Anyuka, érkezéskor blokkolt??
Az volt a fejemben, hogy áttérek a fiatal vezetők problematikájára, de a napokban hallott Kopp Mária interjú és az ott elhangzottak nem engedik, hogy csak úgy továbblépjek rajtuk. Sebtében figyeltem fel a beszélgetésre a városban járv
Az volt a fejemben, hogy áttérek a fiatal vezetők problematikájára, de a napokban hallott Kopp Mária interjú és az ott elhangzottak nem engedik, hogy csak úgy továbblépjek rajtuk. Sebtében figyeltem fel a beszélgetésre a városban járva, de jó y generációs csapattagként letöltöttem a teljes riportanyagot és többször meghallgattam ahhoz, hogy pontos számokat tudjak most leírni.
Az egyetemen több más dolog mellett arra tanítottak minket, hogy vizsgáljuk meg az alapokat és lehetőleg a fundamentális tények alapján vonjunk le következtetéseket, vagy legalább is innen induljunk el. Ezt a szemléletet a mai napig megtartottam. A saját coaching módszeremet és hitvallásomat is több alap tudományterületről „kollázsoltam” össze és ebben a szemléletben fejlesztem nap, mint nap.
De vissza az alapokhoz…
Magyarországon a nagy programok és ösztönzők ellenére még mindig gyermekcipőben jár az atipikus foglalkoztatási formák megvalósítása. Atipikus alatt érthetjük pl. a részmunkaidőt, a távmunkát, stb. Míg Magyarországon a visszatérő fiatal anyukák 4%-a tud dolgozni részmunkaidőben, Hollandiában ez a szám 70%. Tudom, most jön a csípőválasz, de nálunk 2x100% fizuból sem lehet megélni… Ebben az adatban véleményem szerint az a lényeg, hogy nincs is rá lehetőség. Így ne csodálkozzunk, hogy ez a csoport a munkát óhatatlanul gályarabságnak fogja tekinteni.
Hiába van hazánkban támogatva ez az alkalmazási mód és bizonyítja több felmérés azt, hogy a szabadabb munkavégzés jobb teljesítményt eredményez, cégvezetők még mindig elvárják, hogy a munkavállaló blokkoljon reggel és este egyaránt.
Menedzsment tanulmányok kapcsán mesélte több tíz éves nemzetközi tapasztalattal rendelkező mesterünk, hogy neki is rá kellett jönnie, hogy akkor tud igazán terhet tenni fiatal anyuka beosztottjára, ha reggel nem várja el tőle, hogy percre pontosan 8-kor bent legyen az irodában, hanem megengedi számára, hogy ha biztonságban letette a gyermekét, akkor jöjjön be dolgozni.
Mondhatjuk, ilyen nincs, és aki ezt mondja/írja egy gyenge vezető, aki nem tud fegyelmet tartani. De gondoljuk csak végig, vajon a megbízható munkavállaló, akinek égetően fontos az állása és teperni is fog azért, hogy biztosíthassa gyermekének a betevőt, vajon mennyire tud koncentrálni, ha nem ő köszönt el a bölcsiben/oviban a gyermekétől? Vagy a hasznos energiáinak és idegrendszerének nagy részét azzal égeti el, hogy vajon beér-e időben és ha nem, az hányadik húzása volt?
"Helyes válaszokat várjuk a Bródy Sándor utca 5-7 alatt...."
Több nagyvállalatnál szintén problémát okoz az újfajta munkavégzési módok figyelembe vétele. A beszélgetésben Kopp Mária példaként említette, hogy az egyik nagy TV társaságnál a tudósítók is blokkolnak be- és kilépéskor egyaránt. Amikor kimegy nem dolgozik, amikor visszaér dolgozik. Mire lehet ebből következtetni: ha terepre kell menni, nem dolgozik...
Hirtelen felötlött, lehet ezért nem érnek oda a demonstrációk közvetítésére…fizura megy a dolog...:)
Ami abszolút hiányzik a fiatal munkavállalók irányába az a BIZALOM. Nem abban bíznak a munkaadók, hogy el lesz végezve a munka, hanem abban kételkednek, hogy a munkavállaló nincs bent napi 10 órát, sőt, ugye ismerjük az „addig nem lehet hazamenni, amíg a főnök bent van” érzést és elvárást.
Pedig ha így folytatjuk, akkor még kevesebb Z generáció lesz, utána meg ki tudja.
Ma 20 fiatal 24 gyermeket tervez ebből 13 születik meg. Hát ez ennyi… Nem hungaropannonnépinemzeti gondolkodás, hanem a valóság.
Viszont van egy érdekes változás is a generációban, amit eddig csak tippeltük, de most már tényként lehet kezelni. 2010-es adat szerint felsőfokú végzettséggel rendelkező 35-45 éves korosztályban 17% több gyermek születik, mint korábban, a születési összlétszám csökken tehát mindamellett hogy fogyunk, egyre jobban tolódik el a gyermekvállalási kedv a korosztályon belül az idősebb évekre. 35 év felett pedig a párok 20%-a küzd meddőséggel. Az alacsonyabb végzettségű 20-as korosztálynál viszont több gyermek születik, mint amennyit terveznek. Pedig ők is Y generációsok ám… mégis eltér az adat.
Nem csak az egyedül élőké a világ, az úton még poroszkál….
Lehet, hogy nem csak az övék, de a Tárki felmérése alapján a gyermekkel rendelkező fiatal munkavállalók egy álláshirdetés kapcsán nagyobb arányú elutasítottsággal kénytelenek szembe nézni, mint valamely kisebbséghez tartozó azonos korú gyermektelen társai, pedig ismerjük a láthatatlan diszkrimináció jelenlétét a magyar munkaerő piacon. Rögzíteném, egyik elutasítási ok sem jó!
És végül még egy beszédes adat: a fiatalok 70% érzi úgy, hogy gyermekekkel sokkal boldogabb, mint gyermekvállalás előtt volt és nagyobb motivációt érez a munkavégzés során, mint korábban.
Anyuka, ugye érkezéskor blokkolt?!?!
Nem jobb, nem rosszabb, csak y generációs.