kapubanner for mobile

A munkakör-értékelés folyamata

A munkakör-értékelési folyamat lefolytatására általában értékelő bizottságokat szoktak felállítani, amelyek jól ismerve az értékelési módszert, illetve az értékelés szempontjait képesek kellően megalapozott döntésre jutni.

Az értékelést első körben mintamunkakörök kijelölésével kezdik, ezek szolgálnak ugyanis kiinduló alapként az egyes munkakörök szervezetben elfoglalt helyének meghatározásához, illetve újragondolásához. Fontos, hogy a mintamunkakörök kellően szemléltessék a szervezet különböző tevékenységeit, illetve szintjeit, s valódi viszonyítási pontot képezzenek. Az értékelést minden esetben indokolni kell, kiváltképp a kifogásolt dolgokat, hiszen mindenki számára világossá kell tenni a fennálló problémákat. Éppen ezért is érdemes alkalmanként felülvizsgálni, illetve átdolgozni a munkakör-értékelési eljárásokat, idővel ugyanis minden kidolgozott rendszer elavulhat.

A munkakör-értékelés folyamatának lépései:

1. meghatározni az értékelés célját

2. tisztázni, hogy milyen hatással lesz az érdekegyeztetésre. Több verzió lehetséges:
a) a szakszervezetek részt vesznek úgy az értékelésben, mint a fizetési megállapodásokban
b) az értékelés a menedzsment hatásköre, a fizetési rendszer kialakításában pedig vagy részt vesznek a szakszervezetek, vagy nem
c) mind a munkakör-értékelés, mind a fizetési rendszer a menedzsment feladata

3. Amennyiben a munkakör-értékelést a vezetés vállalja fel, érdemes az alkalmazottakat tájékoztatni a folyamat céljáról, módszeréről, illetve eredményeiről. Kisebb cégnél elég csupán az értékelés megkezdésekor és lezárásakor informálni az érintetteket, nagyobb vállalatok esetén (ahol jóval időigényesebb a folyamat) azonban ajánlatos megtörni a csendet némi közbenső tájékoztatással.

4. Mivel az értékelés során kapott eredmény nem szentírás, érdemes megteremteni a kifogásolás lehetőséget - már amennyiben nem teljes mértékben a menedzsment végzi az értékelést, ekkor ugyanis vajmi kevés esély van a korrigálásra. Az érdekegyeztetésre épülő munkakör-értékelésnél azonban maguk az érintettek vagy képviselőik megtehetik észrevételeiket, akár az előzetes értékelés végén, akár a besorolások, illetve a fizetések megadásakor.