kapubanner for mobile

Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

Az lenne a kérdésem hogy a cég leépítés miatt küldött el és én nem írtam alá a közös megegyezéssel szóló munkaszerződés felbontását, ezáltal kértem a nekem járó 30 nap felmondási időt. Szeretném megkérdezni, hogy mivel én kértem a 30 nap felmondási időt de a cég nem tart igényt a munkámra elhelyezkedhetek-e máshova a felmondási idő alatt vagy sem?

Érdeklődnék, hogy az 1 hónapos felmondási időt kell ledolgoznom törvényes-e ha ezt az időt betegállományba töltöm ?

Érdeklődni szeretnék, hogyha tűz esetén a katasztrófavédelem elrendeli a munkahely azonnali kiürítését és ez a munkaidő lejárta előtt történik (tehát fent marad még 4 óra a munkaidőből) akkor ebben az esetben a fent maradt 4 óra kötelező ledolgozását elrendelheti-e a munkahely? Vagy esetlegesen kötelezheti-e a munkavállalót fél nap szabadság kiírására?

Betegállományban vagyok, pszichiáterhez kellett fordulnom, mert tavaly elveszítettem a férjem (munkahelyi balesetben hunyt el) amin a mai napig nem tettem túl magam. Az orvosi véleményben az áll, hogy jelen állapotban nem vagyok alkalmas a munkavégzésre. Ebben az esetben, ha a héten a munkáltatómnak beadom a közös megegyezéssel történő felmondást május 31-el, felajánlom, hogy átadom a munkám (irodai munka), elfogadható ez a munkáltató részéről?

Havibéres vagyok, 2 műszakos munkarendben dolgozunk, délelőtt és éjszaka. Március hónapban 22 munkanapot dolgoztunk úgy, hogy 1 teljes munkanap túlórába volt elrendelve az éjszakai műszakban.A bér papíron csak 22 nap van feltüntetve, mivel így van meg a 176 óra kötelező ledolgozott óraszám. Ha az alapbérbe beleszámít a március 15. akkor azt az 1 napot nem túlórában kell elszámolnia? A másik kérdésem pedig az éjszakai és vasárnapi pótlékkal kapcsolatos lenne. Mint írtam két műszakban dolgozunk, délelőtt 6-14,30- ig ill. éjszaka 21,30-6 óráig ha nincs túlóra, ha van akkor éjszaka 20 órától 6 óráig dolgozunk. Az éjszakai műszak vasárnap este kezdi meg a hetet és péntek reggel fejezi be. Milyen bérszámfejtéssel kell ilyenkor számolni?

Az lenne a kérdésem, hogy mit tudok tenni a következő esetben. Gyermekem egy magán óvodában dolgozott munkaszerződés és bejelentés nélkül. A mai napon elküldték azzal az indokkal, hogy baráti viszonyban van az egyik volt alkalmazottal, aki ott dolgozott és nyitott egy másik magán óvodát.

Szeretnék 2017 nyarán 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjba menni. Úgy tudtam, hogy a főiskolai éveket is figyelembe veszik, így hozzáadódik és 43 évet ismernek el. Nemrég megtudtam, hogy 1034 napot számolnak el. Így a 43. évből hiányzik 62-63 nap. Ez esetben semmikép nem veszik számításba a 43. évet? Azt szeretném megtudni, hogy gyermekenként viszont jár-e bizonyos idő? A kérdésem az, hogy két gyermekem után mennyi idő járna?

1954.márciusában születtem és 2017. szeptemberében közalkalmazotti állományból öregségi nyugdíjas szeretnék lenni? Mik a lehetőségeim? 45 -éves munkaviszonnyal 2017. július 01-én rendelkezem. 25 éves közalkalmazotti jogviszonyomat 2017.09.01-én töltöm be. Mikor és kinél kell kezdeményezni nyugdíjba vonulásom?Van-e lehetőség felmentésre 2017.09.05-től visszafelé pld.1-2 hónap?/augusztus,július/ Ha van - adható -e a 25 év utáni két havi illetmény? Mi az előnyösebb - ha én kezdeményezem vagy a közintézmény-kórház ahol dolgozom?

Férjem 2017.februárba elhalálozott, az ideiglenes özvegyi nyugdíjat 2018.02.hóig állapították meg. Én 1962. júliusában születtem. 65 éves koromban 2027. 07.08.-án történő nyugdíjba vonulásomkor fel éled-e az özvegyi nyugdíj? A 47-es és az 53-as § közötti különbséget nem tudom értelmezni.

