logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2014.09.04 - 11 éve
Zétényi Anna

Tényleg a személyiségtől függ a kreativitás?

Írta: Zétényi Anna Újabb kutatási eredmények bizonyítják, hogy a kreatív emberek jól meghatározható személyiségvonásokkal rendelkeznek. De ha tisztában vagyunk ezekkel a személyiségvonásokkal, az önmagában elegendő ahhoz, hogy

Írta: Zétényi Anna

Újabb kutatási eredmények bizonyítják, hogy a kreatív emberek jól meghatározható személyiségvonásokkal rendelkeznek. De ha tisztában vagyunk ezekkel a személyiségvonásokkal, az önmagában elegendő ahhoz, hogy megjósoljuk egy munkavállaló kreatív teljesítményét?

A BI Norwegian Business School egyik professzora, Oyvind Martinsen és csapata az elmúlt évben 481 különböző családi és szakmai hátterű ember kreatív képességeit és készségeit vizsgálta meg, a vizsgálat során pedig többféle olyan tesztet bevetettek, mellyel a kreativitás mérhető (önjellemző kérdőívek, kreativitást mérő eszközök, stb.). A kutatás eredményei kimutatták, hogy hét olyan személyiségvonás figyelhető meg, melyek a kreatív személyekre erősen jellemzőek.

creative_ideas_small

Az egyik legfontosabb ilyen személyiségvonás az asszociatív irányultság – fokozott képzelőerő, játékosság és az ötletek áradata jellemzi -, mely a kreatív gondolkozásra leginkább hatással van. A másik fő személyiségjellemző a rugalmasság, vagyis annak a képessége, hogy a dolgokat, problémákat képes a személy több szempontból is megvizsgálni és figyelembe venni. Amíg az asszociatív irányultság a találékonysággal áll kapcsolatban, addig a rugalmasság a belátás képességével.

A további személyiségfaktorok, melyeket Martinsen-ék a kreatív gondolkozással kapcsolatosan még beazonosítottak: az eredetiség, a motiváció, az ambíció, az alacsony érzelmi stabilitás és az alacsony szociabilitás. Ezek a faktorok önállóan még kevesek ahhoz, hogy megjósolják a személy kreatív képességeit, együttesen (egymással interakcióba lépve) azonban képesek arra, hogy erőteljesen fokozzák a kreativitás megjelenésének valószínűségét. Martinsen-ék eredményei összhangban állnak a korábbi hasonló tanulmányok meglátásaival.

Azonban figyelembe kell vennünk, hogy a kreatív teljesítményt sokkal több tényező befolyásolhatja, mind csupán az előbb nevezett személyiségvonások, melyeket stabilnak tekinthetünk. A kreativitást befolyásoló egyéb képlékeny faktorokra sajnos ez a kutatás nem terjed ki.

Vegyük például a munkavállaló szaktudását, melyről úgy gondoljuk, minél több, annál jobb. A túl sok tudás viszont már korlátozhatja a kreatív problémamegoldást, mert az ember gondolkozása merevvé válik, hajlamos lesz a már ismert és begyakorolt sémákat alkalmazni ahelyett, hogy újakat építene fel. A nem elegendő szintű szaktudás pedig azért teszi esélytelenné a kreatív megoldásokat, mert az egyes szakterületen nemigen lehet úgy áttörést elérni, hogy a munkavállaló nincs tisztában az adott szakma alapelveivel.

Másrészről van arra lehetőség, hogy fejlesszük a munkavállaló azon képességét, hogy több eredeti ötlet tudjon kitalálni, például olyan kreatív gondolkozási technikák segítségével, mint a szinektika (analógiák alkalmazása) vagy a morfológiai elemzés (problémák szétbontása elemekre, majd a problémaelemek újraépítése más módon).

Azt is mindannyian megfigyelhettük már, hogy a munkavállalók kreativitásra való motivációja növelhető megfelelő jutalmakkal, és a pozitív munkahelyi hangulat is jobb ötletek felbukkanásához vezethet. Ezért is érdemel külön figyelmet a munkahelyi környezet ilyen szempontú vizsgálata. Az alkalmazottak kreatív teljesítménye ugyanis az egyéni személyiségjellemzők és a munkahelyi környezet közötti szinergiák eredménye. Ha a kreatív egyén megkapja a vezető és a munkavállalók támogatását, valamint az időt és lehetőséget, hogy ötleteit a gyakorlatban is kipróbálhassa, azzal értékesen hozzájárulhat a szervezet teljesítményéhez.

Azonban ha egy kreatív munkavállalót - aki rendelkezik is ugyan a Martinsen-ék által meghatározott személyiségvonásokkal - beillesztünk egy olyan környezetbe, melyből hiányzik a támogató hozzáállás, pusztán annyit érhetünk el, mintha egy trópusi pálmát ültetnénk a Déli-sarkon. Kibontakozására feleslegesen várunk.

Címkék:
Zétényi Anna

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
2025-06-24 11:27:01
Kreatív életbiztosítás – erről hallottál már?
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
Szervezeti innováció

Szervezeti kreativitás blog

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás profitárgyaló szabadság siker tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu