logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Archívum
mobile logo
  • Blogfolyam
  • HR Blogok
  • Szerzők
  • HRPortal.hu
publikálva: 2019.08.16 - 6 éve
Vista Verde Oktatási Központ

A bocsánatkérés 5 nyelve - Miniteszttel!

“Hosszú távú jó kapcsolat nem létezhet bocsánatkérés és megbocsátás nélkül.”

Gary Chapman és Jennifer Thomas: Ha nem elég a sajnálom – A bocsánatkérés öt nyelve című könyve bár ismeretségben elmarad elődjétől, mely az 5 szeretetnyelvet dolgozza fel, mégis nem kevésbé fontos és érdekfeszítő. Ugyan úgy, ahogy a szeretetünket is 5 különféle nyelven fejezhetjük ki és ebből 1-2-t használunk főként, a bocsánatkérés során is több lehetőségünk van, és mindenkinek megvan a kedvelt 1-2 fő bocsánatkérő nyelve.

Bocsánatot kérni sokszor nem könnyű, ugyanis egy bocsánat azzal egyenlő, hogy vállalod a felelősséget a tetteidért és azok következményeiért. Ha ez nem történik meg, akkor  a sok “sajnálom” és “ne haragudj” értéktelen, üres szavak csupán. Mondhatnám úgyis, hogy a bocsánatkérés a bátrak fegyvere, mely segít legyőzni a bűntudat és a szégyen szörnyetegét, hogy ezzel helyrehozza a kapcsolatot, sőt sok esetben erősebbé is teszi a köteléket.

De ha még szívből is jön, gondolkoztál már azon, hogy miért fogadják egyesek jobban, míg mások kevésbé lelkesen a szavaidat? Ez azért van így, mert a bocsánatkérés mindenkinek egy kicsit mást jelent - és nem biztos, hogy a te bocsánatkérési típusod passzol a másik fél típusával

 

MINITESZT - Neked melyik a preferált típusod?

Pontozd az alábbi kijelentéseket 1-5 közötti skálán aszerint, hogy melyik mennyire igaz rád (1 - egyáltalán nem így gondolom, 5 - teljes mértékben egyetértek).

 

  1. Az a legfontosabb, hogy a másik fél átérezze a fájdalmamat, és kimutassa a sajátját.
  2. Az a legfontosabb, hogy a másik fél beismerje a hibáját és felelősségét.
  3. Az a legfontosabb, hogy a másik jóvátegye a hibát.
  4. Az a legfontosabb, hogy biztosítsanak róla, hogy nem történik többé hasonló.
  5. Az a legfontosabb, hogy ne várja el, hogy megbocsájtsak neki, erről hagy döntsek én.
  6. A bocsánatkérés célja az őszinteség és a bizalom helyreállítása.
  7. A bocsánatkérésben fontos elismerni, hogy az érzéseim nem mentenek fel a tetteim alól, látszólag indokolt esetben sem bánthatok meg szavakkal vagy tettekkel másokat.
  8. A bocsánatkérés kulcseleme hogy a másik valamilyen tettel kimutassa, hogy még mindig szeret / fontos neki a kapcsolatunk.
  9. A bocsánatkérő minden erejével igyekezzen megváltoztatni a problémás viselkedését.
  10. A bocsánatkérés célja, hogy minden visszaálljon a sérülés előtti állapotba - ha én is úgy akarom.

 

 

Az 5 típus

Sajnálatunkat/fájdalmunkat fejezzük ki - “Sajnálom”

Ehhez a típushoz az 1-es és 6-os kijelentés tartozik. Minél magasabb ezeknek a pontja, annál fontosabb számodra, hogy a másik fél kimutassa a bűntudatát, szégyenét és fájdalmát. Empátiát vársz és őszinte érzéseket, saját és részletes megfogalmazásban, és még véletlenül se kövesse a bocsánatkérést az a kis szócska, hogy “DE….”.

Felelősséget vállalunk tetteinkért - “Hibáztam”

Ehhez a típushoz a 2-es és 7-es kijelentés tartozik. Fontos számodra, hogy a másik átlássa a helyzetet és a felelősségét benne. Ne keressen indokokat, magyarázatokat a viselkedésére, ne mentse fel magát alóla, egyszerűen ismerje be a hibát.

