logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2021.05.10 - 4 éve
Simon András

Adventure-based coaching Chimborazo 6268 m Ecuador

Az outdoor kaland és élmény alapú tréningek sorában különleges helyet foglalnak el a magashegyi túrák. Megváltozik a tér, ahol a távolságot függőlegesen, szintekben mérik, és ahol a cél felé haladva a levegő oxigén tartalma egyre ritkább. Ez a két megváltozott körülmény egy olyan új dimenzió, ahol ez a nem mindennapi „Adventure-based coaching” kezdődik.

Különleges élmény az utazás, főleg ha az egy másik földrészt érint, ahová eljutni már önmagában is egyfajta kihívás. Ha ehhez még hozzáadunk egy olyan célkitűzést is, aminek az elérése komolyabb erőfeszítést igényel, az már egy életre szóló élményt alapoz meg.

A kihívás nem kisebb, mint feljutni a Chimborazo 6268 m magas csúcsára. Quito, ami magashegyi túráink kiindulási pontja, 2580 m magasságban található. Innen szinte bármerre indulsz is el, mindjárt 4000 m magasság felett találod magad. A vulkán csúcsára vezető úton található turistaház szintben ott helyezkedik el, ahol az Alpok legmagasabb csúcsa ér véget.

Adventure-based coaching – tapasztalati tanulás, egy különleges környezetben, ahol új ismeretekre, tapasztalatokra tehetsz szert, egy rekreációs magashegyi túra, preventív hatású, különleges hegymászó tudást nem igényel, de fontos a kitartás a fizikai és mentális erőnlét.

Résztvevőkre gyakorolt hatás:

  1. Az intenzív fizikai és mentális igénybevétel kintebb tolhatja a teljesítőképesség határait, ezáltal:
  • mélyebb önismeretre tehet szert
  • tudatosíthatja a fizikai/mentális fáradtságra adott stresszreakciókat és azok kezelését
  • nő a közvetlen felelősségvállalási, kockázatvállalási hajlandósága

annak, aki ilyen különleges körülményeket él át,

  • egyéni vezetői teljesítmény növelése,
  • szélesedő látókör, többoldalú rálátás, helyzetekre
  1. A természeti viszonyok változása, a váratlan helyzetek miatt kialakuló kényszerű alkalmazkodás növelheti az empátiát.
  2. Az aktív jelenlét megtapasztalása - nincs más csak az „itt és most”, a „mi és a hegy” növeli a koncentrációs képesség szintjét.
  3. VIP/törzsi érzés: kevés ember jár 6000 m felett önerőből

Mikor ajánljuk?

Amikor az éves szabadság már nem elég a feltöltődéshez, amikor a munka – magánélet egyensúly felborul, kiégés megelőzésére, amikor a mentális és fizikai állapot megerősítése elengedhetetlen, amikor komolyabb céges kihívás, további intenzív terhelés várható.

Kiknek szól?

Elsősorban azoknak a „C” szintű vezetőknek, kulcspozíciókban dolgozóknak és kisebb csapataiknak, akikre hosszabb ideje a megszokottól lényegesen intenzívebb terhelés hárul, de ennek negatív hatásai még nem léptek fel.

  1. hosszabb ideje töltenek be egy szerepet és célszerű kilépniük a napi rutinból
  2. intenzív terhelés alatt dolgoznak, akiknek motivációja, teljesítőképessége kerülhet veszélybe
  3. új feladat, pozíció, kihívás előtt állnak és ez meghatározó a vállalat eredményeire nézve 
  4. nem riadnak vissza attól, hogy ismeretlen kihívásban tegyék magukat próbára; új utakat keressenek
  5. új perspektívából szeretnének rálátni napi dolgaikra

https://www.facebook.com/events/1032696070474567

Adventure-based experience margójára - Chimborazo 6268 m Ecuador

Legutóbb, a web oldalunkon is közzétett különleges kalandprogramunk - Chimborazo 6268 m Adventure-based experience - összeállítása során merült fel az a gondolat, hogy ez a program tulajdonképen nem más, mint egy Adventure-Based Coaching. Gondoltam, rákeresek a neten, és meglepetésemre mindjárt bele is trafáltam egy ezzel kapcsolatos írásba, amit mindjárt hidegzuhany is kísért - "You will reach that summit or else!" http://www.jamessartain.com/2010/08/adventure-based-coaching.html - na de mindegy, gyerünk csak tovább. A coachinggal kapcsolatban mindig is távolságtartó voltam, bár extrém sport- és élményalapú tréningjeim során sok hasonlóságot, sok hasonló vonást fedeztem fel, de nem hagy nyugodni a gondolat, hogy maga a coaching kezdetekben a sportolók teljesítményének fejlesztését szolgálta, amikor még az üzleti coaching talán még nem is létezett, és ami csak később terjed el az üzleti világba, és ami nem más, mint egy „edző beavatkozása”.

Az adventure-based experience másik vetület, amit a hivatkozott írás is kiemel, hogy az nem más, mint egy világszerte elterjed, elismert és egyben igen hatásos terápiás beavatkozás. Ennek vannak hazai képviselői, én személy szerint 2019-ben Costa Rica-n vendégként nyertem betekintés egy ott működő amerikai intézet kihelyezett bázisán ebbe a világba. Ha a kalandprogramok megállják helyüket „terápiás” területen, akkor minden bizonnyal alkalmas lehet vezetői kompetenciák fejlesztésére.

Ezek alapján, némi leegyszerűsítéssel teljesen helyénvalónak tartom, hogy ezt a terminológiát használtba vegyem, és így elképzelhető, hogy új teret nyitok a coaching világában, ha nem is világszinten, de a hazai piacon mindenképpen.  Míg a kaland, és látványosan az extrém sport és kalandprogramok iránti kereslet elképesztő mértékben növekszik, világméretű iparággá nőtte ki magát, addig úgy tűnik, hogy a szervezetfejlesztés, vezetőképzés területén ez a dinamizmus nem mondható el. Talán nem szorul túl sok magyarázatra, hogy a versenyspotokban is sikeres munkavállalók legtöbb esetben a vezetésben is sikeresek.

Adventure-Based Coaching - „A kényelem nem szül kalandot!”

Adventure-Based Coaching, ha létezik egyáltalán ilyen, akkor vajon hol helyezkedik el szervezetek képzési palettáján? Legyen bárhol is, az extrém, kihívást jelentő sportalapú programjaink minden bizonnyal - jó kezekben - hatékony fejlesztő eszközök, egyéni - és csoportszinten.

És még mielőtt a Chimorazot vennénk célba, ami a kínálatunkban a legkülönlegesebb, vannak még más, érdeklődésre érdemes programok, mint a via ferrata, sziklamászás, hosszabb-rövidebb erdei túrák, kenutúra magyarországi terepen, vagy ha a határok megnyílnak a szomszédos Ausztria vagy Szlovénia is itt van elérhető közelségben.

És hogy erre van igény? Egy projektvezető hozzáállása:

„Nem tudom általában mi a helyzet, de nálunk folyamatos terhelés van. Egyes projektek leadása után nincs lazítás, mert már késésben vagyunk a másikkal. Az ilyen folyamatos nyomás alól szerintem jó kilépés, figyelemelterelés egy via ferráta kirándulás. Mintegy felgyorsított regeneráció. Az elutazás és fizikai terhelés (esetleg közös szolid buli) miatt olyan ez az agynak, mint egy újraindítás a számítógépnek - törlődik az ember agyából sok felesleges ott kavargó dolog. Mellesleg van egy kis lazulós része amikor a szervezet leállhat, a munka stresszt felülírja a fizikai/mentális stressz ami után van pihenő fázis.” IT szakember (Tibice)

Ferrata oktatás / 2021. május 8. Csesznek - "E" nehézség - szemrevételezés. Simon András

Címkék:
coaching adveture based coaching
Simon András

TeamSuccess.hu különleges outdoor extrém és élményprogramokat szervez az ország bármely pontján. Eddigi ügyfeleink élvonalbeli, sikeres vállalkozások munkatársai, közép- és felső vezetői. Célunk az egyensúly megteremtése a virtuális és a természetbeni világ között, így a természetben töltött programjainkkal igyekszünk kimozdítani a kollégákat fizikai, szellemi egészségük megőrzése céljából. Csapatépítő programjainkon szembe megyünk a trendekkel: ZÉRÓ Virtualitás! (*Számítógépes rendszerek segítségével előállított mesterséges környezet, amellyel a felhasználó virtuális identitása révén lép interakcióba.)

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
TeamSuccess.hu

Élmény - Kaland - Kreativitás A mindennapi rutinból kiszakadva, outdoor környezetben az együtt átélt élmények, kalandok hozzájárulnak a szervezeten belüli jó hangulat megtartáshoz. A feladatokban elért sikerek újra megteremtik az egymás közötti összhangot, kölcsönös bizalmi viszonyok megerősödnek, felfrissülést hoznak a csapatok számára.

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu