logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2017.01.06 - 6 éve
kurdifpensum

„Agyvadászat” az egyetemeken

Elég, ha csak a legjobb frissdiplomások közül akar válogatni egy munkáltató? Vagy már egyetemi-főiskolai hallgatóként le kellene csapnia a leginkább tehetséges fiatalokra? Mi lehet ebben a diákmunka szerepe?

„Vezető kutatók szerint egyértelmű, hogy a globális toborzási verseny már a felsőoktatást is átitatta. A piacvezető cégek a legjobb képességű fiatalokat egyenesen az iskolapadból vadásszák le” – írtam mindezt 2008. januárjában. Nem gondolom, hogy azóta sokat változott a helyzet.

 

A piacvezető cégek általában „bent vannak” az egyetemeken és a főiskolákon: a nevesebb, szellemi tőkére építő vállalatok szoros együttműködésben állnak az oktatásban piacvezető egyetemekkel, főiskolákkal – lásd például: „Audi tanszék” a győri Széchenyi Egyetemen. Az ok kézenfekvő: a tudás-innovációra építő cégek sikerességének kulcstényezője az emberi tudás, a kreativitás. Az egyre erősödő piaci verseny ma már megköveteli, hogy egyenesen az iskolapadból vadásszák le a legjobb kompetenciával rendelkező fiatalokat.

A diákok szemszögéből is egyértelmű és egyre aktívabb a felsőoktatási toborzási verseny. Nagy részük szerint évről-évre egyre nagyobb a nyomás, hogy - akár már a második szemesztertől kezdve - kapcsolatot alakíthassanak ki az egyetemekkel együttműködő cégek valamelyikével. Sok diák szerint, ha nincs legalább egy-kétéves szakmai gyakorlata a végzősöknek, akkor frissdiplomásként nagyon nehéz munkát találni. Ezért egyre többen törekednek arra, hogy már az iskolaévek alatt „bedolgozzák” magukat egy céghez. Ha lehet, egy nevesebbhez, jó fizetésért és a lehető legkisebb erőfeszítéssel.

A programokon résztvevő diákok közül a legjobbaknak általában állást ajánlanak fel, így valóban a legjobb tudású fiatalokat tudják kiválogatni, mielőtt azok a munkaerő-piacra friss álláspályázóként kikerülnének.

 

Részmegoldás lehet a diákmunka?

Mit tegyenek azok a cégek, amelyeknek nincs lehetőségük (anyagi, emberi erőforrásuk) arra, hogy egyetemi kapcsolatépítéssel foglalkozzanak, ugyanakkor a szakember-igényük miatt szükségük lenne kitűnő szakmai ismeretekkel rendelkező frissdiplomás szakemberekre? Nos, az ő részükre megoldást jelenthet, ha olyan iskolaszövetkezettel állnak kapcsolatban, akik szintén kitűnő egyetemi kapcsolatokkal rendelkeznek.

Ez az együttműködés azért előnyös, mert az iskolaszövetkezet már az egyetemi, főiskolai évek alatt „magához köti” a diákokat, akik számára később természetes lesz, hogy munkáért az iskolaszövetkezetet, illetve annak személyzeti szolgáltató partnerét keresik fel.

 

Mindezek tükrében érdekes, hogy információim szerint a start-upok közül nagyon kevés vesz igénybe iskolaszövetkezetet, pedig ha vannak diák munkatársaik, akkor az ő foglalkoztatásuk egyértelműen előnyösebb iskolaszövetkezeti formában!

 

 

Kurdi Ferenc

üzletág-vezető

 

Pensum Diákmunka ISZ

Címkék:
kurdifpensum

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2022-08-05 11:24:57
Elindult a négynapos munkahét-kísérlet június 1-gyel – az Egyesült Királyságban
2022-08-02 14:22:32
Te is utálod a “networking” szót? Kapcsolatépítés másképpen
2022-08-02 08:25:11
Optimizáljuk a HR folyamatokat és digitalizáljuk… újabb infók?
Tipikus? Atipikus!

Diákmunka és munkaerő-kölcsönzés - atipikus foglalkoztatási formák

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2022-05-19 10:39:48 | E-learning

    Gamifikáció előnyök és hátrányok

Cimkefelhő
hr álláskeresés coaching karrier e-learning motiváció vezetés állásinterjú munkavállaló vezető toborzas önéletrajz állás munkáltató elearning Linkedin Dr. Kocsis Ildikó stressz képzés munka kiválasztás online tanulás tippek Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda változás szervezetfejlesztés Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve coach önismeret felmondás tanulás tipp érthető jog szabadság siker tárgyalástechnika Y generáció kommunikáció együttműködés
Facebook
HR Portal
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu