400 milliós képzési és technológiai fejlesztés indul Veszprémben
Hiányszakmák és munkaadói igényekre épülő képzések környezetbarát és fenntartható kialakítására 234, egy technológiai transzferközpont létrehozására pedig 171 millió forintos állami és uniós támogatást nyert a Pannon Egyetem (PE). A két projektet szeptember 22-én mutatták be Veszprémben.
A gazdasági válság következtében jelentős átképzési kereslet jelent meg a felsőfokú képzések területén. Ennek következtében a közép-dunántúli régióban is szükség van hatékony képzési programok integrációjára, fejlesztésére, amelyek a felsőoktatás és a piaci szféra hatékonyabb együttműködését is elősegítik - tette hozzá a rektor. A projekt céljait ismertetve megemlítette, hogy a PE a munkaerőpiac által generált igényekhez igazodva, a munkaadók szükségleteinek és tapasztalatainak figyelembe vételével olyan szakmákhoz kíván képzéseket generálni, amelyek a jelenlegi munkaerő-piaci kínálatból még hiányoznak.
A program sikerességének érdekében a munkaerő-piaci partnereket is bevonják a munkába, amely mellett az új, valamint meglévő szakok magyar és angol nyelvű képzési anyagának fejlesztése, valamint az oktatók képzése szintén a nyaron indult projekt szerves részét képezik. A projekt során három hiányszakmát (a fenntartható fejlődés szakember, a műanyagipari mérnökasszisztens, valamint a növényvédelmi szakember) azonosítottak. "A projekt hatással van a gazdaság jövedelemtermelő képességének fokozására, melynek révén egyre több fiatal munkaerő maradhat a régióban és az idősebb munkavállalók foglalkoztatásban tartása is erősödhet" - tette hozzá dr. Rédey Ákos.
Szintén uniós és állami támogatásból valósul meg az Egységes Tudás és Technológia Transzfer platform a kiterjesztett Közép-Dunántúli tengelyen című, nyáron indult projekt, melynek keretein belül egy technológiai transzferközpont épül fel az egyetemen 171 millió forintból. A projekt bemutatásakor a rektor rámutatott, hogy a hazai kutatás-fejlesztési szektor további fejlesztése, másrészről a felsőoktatás intézményrendszerének átalakítása, valamint a megszerzett tudás hasznosíthatóságára vonatkozó, egyre növekvő társadalmi igény több szempontból is indokolttá teszi a projektet.
Dr. Rédey Ákos kifejtette, hogy az egyetem és a dunántúli régió további fejlődésének kulcsa az innovációs lánc kiépítésében, a tudásközpontok és a spin-off vállalkozások létrehozásában rejlik. A tudásközpont egyik meghatározó eleme a felsőoktatás, a másik eleme pedig a kutatás-fejlesztés és innovációs tevékenység, illetve ezek kooperatív munkája. A projekt futamideje során a Pannon Egyetem olyan technológiai transzferközpontot kíván kialakítani, amely hiánypótló szerepet tölt be a közép-dunántúli régióban, ezzel segítve a gazdaság és a kutató helyek közötti kapcsolat erősítését, támogatva a helyi spin-off vállalkozások létrejöttét.
Ez segíti elő, hogy a tudáscentrumokban meglévő tudás minél hamarabb hasznosulhasson a társadalomban. "A projekt közvetlen célja a felsőoktatás és a gazdaság kapcsolatának erősítése érdekében az egyetemen folyó innovációs és kutatás-fejlesztési tevékenység ösztönzésére, támogatására és hasznosítására képes technológia- és tudástranszfer szolgáltatások kiépítése, illetve fejlesztése" - tette hozzá a rektor. A konstrukció hozzájárul a felsőoktatás K+F kapacitásainak bővítéséhez szükséges humán és szervezeti feltételek megteremtéséhez, valamint a vállalkozásokkal való intézményi együttműködés erősítéséhez. A projekt hosszú távú eredményei közül a rektor az egész életen át tartó tanulás szemléletének elterjesztését, a hazai és nemzetközi partnerhálózatok kiépítését és fejlesztését, valamint a PE és a gazdasági szférában működő partnerek együttműködését, a kutatási eredmények hasznosításának hatékonyabbá tételét emelte ki.
edupress.hu
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Rászakadhat a korfa erre a magyar városra, ha nem lépnek időben 1 hónapja
- Díjazták a legjobb magyar egyetemeket 1 hónapja
- A világ élvonalában? - újabb mérföldkő a Semmelweis Egyetem történetében 1 hónapja
- Nem olcsóbb a külföldi vendégmunkások alkalmazása a magyarokhoz képest 2 hónapja
- Így dolgozik a jövő generációja – Diákmunkavállalási trendek 2 hónapja
- Felmérés: a felsővezetők jobbra értékelik saját teljesítményüket iparági versenytársaiknál 2 hónapja
- Az átlagbér négyszer több, a cég neve kevésbé számít - meghökkentő tények az álláspiac elmúlt 18 évéből 3 hónapja
- Nagy siker: a világ legjobb egyetemére került be egy magyar középiskolás lány 4 hónapja
- Hogyan tehető vonzóvá a vegyipar a Z generáció számára? 4 hónapja
- Költséghatékony foglalkoztatás: Alternatívák az EFO helyett 4 hónapja
- Munkahelyi hatékonyság növelése szinte ingyen 4 hónapja