Gondolatok a külföldi jelentkezők toborzásának nehézségeiről
Még a tavalyi Personal Hungary kiállításon tartottam egy előadást nemzetközi toborzás témában, és már akkor is terveztem, hogy egyszer a blogon is téma lesz, mi történik akkor, amikor a toborzásunk átlépi az országhatárt, és oly
Még a tavalyi Personal Hungary kiállításon tartottam egy előadást nemzetközi toborzás témában, és már akkor is terveztem, hogy egyszer a blogon is téma lesz, mi történik akkor, amikor a toborzásunk átlépi az országhatárt, és olyan pozícióval szembesülünk, amihez szükséges nemzetközi jelentkezők bevonzása is. A héten részt vettem a Relocation Academy bemutató reggelijén, ami emlékeztetett rá, mennyire fontos, hogy beszéljünk róla, és legyen stratégiánk arra az esetre, ha ilyen módon kellene bővítenünk az elérhető talent poolt.
Ahhoz, hogy sikeres stratégiát tudjunk alkotni, tisztában kell lenni azzal, milyen nehézségekkel fogunk biztosan szembenézni.
Piszkos anyagiak
Mi magyarok szemérmesek vagyunk a pénzügyeket illetően. Nemzetközi jelentkezők esetén viszont fel kell arra készülnünk, hogy nem árulhatunk zsákbamacskát. A helyi fizetések nemzetközi összehasonlításban nagyon alacsonyak, még akkor is, ha itthon jó életszínvonalat biztosítanak. Éppen ezért, meg kell tudnunk mondani, hogy egy adott pozícióban a jelentkezőnk várhatóan mennyit fog keresni, ez nettóban mit jelent, mekkora része fog elmenni a fizetésének albérletre, milyen egyéb költségei lesznek. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy itt nagyon reálisnak és nagyon őszintének kell lennünk, ugyanakkor optimistán kell bemutatni a helyzetet, és biztosítani a jelentkezőnket, hogy nem éhbérért fog dolgozni. Érdemes néhány oldalt ajánlani, ahol tájékozódni tudnak a jövőbeli kollegák.
Versenyhelyzetben vagyunk
Azt tapasztaltuk, hogy személyes kötődés hiányában - pl. párkapcsolat, korábbi csereprogramban való részvétel - általában nincs szigorú preferenciája azoknak a jelentkezőknek, akik nyitottak Közép- és Kelet-Európában dolgozni. Tehát nem csak a helyi cégekkel kell versenyeznünk, hanem a többi régióbeli országgal is. Számít a gyorsaság, a kommunikáció gördülékenysége, a tájékoztató anyagok minősége, hogy tudnak-e mindig fordulni valahova a kérdéseikkel, és hogy kapnak-e rá kielégítő választ.
Küzdelem a bizonytalansággal
A legtöbb ember, származástól függetlenül, nem szereti a bizonytalanságot. Egy új országba költözni viszont sok nyitott kérdéssel jár. Ha sikeresen szeretnénk a nemzetközi jelentkezőinkkel kapcsolatot tartani, ismernünk kell a problémáikat, és felkészült, alapos válaszokat kell nekik adnunk. A legtöbb bizonytalanságra akkor derül fény, amikor már megkapták az ajánlatot, esetleg el is fogadták, és a költözés valamint a mindennapok operatív kérdései merülnek fel. Éppen ezért kulcskérdés, hogy az ajánlat elfogadása és a belépés napja között legyen olyan felkészült, dedikált kapcsolattartó, aki folyamatosan kommunikálni tud a jövőbeli kollegával, és valódi segítséget tud nyújtani operatív kérdésekben, meg tudja nyugtatni a hamarosan csatlakozó kollegát.
Előtérbe kerül a betegség
Költözést fontolgatva előbb-utóbb mindenkinek eszébe jut az a szcenario, hogy egyszer megbetegszik. Kevés rémisztőbb helyzetet lehet a mindennapokban elképzelni annál, hogy valaki komolyan megbetegszik, és nem tud kommunikálni az orvosával. Nemzetközi jelentkezők felvétele esetén elengedhetetlen, hogy angolul is igénybe vehető magánegészségügyi ellátást biztosítsunk a kollegáinknak.
Küzdelem a láthatatlan ellenséggel
A.k.a: család, barátok. Költözés előtt állva rengeteg inger ér egy embert. Kissé sztereotíp megközelítésben, anyuka aggódik: "Jaj, mi lesz veled kisfiam, mit fogsz enni?", apuka nem érti józan ésszel: "Kisfiam, miért mész el, amikor ennél többet is kereshetnél itthon?", a barátok pedig jönnek a megdönthetetlen érvvel: "Hiányoznál, ne is menj." Éppen ezért, olyan támogató anyagokat, tájékoztatókat, információs csomagokat kell biztosítani, amik a számunkra láthatatlan ellentábor számára is válaszokat adnak.
Ha valaki visszanézni az előadásomat, EZEN a linken keresztül teheti meg.