Mitől hatásos és hatékony egy csapatépítés?

Csapatépítéseknek napjainkban se szeri se száma, de vajon mennyire éri meg a megbízónak, és van-e a csapatépítéseknek mérhető hatása és hatékonysága? Vagy csapatot építünk, mert szokássá vált?
Sokan talán fel sem teszik a kérdést, hogy az igénybe vett csapatépítő szolgáltatás mennyire volt hatásos, és mennyire volt hatékony, megérte-e a ráfordított időt és energiát? A kérdés felvetés igen logikus lehet a megbízó részéről, de igen nehéz egyértelmű válaszokat kapni.
Hatásosság alatt azt értjük, hogy a program adott-e megfelelő választ az adott problémák megoldására, és mennyi ideig volt hatással a csapat életére, mindennapi működésére. Ha egyáltalán van, volt ilyen elvárás a tervezett programmal szemben. A hatás, hatásosság objektíven nehezen mérhető, a happy sheet-ek ugyan azonnali visszajelzést adnak, de ezek inkább csak a résztvevők pillanatnyi érzelmi hozzáállását, hangulatát fejezik ki. A program másik ugyancsak szubjektív megítélése a munkahelyi légkör megváltozásában mérhető. Erre egy vezetői visszajelzést idézünk fel: „Hétfőn, amikor a kollégák visszatértek a munkahelyükre, a levegőben is érezhetően megváltozott valami.” Az ilyen és hasonló visszajelzések méltán töltik el büszkeséggel a megbízót, és a döntéshozót. És a másik jól érzékelhető mérce, hogy a részvevők az idő múlásával mennyire emlékeznek, idézik fel egy-egy csapatépítésen történteket, vagy azok mennyire gyorsan merülnek feledése.
A hatékonyság talán még nehezebben megfogható kategória. Hatékonyság, az elért hatás és ráfordítás hányadosa, azaz az idő és pénz! Hatékonyság = Hatás / Ráfordítás
Nyilván azok a programok hatékonyak, amelyek hatása hosszan elhúzódó, és a ráfordítás relatíve alacsony. Tapasztalataink alapján azok a programok bizonyulnak hatékonynak, amelyek mély hatást tudnak kifejteni és elérni – legtöbbször extrém, radikális eszközökkel –minél rövidebb időn belül. Hatás és hatékonyság szempontjából egyáltanlán nem mindegy, hogy egy pingponglabda célbadobós programról -ami azért lehet szórakoztató -, vagy egy 100 km-es husky szánhúzós csapatépítő túráról beszélünk.
Nálatok hogyan méritek, értékelitek a csapatépítéseiteket? Melyek voltak a legemlékezetesebb csapatépítéseitek az elmúlt években? Kérlek, hogy a válaszokat a kommentben, vagy e-mailben osszátok meg velünk.
És végül egy kis útmutató, hogy a csapatépítés tervezésénél, program kiválasztásánál milyen szempontokat lehet, érdemes figyelembe venni.
Egy csapatépítés akkor hatásos és hatékony, ha valódi, tartós pozitív hatást gyakorol a csapat működésére, kommunikációjára és együttműködésére. Ehhez az alábbi tényezők elengedhetetlenek:
1. Jól meghatározott célok
- A csapatépítés célja lehet a csapatösszetartozás erősítése, a kommunikáció javítása, a konfliktusok kezelése, vagy éppen az kreativitás fejlesztése.
- Fontos, hogy a program illeszkedjen a szervezet aktuális kihívásaihoz és igényeihez.
2. Releváns és élményalapú programok
- A résztvevők számára élvezetes és kihívást jelentő tevékenységek jobban elősegítik a tanulást és a közös élményeket.
- A szituációs és gyakorlati feladatok (pl. szabadulószoba, sportprogramok, kreatív műhelyek) segítenek a csapatdinamika fejlődésében.
3. Hatékony kommunikáció és együttműködés
- A csapatépítés során a tagok megtanulhatják, hogyan kommunikáljanak hatékonyabban, és hogyan osszák meg az információkat egymással.
- Fontos, hogy legyenek olyan feladatok, amelyek közös gondolkodást és problémamegoldást igényelnek.
4. Motiváció és elköteleződés növelése
- A csapatépítés sikeressége nagyban múlik azon, hogy a programba a résztvevők mennyire vonódnak be, mennyire nyitottak és motiváltak a részvételre.
- Egy jól szervezett csapatépítő esemény erősíti az összetartozás érzését és a közös célok iránti elköteleződést.
5. Utókövetés és beépítés a mindennapokba
- Egy egyszeri esemény önmagában nem hoz tartós változást, ha az ott tanultakat nem építik be a mindennapi munkába.
- Fontos, hogy legyen visszacsatolás és további fejlesztési lépések (pl. rendszeres team meetingek, coaching, mentorálás).
Ha egy csapatépítés ezeket a szempontokat figyelembe veszi, akkor nemcsak egy kellemes program lesz, hanem hosszú távon is javítani fogja a csapat teljesítményét és összetartását, javítja a munkavállalók megtartási képességét, csökkenti a fluktuációt, és valóban hatásos és hatékony eszköze lesz a szervezeti fejlődésnek.
Simon András