kapubanner for mobile
Megjelent: 13 éve

A General Electric kihirdette az innovációs verseny nyerteseit

A 200 millió dolláros "GE ecomagination Challenge: Powering the Grid" elnevezésű nyílt innovációs verseny nyerteseit hirdették ki - olvasható sajtóközleményükben.

A júliusban meghirdetett verseny a GE ecomagination programjának része, amelynek keretében a cég a következő generációs hálózati technológiák fejlesztését és a globális energetikai rendszer átalakítását kívánja elősegíteni nyílt együttműködés révén.

Az öt díjnyertes pályázat olyan ötleteket mutatott be, amelyek elősegítik az intelligensebb, tisztább és hatékonyabb villamosenergia-hálózatok létrehozását, emellett pedig megfelelően képviselik a verseny által megkívánt vállalkozó szellemet.

A nyerteseket független zsűri választotta ki, amelynek tagjai között ott volt többek között Chris Anderson, a Wired magazin főszerkesztője, a GE vezető beosztású tisztségviselői, valamint elismert tudományos és műszaki szakemberek.

A nyertes ötletek között szerepel egy könnyű felfújható szélturbina; egy olyan technológia, amely azonnal jégmentesíti a szélturbina lapátjait, így azok soha nem lassulnak vagy állnak le; egy intelligens vízóra, amely saját maga számára fejleszt áramot; egy cyber-biztos hálózati infrastruktúra, mely lehetővé teszi a kétutas kommunikációs hálózat-ellenőrzést és az alállomás-automatizálást a szél- és naperőműveknél; továbbá egy olyan technológia, amely kiküszöböli a túlterhelt elektromos hálózat okozta rövidzárlatokat és áramkimaradásokat azáltal, hogy pontosan szabályozhatóvá teszi az energia- és áramfolyamot.

A versenyre a 10 hetes jelentkezési időszak alatt csaknem 4000 pályázat érkezett, melyek komoly megbeszélésekre ösztönözték az innovációs közösséget, ezen belül több mint 150 ország 70 000 vállalkozóját. A GE négy vezető tőkebefektető céggel (Emerald Technology Ventures, Foundation Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byer és RockPort Capital) társulva gondolta ki és bonyolította le a versenyt, melyre az alábbi három kategóriában vártak pályázatokat: megújuló energiaforrások, hálózatok, valamint öko-háztartások/öko-épületek.

"Azért hirdettük meg a versenyt, hogy újszerű gondolkodásra buzdítsunk és a fejlesztés minden szintjén ösztönözzük az innovációt" - jelentette ki Beth Comstock, a GE senior alelnöke és marketing igazgatója. "Az elektromos hálózat korszerűsítésének első lépése az ötletek felfedezése és azok "világmegváltó" technológiákká alakítása. A verseny bebizonyította, hogy rengeteg kiváló ötlet vár felfedezésre. A díjnyertes ötletekben megjelenő intelligens gondolkodásnak és a bemutatott impozáns megtérülési tanulmányoknak köszönhetően az ötletek az úttörő vállalkozói szemlélet mintájául szolgálnak."

Az innovációs verseny öt nyertese egyenként 100 000 dolláros díjazásban részesült ötletéért. A nyertesek és a díjnyertes ötletek:

A Capstone Metering távkommunikációs technológiát alkalmazott az évszázados vízóráknál. A cég által kifejlesztett IntelliH2O saját áramforrással rendelkezik és valós idejű vízrendszer-vezérlést biztosít, mely jobb vízgazdálkodást tesz lehetővé, és szükségtelenné teszi a kézi vízóra-leolvasást.

Felismerve az álállomásoknak a villamosenergia-hálózatban elfoglalt egyedi szerepét, az ElectroRoute egy kommunikációs átjáró pontot fejlesztett ki az átvivő és elosztó rendszerekhez. A cyber-biztos kommunikációs hálózati infrastruktúra segítségével kiküszöbölhetők az álállomások működéséhez szükséges dupla érzékelők és a több ezer rézkábel.

A GridON egy hibaáram-korlátozót készített a villamosenergia-hálózatok áramkimaradás és áramszünet elleni védelmére, mely növeli a hálózat megbízhatóságát, nagyobb terhelést, és az alternatív energiaforrásokat is bevonva a termelt áram mennyiségének növelését is lehetővé teszi. A cég a Bar-Ilan Egyetemmel és a Ricor Ltd-vel közösen fejlesztette ki a technológiát.

Az IceCode által kifejlesztett technológia a természetben kialakuló egyik legerősebb kötést próbálja feloldani: nagyteljesítményű impulzusokat alkalmazva a hőt belülről kifelé vezetve távolítja el a jeget. A technológia szélturbinákban való alkalmazása jelentős mennyiségű jégmentesítésre fordított energiát takarít meg, továbbá nullára csökkenti a jég eltávolítása és az átvizsgálás miatti állásidőt. A cég a Dartmouth-i Főiskolával közösen dolgozta ki a technológiát.

A WinFlex könnyű, rugalmas, olcsó kompozit anyagokból készült szövetből készít rotorokat a szélturbinákhoz. A rugalmas rotor-konstrukció legalább ötven százalékkal csökkenti az üzembehelyezési költségeket, és a beruházás - támogatás nélkül - mindössze három-négy év alatt megtérül.

Chris Anderson elmondta: "A villamosenergia-hálózatok ma ott tartanak, ahol az Internet tartott egy generációval ezelőtt: az interaktivitásban rejlő lehetőségeknek még mindig nagyon kis százalékát aknázzuk ki. Ahogy az Internet esetében is történt, a hálózatokat is intelligensebbé és hatékonyabbá tehetjük az együttműködésben, a nyílt hozzáférésben, és az óriási vállalkozói bázisban rejlő erőt kihasználva. A versennyel éppen ezt próbáltuk elősegíteni, és azt is meg akartuk mutatni, hogy mindenhol találhatunk remek ötleteket. Nagyon jó volt látni, hogy a felhívásunkra ennyi változatos ötlet érkezett."

A 2010. július 13-án meghirdetett "GE ecomagination Challenge: Powering the Grid" elnevezésű verseny egy 200 millió dolláros nyílt innovációs verseny, amelynek keretében a cég az intelligensebb, tisztább, hatékonyabb villamoshálózat kialakításához, valamint a hatékonyabb hálózati technológiák bevezetésének előmozdításához várt áttörést jelentő ötleteket.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Méltatlan elbocsátás zajlik a Teslánál: többen a biztonságiaktól tudták meg, hogy felmondtak nekik

Egyes gyári alkalmazottak csak akkor vették észre, hogy elbocsátották őket, amikor nem működött a belépőkártyájuk és a biztonsági őrök... Teljes cikk

A vendégmunkások nem létező jogai, avagy mire mutat rá az Autoliv-gyárban folyó sztrájk?

A sopronkövesdi Autoliv-gyárban folyó sztrájk arra is felhívja a figyelmet, hogy a főleg kölcsönzött státuszban foglalkoztatott vendégmunkások... Teljes cikk

Robotok fogják gyártani a betoncserepeket a Hejőpapin épülő gyárban

Nagyméretű betoncserepeket és azok kiegészítőit gyártó üzemet épít a Wienerberger. Hejőpapin egy 7300 m2 alapterületű csarnok, ipar 4.0... Teljes cikk