Kárpótoljuk társunkat valamivel - “Hogyan tehetném jóvá?”

Ehhez a típushoz a 3-as és 8-as kijelentés tartozik. A jóvátétel iránti igény a szeretetigénnyel függ össze. A legfontosabb számodra, hogy a másik olyan dologgal kárpótoljon a hibájáért, ami biztosít a szeretetéről.  Jolly Joker kérdés: “Mire van most szükséged, hogy jobban érezd magad?”.

Valódi bűnbánatot tanusítunk -  “Ígérem, többet nem fordul elő.”

Ehhez a típushoz a 4-es és 9-es kijelentés tartozik. Filozófiád, hogy a múlt már megtörtént, nem lehet rajta változtatni, de a jövőn még változtathatunk! Fontos, hogy a változásra tett szóbeli ígéreteket tettek is kövessék.

Megbocsátást kérünk - “Meg tudsz nekem bocsátani?”

Ehhez a típushoz az 5-ös és 10-es kijelentés tartozik. Akkor tudsz igazán megbocsátani, ha a másik átadja neked a kontrollt, és a sorsát a te kezedbe helyezi. Sokan félnek a bocsánatkérés ezen formájától, így az egyik legritkábban előforduló típus.

 

Amennyiben szeretnénk biztosra menni, hogy bocsánatkérésünk célt talál, érdemes az 5 típusból minél többet belecsempészni.

“A megbocsátás nem érzelem, hanem az a döntés, hogy elfogadjuk a másik személyt annak ellenére, amit tett.”

Gary Chapman

Ha érdekelnek a hasonló önismereti témák, s akár mások életét is szívesen megkönnyítenéd a megszerzett tudásoddal, az ősszel induló Life Coach képzésünk Neked való! A képzésről a részleteket ide kattintva tekintheted meg.

Címkék:
Vista Verde Oktatási Központ

Napjainkban az az ember tud többet, kimagaslót nyújtani a mindennapokban aki képzi magát. Az önképzés az, amivel versenyben tudunk maradni a jól képzett szakemberek között. A Vista Verde Oktatási Központ olyan egyedi megoldásokat kínál a piacon, amelyek segítségével ügyfeleink nemcsak a karrierjük, de a magánéletük tekintetében is remek eredményeket érhetnek el.

A szerző összes bejegyzése
Bejegyzések, amik még érdekelhetnek
2025-06-30 07:46:15
KvantHumanisztika Kurzus 2
2025-06-27 22:06:40
Belülről nem megy? Mit tud az Interim HR, amit más nem?
2025-06-26 11:21:13
Haladékot kapnak a cégek az ESG követelések teljesítésére
Vista Verde Oktatási Központ

A blog összes bejegyzése
Hirdetés
A szerkesztő ajánlja
  • 2024-04-02 16:03:10 | Kaló István

    Informatikusok Magyarországon: Alkalmazott vagy Vállalkozó? - Fókuszban az IT Contracting

Cimkefelhő
hr coaching álláskeresés karrier e-learning vezetés motiváció munkavállaló állásinterjú vezető munkáltató toborzas állás elearning Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda önéletrajz Scotwork tárgyalás Munka Törvénykönyve tárgyalástechnika stressz munka coach Dr. Kocsis Ildikó Linkedin felmondás képzés kiválasztás scotwork szervezetfejlesztés változás vezetőfejlesztés érthető jog tippek online tanulás tanulás szabadság profitárgyaló tárgyalásikészség-fejlesztás önismeret siker
Widget Image

Főszerkesztő: Karácsony Zoltán

E-mail : zoltan.karacsony kukac hrportal.hu

Felelős kiadó: Markovics András

A HR Blog.hu kiadója a HR Portal.hu

A szerkesztőség címe: 1135 Budapest, Petneházy u. 55. I./7.

Telefon: +36 (1) 781 75 96

Gépház

Blogger bejelentkezés

Blogger regisztráció

Adatvédelem

Kiadónk további kiadványai

hrportal.hu

munkaugyi.hu

hrclub.hu

allasportal.hu

edenkert.hu

haziallat.hu