A mesterképzés megváltoztatásával jobban lehet igazodni a munkaerőpiaci igényekhez
Varga-Bajusz Veronika szerint sikerként értékelhető, hogy immár második éve összességében több mint százezer hallgatót vettek fel valamelyik felsőoktatási intézménybe, ez a bizalom erősödését jelenti az egyetemek, főiskolák iránt – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
Varga-Bajusz Veronika kitért arra, hogy minden második hallgató a nemzetgazdaság szempontjából fontos képzési területen tanul. Az egyetemek erősödtek, és olyan képzésekre tudják vonzani a diákokat, amelyek később mind a hallgatók karrierje, mind a gazdaság szempontjából relevánsak – tette hozzá.
Kiemelte: a múlt évhez képest a pedagógusképzés "ezüstérmes" lett, mintegy 15 ezren kezdik meg tanulmányaikat ezen a területen.
Beszélt arról is, hogy
a mesterképzés szabályainak megváltoztatásával az intézményeknek nagyobb lehetőséget adtak, így e képzések jobban tudnak reagálni a munkaerőpiaci igényekhez.
Elmondta, hogy elindították az úgynevezett rövid ciklusú tanárképzéseket, aminek lényege, hogy az alapszakos diplomával rendelkező fiatalok tanári módszertant és gyakorlati képzést kapva másfél-két év múlva tanárként tudnak elhelyezkedni. Ez a képzési forma is sikeres – mondta -, idén itt négyezren kezdik meg tanulmányaikat.
Elmondta azt is, hogy a szeptemberben induló képzések pótfelvételi eljárására több mint 17 ezren jelentkeztek, és több mint 10 700 hallgató felvételt is nyert, közülük nagyjából 3700-an állami képzésben kezdhetik meg tanulmányaikat.
Az államtitkár kitért a közoktatásban bevezetett, a mobiltelefon-használatot tiltó rendelkezésre. Elmondta, az oktatási célú használatot a rendelet továbbra is engedi. Példaként a szakképzést hozta fel, ahol „nem tudnak ellépni a digitalizációtól”.
Az elmúlt években 700 tananyagot digitalizáltak, ebből kétszáz közismereti és ötszáz szakmai tárgy, valamint a számonkérésben is nyitottak a digitalizációra.
Ugyanakkor hozzátette: az órai mobilhasználat elvonja a diákok figyelmét, ezért születettek már korábban is kezdeményezések arra vonatkozóan, hogy korlátozzák az okoseszközök nem órai célú használatát.
A Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában Varga-Bajusz Veronika arról beszélt: a felvételi számok azt mutatják, hogy a felsőoktatási modellváltással az egyetemek, főiskolák erősebbek, versenyképesebbek lettek, jobbak a tudományos teljesítmények.
A versenyképességet jelzi az is, hogy míg öt éve hét, idén már tizenkét egyetem szerepel a világ „top 5 százalékában”.
Hozzátette: egyre több külföldi hallgató tanul a magyar felsőoktatásban, idén 43 ezer, ez mind hozzájárul ahhoz, hogy „nemzetközi térben” is erősödjenek a magyar egyetemek.
Varga-Bajusz Veronika kitért arra, hogy a vidéki felsőoktatási intézmények is megerősödtek, mára minden második hallgató vidéki intézményben kezdi meg tanulmányait. A mérleg kicsit át is billent a vidéki egyetemek javára – jegyezte meg.
Ennek oka – tette hozzá az államtitkár -, hogy a nem fővárosi egyetemek elkezdtek jobban együttműködni a térségi gazdaság szereplőivel, és olyan képzéseket tudnak nyújtani, amelyekkel jó karrierlehetőséget kínálnak.
MTI
- 2024.09.19PANNON HR KONFERENCIA 2024. Hagyományos őszi Pannon HR Konferenciánkon, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal, izgalmas kerekasztal beszélgetésekkel készülünk. Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
- 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen! Részletek Jegyek
- 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába. Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
Jön a békeköltségvetés, emelni fogjuk a béreket és a családtámogatásokat - írta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Facebook-oldalán Kötcsei... Teljes cikk
Közel 300 millió forint extra juttatásban részesültek idén az Erste magyarországi munkavállalói, miután az osztrák pénzintézet részvényenként... Teljes cikk
Az adóhatóság munkatársai az ellenőrzés során vizsgálják az foglalkoztatottak bejelentését is. Teljes cikk
- Két nemzetközi felsőoktatási rangsorban is előkelő helyen végzett ez a magyar egyetem 4 hete
- Egyre több hallgató csal az AI-jal a brit egyetemeken 4 hete
- Az egyetemekre, főiskolákra jelentkezők és felvettek számának alakulása 4 hete
- 17 ezren jelentkeztek a pótfelvételire a felsőoktatásban, ez volt a legnépszerűbb szak 4 hete
- 14 szakterületen került be a világ legjobbjai közé ez a magyar egyetem 4 hete
- Felvételi - "a magyar modell működik, négy jelentkezőből hármat felvettek" 1 hónapja
- Már csak egy napig pótfelvételizhetnek a felsőoktatásba jelentkezők 1 hónapja
- A pedagógusképzés a második legnépszerűbb a felsőoktatásban 1 hónapja
- Nyilvánosak a felvételi ponthatárok - idén is a Corvinusra a legnehezebb bekerülni 2 hónapja
- Felvételi nélkül is be lehet majd jutni technikumból egyetemre? 2 hónapja
- Levelet kaptak a frissdiplomások Orbán Viktortól 2 hónapja