30 helyett csak 21 százalékkal emelkedik az egészségügyi szakdolgozók bére
Ha az egészségügyi szakdolgozók legutóbbi fizetését nézzük, a januári emelés nem 30, csak 21 százalékra rúg.
A kormány ígéretei szerint januártól 30 százalékkal emelkedik az egészségügyi szakdolgozók bére. Hohn Krisztina, az LMP országgyűlési képviselője a béremelés részleteiről érdeklődött Kásler Miklósnál - írja az mfor.hu. A kérdésre Rétvári Bence államtitkár felelt írásban. Emlékeztetett, hogy az egészségügyi szakdolgozók, védőnők, valamint a nem egészségügyi főiskolai végzettséggel rendelkező egészségügyi dolgozók 2019-2022 között négylépcsős, 72 százalékos béremelésben részesülnek.
"A program 2019-ben indult el, az első 8 százalékos béremelésre 2019. július 1-jén került sor. 2020-ban további két lépcsőben emelkedett az egészségügyi szakdolgozók alapbére. Janiár 1-jén 14%-os, míg november 1-től újabb 20%-os alapbéremelés történt. A béremelésnek köszönhetően 2022 januárjától a az ápolók fizetése a jelenleginél további 21%-kal emelkedik majd, ami a 2018-as bérhez képest viszonyítva 30%-os béremelést jelent" - olvasható a válaszban.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) többször is jelezte a sajtóban, hogy a béremelés valójában csak 21%-os, mivel az emelést mindig a legutolsó fizetésekhez szokás mérni. A portál szerint hiába kommunikálja az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt, hogy 2022-től egy ápoló átlagosan a két és félszeresét fogja keresni annak, mint amennyit 2016 előtt keresett, ettől még a szakdolgozói bérek egyre jobban leszakadnak az orvosi bérektől. A lap hozzáteszi, hogy a jogviszonyváltás miatt az ápolók körülbelül 15 százalékának csökkent a bére 10-70 ezer forinttal, ez pedig éves szinten több százezres mínuszt jelenthet.
mfor.hu