozás” lényege, hogy az élen haladó egy idő után hátramegy pihenni, és a sorban következő veszi át a boly vezetését. Ezzel a stratégiával a boly folyamatosan gyorsabban képes haladni, mint egyetlen kerékpáros képes lenne.)

Végeztünk egy kísérletet, amiben azt vizsgáltuk, hogyan teljesít a holarchikus, és a hierarchikus problémamegoldási stratégia egy egyszerű modellben.

15-20 fős csoportokat képzeletbeli zárt körbe rendeztünk. Minden embernek két állapota lehetett, piros vagy kék. A csoport tagjai a saját állapotukon kívül, csakis közvetlen jobb és baloldali szomszédjaik állapotát ismerhették, és a csoport tagjai egymással nem kommunikálhattak. A szomszédi viszonyokat és a kezdeti állapotokat véletlenszerűen osztottuk el.

A feladat az volt, hogy a képzeletbeli zárt körben a szomszédok különböző állapotokban legyenek, azaz  egy piros - egy kék állapotba kerüljenek.

hn1

A csoportokon egy hierarchikus és egy holarchikus problémamegoldást modelleztünk.

A hierarchikus modellben a csoportot felosztottuk 4 kisebb csoportra, ők voltak a „beosztottak”, és minden ilyen csoporthoz hozzárendeltünk még plusz egy-egy fő „vezetők”. Az azonos „vezetőhöz” tartozó „beosztottakat” szándékosan nem egymás melletti szomszédságba rendeltük. A „vezetők” nem láthatták egyszerre a „beosztottak” állapotát, és azt sem tudhatták, hogy mi a szomszédsági elrendezés. Információt csakis saját „beosztottjaiktól”, és szóban szerezhettek.

A hierarchikus modellben a „beosztottak” nem hozhattak önálló döntéseket, csakis „vezetőik” utasításait hajthatták végre.  A vezetők saját „beosztottjaikkal” bármikor kommunikálhattak, de egyszerre mindig csakis egyel, „vezetőtársaikkal” viszont folyamatosan és csoportosan is értekezhettek. (A modellben egy kétszintű, hierarchikus döntési struktúrát modelleztünk.)

A holarchikus modellben a csoport tagjai szintén csak közvetlen szomszédjaik állapotát láthatták, de nem kaptak „vezetőket, a csoport minden tagja önállóan és bármikor megváltoztathatta saját állapotát a szerint, hogy mit tart megfelelő döntésnek.

Arra voltunk kíváncsiak, vajon jellemzően melyik szervezeti struktúra lesz képes hamarabb megoldani ezt az egyszerű problémát? Az eredmény meglepő volt.

A „vezetők” irányítása alatt álló csoportoknak 12-15 perc időre volt szükségük a probléma megoldására, míg a vezető nélküli, önálló döntési hatáskörrel rendelkező csoportoknak ugyanez 3-5 perc alatt sikerült.

További érdekes eredmények is születtek. Megfigyeltük, hogy a holarchikus modellben, a munkájuk során önálló döntésekhez szokott emberekből álló csoportok, jellemzően jobban teljesítettek az utasításokhoz szokott emberekből álló csoportoknál. Utóbbi csoportokban annak ellenére, hogy bármikor megváltoztathatták volna saját piros-kék állapotukat, gyakran arra vártak, hogy a szomszédjuk tegye ezt meg előbb. Mintegy várták a változást, a helyett, hogy saját maguk változtattak volna. A döntéshez szokott emberek csoportjaiban szinte sosem alakult ki egymásra várás.

Egy ilyen egyszerű kísérlet még semmit sem igazol vagy cáfol, de felvet néhány újabb kérdést. Nem arról van szó, hogy a hierarchikus döntési modelleket ki kéne dobni. Szó sincs erről. Nyugodt, lassan változó környezetben nagyon jól működnek. A hierarchia csökkenti a konfliktusok valószínűségét, de lassítja a döntési folyamatokat. (A korszerű katonai szervezetek is hasonló modellt követnek, békeidőben rang alapú hierarchiában működnek jól, de a harctéren átalakulnak holarchikus szervezetté, ahol a katonák a szituációnak megfelelő saját döntéseket hozhatnak, sőt ezt is várják tőlük.)

Vajon a mai gyorsan változó gazdasági környezetben, ahol a problémamegoldás gyorsasága létfontosságú tényező, nem lenne érdemes a vállalatoknak megtanulniuk, hogyan alakuljanak át időlegesen holarchikus szervezetté?  Nem lenne érdemes követni a farkasokat a problémamegoldás holarchikus ösvényén?

Nos, aki úgy dönt, hogy elindul a „farkasok nyomán”, annak íme a problémamegoldás "farkastörvényei":

  1.  A saját szakterületeden elemezd ki a problémát amennyire csak lehet, de ne próbáld meg kizárólag a saját szakmai módszereiddel megoldani! („Közelítsd meg a prédát a lehető legkisebb biztonságos távolságra, ahol még nem tud kárt tenni benned!”)

 

  1. Figyelj mások szakmai megközelítésére is, kezeld azokat a tiéddel és egymással is egyenrangú véleményekként! ("Tartsd a biztonsági távolságot, miközben a jobb és bal oldali társadtól vegyél fel egyenlő távolságot!")

 

  1. Próbáld a problémát egyszerűsíteni! ("Tereld a prédát egyre csökkenő sugarú körívre!")

 

  1. A problémamegoldáson teammunkában, a többi szakmai területtel összehangolva, egymást segítve dolgozz, hogy senki se legyen a teamben túlterhelve, és a konkurenciánál gyorsabban találd meg a megoldást. ("Egyenlítsd ki a falka terhelését futás közben!")

 

Ja, majdnem elfelejtettem a 0. törvényt:

  1. Egyedül csak egeret foghatsz. A bölényhez együttműködő falka kell!

 

Sikeres problémavadászatot, üzleti farkasok!

 

Szilágyi Győző

www.strategiakutatas.hu

Címkék:
[email protected]

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
sentry_enternet.hu blogja

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás profitárgyaló szabadság önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu