logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2017.01.17 - 8 éve
csuportnemeth

2017: a béremelés éve. 7 módszer arra, hogyan érheted el a legkedvezőbb pozíciót

Ilyen még nem volt: 10-20-30%-ok röpködnek a levegőben (minimálbér, garantált bérminimum, oktatás, egészségügy, stb.) - az idén és jövőre több területen is jelentős béremelés várható – nem kevés fejtörést okozva a vállalk

Ilyen még nem volt: 10-20-30%-ok röpködnek a levegőben (minimálbér, garantált bérminimum, oktatás, egészségügy, stb.) - az idén és jövőre több területen is jelentős béremelés várható – nem kevés fejtörést okozva a vállalkozásoknak, vezetőknek. Bárkivel fogadok, hogy 2017. egyik leggyakrabban használt kifejezése a „bértorlódás” lesz. A több területen is látványosnak ígérkező bérnövekedés ellenére, mégis sokan lesznek olyanok, akiknek ugyan jelentősen nő a bérük, mégsem lesznek elégedettek.

Vajon mi lehet ennek a magyarázata? Biztos mindenki átélte már azt a helyzetet, amikor ugyan kapott fizetésemelést (jutalmat), ami ugyan jóérzéssel töltötte el, de amikor megtudta, hogy mások mennyit kaptak, akkor lehervadt a mosoly az arcáról. (Van olyan ismerősöm, aki –némi iróniával- a jutalomosztás időpontját a „harag napjának” nevezte el.) A jövedelem mértéke –amellett, hogy végül is többnyire ebből élünk- jelentősen befolyásolhatja önbizalmunkat, önértékelésünket, közérzetünket. Sokak szemében a társadalmi státuszunkat is. A bérünket (jövedelmünket), nemcsak abszolút mértékben értékeljük, hanem mindig viszonyítjuk más szakterületek, foglalkozások, saját kollégáink béreihez. (un. referenciacsoportok) Külföldi kutatások igazolják, hogy a munkatársak átlagosan 65-70%-a vélekedik úgy, hogy nincs kellően megfizetve. Tapasztalataim szerint idehaza ennél még magasabb lehet ez az arány.

Ugyanez igaz, a béremelésekre is Tehát, mondjuk, ha azt halljuk, hogy a cégünknél, (szervezetünknél), az átlagos béremelés mértéke 10%, akkor bizony boldogtalanok leszünk, ha a mienk csak 8%-kal emelkedett. Igaz ez a csalódottság akkor is, ha más cégeknél a hasonló területen dolgozók, például csak 5%-os béremelést kaptak.

Így az éves béremelés egyéni mértéke (hacsak nem egyforma %-ot kap mindenki) egyfajta virtuális, vagy valóságos alku eredménye, ahol más-más megfontolások vezérlik a munkaadót (vezetőket) és a munkavállalót.

Ez a játszma sajnos nem mindig „győztes-győztes” szituáció. A kedvező végeredmény elérésében, igen nagy szerepe lehet az egyéni érdekek hatékony képviseletének. (önérvényesítés) Tudom, a következő megállapításra sokan rábólintanak: tévedés azt hinni, hogy a béremelés csak a végzett munka mennyiségétől-minőségétől függ.

Viszont, ha ezt tudjuk, akkor célszerű és hasznos előzetesen felkészülni a béremeléssel kapcsolatos helyzetekre, megbeszélésekre. (Igaz ez akkor is, ha nem vonnak be az emelés mértékének megvitatásába.)

Ha követed az alábbi 7 lépést, biztosan kedvezőbb helyzetet tudsz elérni a 2017-es „béralku” során:

  1. Mennyire érdemled meg a béremelést? Végezz önvizsgálatot

Saját, kritikus értékelésed szerint, megfelelő munkát végeztél? Ennek során mérlegeld a veled szemben támasztott elvárásokat is.

  1. Becsüld meg a piaci értékedet

Keress olyan oldalakat a neten, ahol információkat találsz a tiedhez hasonló foglalkozások, pozíciók jövedelmi (kompenzációs csomag) viszonyairól. Ennek során, vedd figyelembe a cég típusát, tulajdoni viszonyait, verseny piaci, vagy nem versenypiaci jellegét, földrajzi elhelyezkedését, a kort, a tapasztalatot. Hasznosak lehetnek a munkaerőpiaci statisztikák, kutatási eredmények, trendek, a barátoktól, ismerősöktől kapott adatok is. Így megkaphatsz egy olyan orientációs értéket (benchmark), amelyikre már megbízhatóan támaszkodhatsz a bértárgyalások során. Persze, ha ezt a tájékozódást magad csinálod, akkor időt, energiát igényel. Egyszerűbb a helyzet, ha megbízható szakértői támogatást veszel igénybe.