Szeretnék választ kapni kérdésemre. 1955-ös születésű vagyok. Textil Ipari éveim után 4-év korkedvezménnyel, akkor még saját jogú nyugdíjba mentem 2008-ba. Sajnos férjem 2005-be meghalt 1-évig kaptam az 50%-át a rokkant nyugdíjának. Szeretném megtudni jár-e a feléledés a nyugdíja után?

Özvegy vagyok. Férjem 2008. októberében halt meg. Az özvegyi nyugdíjat 2009 október végéig folyósították. Jelenleg a nők 40 szerint vagyok nyugdíjas. Kérdésem az, 2019. 01.20. után az öregségi nyugdíjhatár elérésekor jogosult leszek-e Férjem után rész özvegyi nyugdíjra?

2006. évben elhunyt a férjem. Mível akkor a nők irányadó nyugdíj korhatára 57 év volt. Kérdésem, hogy (én akkor 49 éves voltam) hogy részemre az utána járó nyugdíj mikortól jár, vagy jár-e egyáltalán.

Szolgálati járadékosként 6 órás rész munkaidőben, a minimálbér ( 127.500 Ft) alatti jövedelemmel dolgozom. Közel 40 év szolgálati idővel lettem járadékos 2012. 01.01-vel. Azt szeretném megkérdezni, hogy a jelenlegi szolgálati járadékom alakul át nyugellátásra amikor elérem a nyugdíj korhatárt (65 év)? Csökkenhet-e a majdani nyugdíjam a jelenlegi szolgálati járadékhoz képest, ha bár a szolgálati időm a rész munkaidővel növekszik, de a részmunkaidős jövedelmem a minimálbért (127.500 Ft-t) nem éri el. Mi a jelenlegi hatályos jogszabályi rendelkezés?

Ebben az évben meglesz szeptemberben a nők 40 éves nyugdíjához az időm. Az adategyeztetés megtörtént a határozatot megkaptam. Ezt a lehetőséget nem szeretném kihagyni, viszont beosztásom miatt lehetőségem lenne maradni még 1,5 évig. Kérdésem, ha a munkáltatóm ha visszafoglalkoztatna szerződéssel, hogyan járok jobban ha nyugdíj mellett vállalom vagy ha a nyugdíjat szüneteltetem.

Édesapám a katonaságnál szolgált, de 1964-ben elhunyt. Édesanyám utána kérvényezte a Belügyminisztériumtól az árvaellátásomat, amit meg is kaptam egészen 18 éves koromig, míg befejeztem a gimnáziumot 1977-ben. Családi körben hallottam, hogy kérvényezhetem hadiárva ellátásomat. Hol tudom ezt kezdeményezni, illetve milyen nyomtatványt kell kitöltenem. Megvan édesapám halotti anyakönyvi kivonata és az, hogy jogosult voltam árvaellátásra, de többi irat nem áll a rendelkezésemre, miután édesanyám nemrég meghalt, valószínű, hogy nála volt, csak nem tudtam róla.

A sógorom 1997-ben halt meg. A húgom 2013-ban ment nyugdíjba. A 65 év jelenleg a nők nyugdíj korhatára,melyet 2016-ban betöltött. Neki jár az özvegyi nyugdíj kiegészítés vagy nem az új szabályozások szerint?

Az első házasságomból három gyermekem született, 2000-ben, 2003-ban és 2007-ben. Ezt a házasságomat a bíróság 2015. november 30. napján felbontotta, és a gyermekeket az édesanyjuknál helyezte el. A szülői felügyeletet ő gyakorolja. 2015. januárjában újabb gyermekem született akinek édesanyjával 2016-ban házasságot kötöttem. Kérdésem a következő: a 2015-ben született gyermek után igénybe vehetem-e a három és több gyermekesek családi adókedvezményét? Jelenleg az egy gyermek utáni kedvezményt érvényesítem.

A férjem 2009.Márc.18-án hunyt el,én 2015.szept.1-től vagyok nyugdíjas(nők 40). Mikor kérhetem az özvegyi nyugdíj feléledését.

Már meglévő nyugdíjban lévő személy kaphat-e alkalmazotti munka után nyugdíjemelést?Válaszát előre is köszönöm.

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a munkaszerződésemben 6 hónap próbaidő van meghatározva (kollektív szerződés van a cégnél) ami augusztusban fog lejárni. A kollektív szerződés viszont meg lesz szüntetve július elején. Ilyenkor ténylegesen meddig tart a próbaidőm? Hiszen ha augusztusban járna le, akkor a kollektív szerződésben foglaltak is érvényesek kellenek, hogy legyenek.

kerdezz_felelek.html