A jó vezetés az önismerettel kezdődik (fordítás)
Az önismeretre az egyik legfontosabb fejlesztendő vezetői készségként szoktak hivatkozni. A sikeres vezetők tisztában vannak az adottságaikkal, készségeikkel, s gyengeségeikkel is, így képesek azokat jól kihasználni, vagy kompenzálni.
Kutatások bizonyítják, hogy az önismeret alapjaiban befolyásolja a különböző szervezeteket. A Korn/Ferry International vizsgálatai azt bizonyítják, hogy a jobban teljesítő, magasabb profitot hozó vállalatok dolgozóinak szignifikánsan magasabb az önértékelése, mint a rosszabbul teljesítő cégeknél. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy sok vezetőnél hiányzik az önismeret.
Dr. Travis Bradberry az Érzelmi intelligencia 2.0 írója az önismeretet az érzelmi intelligencia egyik fő komponenseként írja le. Az ő definíciója szerint az érzelmi intelligencia nem más, mint az érzelmek felismerésének képessége, valamint a saját és mások érzelmeinek megértése, és ezeknek a készségeknek a felhasználása annak érdekében, hogy befolyásoljuk viselkedésünket és kapcsolatainkat.
Az önismeret tudást ad, s ezzel képessé tesz jobb döntések meghozatalára, hogy változhassunk és fejlődhessünk.
Alább 4 stratégiát olvashatsz az önismereted növelésére:
Határozd meg a külső tényezőket
Vizsgáld meg, hogy mely faktorok, kiváltó okok, indikátorok késztetnek másokat arra, hogy valamilyen viselkedést kezdeményezzenek az irányodba. Miért csinálsz Te bizonyos dolgokat, és mások erre hogyan reagálnak? Te hogyan válaszolsz erre, és miért épp úgy? Milyen hatással van a kultúra, és egyéb külső tényezők a viselkedésedre, s mások reakcióira?
Gyűjts visszajelzést olyan személyektől, akikben bízol
A visszajelzés növeli az empátiát, valamint segít megérteni, hogy milyen hatással van a viselkedésed másokra. Az alacsony önismeret egyik okozója az lehet, ha valakinek sok személyes vak-foltja van, melyre nem lát rá. Ennek köszönhetően korlátozódnak a lehetőségei a cselekedetei, a reakciói, ami csökkenti a hatékonyságát is.
Vedd figyelembe a körülményeket
Gondold át, hogy melyek azok a helyzetek, amikor a különböző személyiségjegyeidet fel tudod használni a sikered érdekében, s melyek azok, amikor érdemes ezeket kicsit háttérbe szorítanod. Az MIT egyik kutatása szerint a legnagyobb önismerettel rendelkező felsővezetők megtanulták, hogy mikor érdemes kicsit igazítaniuk a viselkedésükön, hogy jobb benyomást tegyenek. Ez tehát azt jelenti, hogy önazonosak tudtak maradni, csak annyi változott, hogy mikor mennyit mutatnak meg magukból. Megtanulták, hogy mely üzleti vagy szociális szituációkban van szükség a személyiségükre, és melyikben nincs.
Azonosítsd, hogy mely cselekedeteid vannak összhangban értékeiddel, prioritásaiddal
Vannak bizonyos mintázatok a viselkedésedben? Vizsgáld meg ezeket a mintázatokat annak függvényében, hogy mi az, ami fontos neked, mi hajt téged, és ki szeretnél lenni. Légy őszinte a prioritásaid meghatározása során. Vannak olyan viselkedésminták, amiken szeretnél változtatni? Vannak olyanok, amit szívesen hozzáadnál a listához? Az önismeret egyik legjobb hozománya, hogy rájössz mitől vagy igazán nagyszerű, és így abban még jobbá válhatsz.
Folyamatosan vizsgáld felül a listádat a prioritásaid alapján, adj hozzá új dolgokat, vegyél el belőle, ha szükségesnek látod! Ennek köszönhetően egyre inkább az leszel, aki pozitívan befolyásolja a céljaidat, környezetedet, s saját jóllétedet, és egyre kevésbé fogsz számodra negatívan viselkedni.
Maradj kíváncsi
A viselkedésünket részben meghatározza a kultúra, a családi hátterünk, a tapasztalataink. Ez meghatározza, hogy kik vagyunk, de azért mi vagyunk a felelősek, hogy kivé válunk. Az új körülmények új kiváltó okokat hozhatnak létre, amelyek különböző viselkedéshez, új motivációhoz, fejlődési lehetőségekhez vezethetnek. Maradj kíváncsi, és igyekezz egyre jobban megismerni, fejleszteni önmagad!
Eredeti cikk: https://www.forbes.com/sites/ellevate/2018/02/15/self-awareness-being-more-of-what-makes-you-great/