Adórefomrot sürget az ICEG
Magyarországra ismeretlen mértékű visszaesés vár: a növekedés jövőre legfeljebb egy százalék lehet, nő a munkanélküliség és a mérleghiány, viszont ha nem gyengül nagyon a forint, csökkenthet az infláció - vetíti előre a gyenge 2009-et az ICEG EC legfrisebb, negyedéves előrejelzése.
Bár a nyári hónapokban még a gazdaság lassú talpraállását mutatták a statisztikák, a hitelkínálat és a külső kereslet beszűkülése drámaian rontja a növekedési kilátásokat. Felhasználási oldalon a lakossági fogyasztás ugyan túljutott a mélyponton, de nem lesz képes húzni a növekedést. A beruházásokat a hitelszűke, a romló kilátások és a költségvetés mozgásterének csökkenése fogja vissza, míg a nettó export növekedési hozzájárulása az export visszaesése miatt negatívba vált 2009-ben. Az idei év 1,7 százalékos növekedését jövőre még szerényebb 1,1 százalékos követheti. Sőt, mivel a nemzetközi válság mélypontját egyelőre nem látjuk, még a recesszió sem zárható ki. (A szűkebb vett régiónkban más országokra ennél jobb év vár: előrejelzések szerint Közép-Kelet-Európában átlagosan 4 százalék feletti növekedés várható...)
Nő a munkanélküliség
A reálgazdasági problémák a munkapiacon is éreztetik hatásukat. A munkanélküliség az év első felében még mérséklődött - igaz, csökkenő foglalkoztatás mellett. Az előttünk álló időszakban viszont a munkanélküliségi ráta elérheti, sőt meghaladhatja a 8 százalékot, míg a reálkeresetek 2009-ben legfeljebb stagnálnak majd.
A nyersanyagárak csökkenése és a gyenge belső kereslet hozzájárul a dezinfláció folytatódásához, mely a legutóbbi időszakig a vártnál gyorsabb ütemben zajlott. Amennyiben a forint árfolyama visszatér a 250 forint/euró körüli szinthez, az infláció üteme 2008-ban átlag 6,3 százalék, 2009-ben pedig 3,8 százalék lehet; 260-270 forint/euró körüli árfolyam esetén ennél 0,2-0,4 százalékponttal magasabb lehet a jövő évi ütem. Bár az infláció kedvezően alakul, a pénzügyi válság és Magyarország sérülékenysége miatt idén az ICEG még nem vár jegybanki kamatcsökkentést - ez 2009-ben kezdődhet meg.
Hol marad az adóreform?
A költségvetés 2008-ban is a konvergenciapályán maradt, sőt volt benne annyi tartalék, hogy a befektetői bizalom erősítésére leszállítsák az idei és jövő évi hiánycélt. Bár a költségvetés átdolgozás alatt áll, az ICEG elképzelhetőnek tartja az idei 3,4 százalék után akár a tervezettnél kissé jobb, 2,8 százalékos hiány teljesítését is 2009-ben. Bár a költségvetési felelősség intézményrendszere erősödhet, a kutatóintézet továbbra is hiányolja azokat a kiadási oldali, illetve adóreformokat, amelyek a gazdaság potenciális növekedési ütemét emelhetik.
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Pénz érkezik a gyerekes családok számláira még karácsony előtt: a január elején esedékes családi pótlékot idén is korábban, december 22-én... Teljes cikk
Összegyűjtöttük, hol lehet még elintézni az utolsó bevásárlást, és mely boltok húzzák le a rolót az ünnepek idejére. Teljes cikk
A Sophos legújabb elemzése szerint 2026-ban a kibertámadások új szintre lépnek: a deepfake hang- és videómanipulációk, az AI-vezérelt CEO-csalások... Teljes cikk
- Lassult az infláció az OECD-ben 4 hónapja
- "Ennek is örülni kell" - kiderült, mennyivel emelkedik a minimálbér 4 hónapja
- Nagy Márton jövőt épít, Varga Mihály inflációval küzd – kettős kép a magyar gazdaságról 4 hónapja
- Állás nélkül 60 felett? Így segíthet a nyugdíj előtti álláskeresési segély 6 hónapja
- Lassult az éves infláció májusban az OECD-ben 6 hónapja
- Csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban 6 hónapja
- A 15–74 éves munkanélküliek számának negyedévenkénti alakulása - grafikon 6 hónapja
- Nagy Márton 13 százalékos minimálbér-emelést jelentett be, szólt a nyugdíjakról is 9 hónapja
- Vitályos Eszter: a kormány garantálja az inflációkövető nyugdíjemelést 9 hónapja
- Czomba Sándor: az inflációval van baj, mert elviheti a béremelkedés javát 10 hónapja
- Álláskeresési járadék 10 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja