A Toyota munkásai is sztrájkoltak Kínában
A Honda után a Toyota egyik kínai beszállítójánál is sztrájkba léptek a munkások csütörtöki hírek szerint.
A Toyota modellekhez egyebek között ajtóalkatrészeket gyártó Toyoda Gosei üzemben kedden szüntették be a munkát az alkalmazottak, magasabb bért követelve. A Peking melletti Tiencsinben (Tianjin) működő, 800 embert foglalkoztató üzem vezetése megállapodott a munkásokkal, hogy tárgyalást kezdenek a fizetések rendezéséről. Másnap a dolgozók felvették a munkát, hogy behozzák a lemaradást, annak ellenére, hogy országosan munkaszüneti nap volt, a Toyota termelésében így nem történt fennakadás - közölte a cég szóvivője.
Kínában üzemek sora állt le az utóbbi időben sztrájk miatt. Az egyebek mellett az Apple-féle iPhone-okhoz alkatrészeket gyártó Foxconn egyik gyárában az alacsony bérek miatt öngyilkossághullám is kitört, amelyet az országban 800 ezer embert foglalkoztató cég közel 100 százalékos béremeléssel igyekszik megfékezni. A gyárban dolgozók fizetése így megközelíti a magyar minimálbért.
Jelentős emelésre kényszerült munkabeszüntetés miatt a Honda is az utóbbi hetekben, szakértők pedig arról beszélnek, hogy elpárologhat Kína egyik legnagyobb versenyelőnye, az alacsony munkaerőköltség. Vannak azonban olyan elemzők is, akik szerint a bérek emelkedése nem drágítja jelentősen a kínai termékeket, és jó hatással is lehet az ázsiai ország gazdaságára. Például a Royal Bank of Scotland Kína-szakértője, Ben Simpendorfer szerint a kínai munkaerőpiac szerkezetének átalakulása pozitív fejlemény, mert segít megszabadulni az exportfüggőségtől. "Kínában és a Ázsia más részein is túl alacsonyak a bérek, ami megnehezíti az áttérést a belső fogyasztáson alapuló növekedési modellre" - mondta a szakértő a dpa német hírügynökségnek. Simpendorfer szerint nem valószínű, hogy a bérszínvonal emelkedése miatt kivonulnak cégek az országból, inkább az várható, hogy a szegényebb régiók felé indul meg a működő tőke.
A pekingi vezetés szócsövének számító China Daily csütörtöki kommentárjában arról írt, hogy szűkíteni kell a különbséget gazdagok és szegények között. "A 'made in China' modell fordulóponthoz érkezett" - írta a lap, amely szerint javítani szükséges a sokszor éppen a létminimumnak megfelelő vagy az alatti összegekért dolgozó vándormunkások tízmillióinak életkörülményein.
- 2023.02.08Az MT. új szabályai - munkajogi aktualitások, változások 2023. Az Országgyűlés 2022. decemberében módosította a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt, mely több pontban is módosult a korábbiakhoz képest. On-line programunk keretében szeretnénk bemutatni résztvevőinknek a módosításban érintett részeket, aktualitásokat gyakorlati megközelítésben.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.15Hoshin Kanri képzés A Hoshin Kanri, amely a minőségi termékek és szolgáltatások biztosítása érdekében a változásmenedzsment projektek lebontásával segíti elő az egész vállalatra kiterjedő stratégiai tervezést, ezáltal megvalósítja a munkafolyamatok racionális napi menedzsment rendszerének hosszú távú kialakítását a szervezetnél. A Hoshin Kanri módszer megismerése és a stratégiai célok lebontása, célmegállapodások megkötése, erőforrás és projekttervek, akció meghatározása a célok elérése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.16Lean black belt képzés A képzés során a résztvevő megismerhetik azokat a haladó és új lean módszereket, illetve az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek ráépülnek és kiegészítik a korábbi lean ismereteiket, ezzel szélesebb körben tudják a szervezetüknél folyó lean bevezetést támogatni.
Részletek
Jegyek
- 2023.03.22recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
Fix alapbéremelést hajt végre az Auchan Magyarország - közölte az áruházlánc. Teljes cikk
Február elején kezdődnek a bértárgyalások az Audi Hungariánál. A cél, hogy a bérek reálértéke ne csökkenjen. Teljes cikk
Az elmúlt hetekben a Meta több mint 11 ezer embert, az Alphabet 12 ezret küldött el, az Amazon, ami az Egyesült Államok második legnagyobb... Teljes cikk
- Leállítja tevékenységét Kínában a LinkedIn 1 éve
- 12 órás vagy hatórás munkanap? 1 éve
- Gyakorlatilag ellehetetleníti a magániskolák működését Kína 2 éve
- Négy év börtönre ítélték a járványról tudósító kínai újságírót 2 éve
- Életfogytiglant kapott egy 400 millió dollárt elcsaló bankár 2 éve
- Saját dolgozóin teszteli a koronavírus-vakcinát egy kínai cég 2 éve
- Irodai alkalmazottait is beállította a gyártósorok mellé a Honda Ohióban 3 éve
- Bónuszokkal igyekszik visszacsábítani dolgozóit az iPhone legnagyobb gyártója 3 éve
- 4000 munkás, 8 nap alatt épített fel egy kórházat Vuhanban 3 éve
- Leállította a Tesco a karácsonyi üdvözlőlapok kínai gyártását tiltott rabmunka miatt 3 éve
- Többen meghaltak egy kelet-kínai gyárban pusztító tűzben 3 éve