  1. Tájékozódj a cégeden belüli bérfejlesztési lehetőségekről, preferenciákról, döntési mechanizmusokról

Gyakran vannak olyan területek a cégeknél, amelyeket különböző okok miatt kiemelnek - osztályonkénti, területenkénti keretek, eltérítések (pl. minimálbér, garantált bérminimum, IT, értékesítés, stb.). Ez az infó hasznos lehet, hogy megítéld, mire számíthatsz és esetleg érdemes-e –a cégen belül- más területek felé orientálódnod. Jó, ha tudod, hogyan dől el a bérfejlesztés területi elosztása, kik az „erős emberek”, a meghatározó vezetők a cégnél.

  1. Ne feledd nemcsak neked van szükséged a cégre, hanem igaz ez fordítva is

Gyakran tapasztalom, hogy sokan hajlamosak elfeledkezni arról, hogy ők is értéket jelentenek a cégnek. A béremelés nem ajándék. Azt is próbáld meg felmérni, hogy te mennyit érhetsz a cégednek, mennyire okozna gondot a távozásod. Ha tegnap még tartottál is attól, hogy mi lesz veled, ha elveszíted az állásodat, a helyzet mára megváltozhatott: lehet, hogy a céged kapaszkodik utánad. Jó pozíciókat biztosít a béralkunál, ha ezt időben felismered. (Vannak olyan felmérések, amelyek azt mutatják, hogy a hölgyek inkább gondolják azt, hogy nekik van szükségük a cégre és nem fordítva…)

  1. Mérd fel, milyen perspektívákat látsz a jelenlegi munkahelyeden, beosztásodban

Ennek során gondold végig, hogyan érzed magad az adott helyen (vezetővel, munkatársakkal való kapcsolatok, munkakörülmények, előrejutási lehetőségek, stb.)

       6.Készülj fel alaposan a béremelésről döntő (vagy azt        javasoló) vezetővel történő beszélgetésre

Ha az előző 5 lépést végigjártad, akkor minden feltétel adott, hogy összerakj egy általad elképzelt forgatókönyvet, ahogy a főnököddel a megbeszélést tervezed. Az is hasznos, hogyha barátoddal (esetleg coach-csal) előre elpróbáljátok az elképzelt szituációt.

A vezetői megbeszélésen általában jó benyomást kelt a dinamizmus (pl. javaslatok saját és a cég fejlesztésére), előnyös, ha látszik rajtad a motiváltság, a magabiztosság. Ne feledd a vezetői találkozón új szempontok is felmerülhetnek fel – készülj fel a rugalmas reagálásra. Segít, ha tisztában vagy erősségeiddel. Jó, ha konkrétumokat hozol fel milyen feladatokat oldottál meg sikeresen, akár konkrét számokat is mondhatsz, ha releváns (pl. értékesítés).

Még egy jó tanács: nem igazán szerencsés ötlet béremelési igényünket például a családi helyzetünk változásával indokolni… Erre a főnököd azt gondolhatja: magánügy…

Ne feledd, ha béremelést kapsz, akkor ennek adókkal, járulékokkal növelt értékét cégednek ki kell termelnie. (ezt persze korrigálja a hatékonyságjavulás) Győzd meg a főnöködet: te olyan érték, vagy a cég számára, amelyet kár lenne elveszíteni… Ilyen módon elérhető, hogy mindkét fél elégedetten távozzon a találkozóról. (win-win)

       7.És mi van, ha nem…? Készülj fel az elutasításra is

Gondolj arra, hogy nem lehet mindig 100%-os sikert elérni. Előre mérlegeld, hol van a te érzékenységi küszöböd – rossz esetben milyen –lehetőleg arcvesztés nélküli- kompromisszumos, alternatív lehetőségeid vannak.

Próbáld megőrizni higgadtságodat. Még kedvezőtlen kimenetelű megbeszélés esetén is, kerüld a fenyegetést és az ultimátumot. Ez hosszabb távon biztosan nem vezet eredményre…

Eredményes megbeszélést és vonzó béremelést kívánok:

Csuport László  tanácsadó, coach, stresszkezelési facilitátor

[email protected]

www.inspiralocoaching.com

 

Címkék:
csuportnemeth

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
2025-06-24 11:27:01
Kreatív életbiztosítás – erről hallottál már?
2025-06-17 08:00:00
Melyek a teljesítménybér legfontosabb tudnivalói?
Travel és sabbatical coaching

...egy blog a HR Blogon...

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Linkedin Dr. Kocsis Ildikó felmondás képzés scotwork kiválasztás szervezetfejlesztés vezetőfejlesztés változás érthető jog tippek online tanulás tanulás profitárgyaló szabadság önismeret siker tárgyalásikészség-fejlesztás
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu