Az ebédszünetről vitáznak az olaszok
Heves tiltakozással reagált Olaszország Gianfranco Rotondi, a kormányprogram végrehajtásáért felelős tárca nélküli miniszter kijelentésére, miszerint az ebédszünetek rosszat tesznek mind a derékbőségnek, mind a gazdaságnak, ezért jobb lenne egyszerűen kihagyni őket.
A miniszter szerint azonban ez munkakerüléshez és elhízáshoz vezethet, szükségtelenül meghosszabbítja a munkanapot, és a szülők így később érhetnek haza a gyerekeikhez. Hozzátette: "Ez rosszat tesz a termelésnek és a napi harmóniának is. Sohasem szerettem ezt a hagyományt, ami leállást eredményez Olaszországban".
Címlapokon megjelenő véleménye karikaturisták gúnyát és a szakszervezetek tiltakozását váltotta ki. Michele Gentile, az egyik legnagyobb szervezet képviselője egyenesen a "dolgozók jogai elleni támadásként" értékelte a kijelentést.
Rotondi ezek hatására később tisztázta: sohasem javasolta azt, hogy töröljék el az ebédet. "Csak azt mondtam, hogy az enyémet húsz éve kihagyom. A dolgozóknak kell kiválasztaniuk a számukra ideális megoldást" - mondta el újságíróknak a védekező miniszter. Azt ugyanakkor támogatná, hogy bezárják a parlament menzáját, mondván: "túl sokba kerül a fenntartása, és csak meghíznak tőle a képviselők".
A Coldiretti olasz mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet által idézett tanulmány szerint az olaszok 44 százaléka ebédel étteremben vagy bárban, 36 százalékuk a vállalati menzán, és kevesebb mint egyötödük csomagol magának házikosztot.
Pietro Migliaccio élelmezéstudományi kutató arra figyelmeztetett, hogy az olaszok nagy része nagyon kevés reggelit fogyaszt, vagy teljesen ki is hagyja. Elmondta: ha az ebédet is kihagynák, az délutánra a vércukorszint kritikus csökkenéséhez vezetne, ez pedig meglehetősen megnehezítené a munkát.
A Corriere della Sera című olasz napilap az esettel párhuzamosan felidézte Benito Mussolini egyik 1924-es kijelentését. Az olasz fasiszta diktátor a parlamentben megérezve a konyha illatát rosszallóan így szólt: "Azért jöttünk ide, hogy törvényeket hozzunk, nem azért, hogy együnk!".
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
A regisztrált munkanélküliek száma 25 ezerrel csökkent márciushoz képest. Teljes cikk
A szankciók miatt nehéz helyzetbe került az orosz gazdaság. Teljes cikk
Múlt szerdán a szakszervezetek több mint tízezer tagja tüntetett a magasabb bérekért Bukarestben. Teljes cikk
- Megözvegyült, kollégái pedig összedobtak neki 100 nap szabadságot, hogy a gyerekeivel lehessen 10 hónapja
- Kirakatba kitett rezsiszámlákkal tiltakoznak az energia drágulása ellen a római üzletek 10 hónapja
- Az EU-tagállamok munkanélküliségi rangsora 11 hónapja
- Az olaszok világelsők, ha a munka-magánélet egyensúlyáról van szó 1 éve
- 200 eurós üzemanyag-bónusszal segíti a magáncégek alkalmazottait Olaszország 1 éve
- Cloud Canteen 2 inkatív 1 éve
- Olaszországban mától az ötven év felettiek csak oltottan dolgozhatnak 1 éve
- Olaszországban kötelező lesz az oltás az 50 évnél idősebb munkavállalóknak 1 éve
- Nápoly környékén a maffiánál landoltak az állástalanoknak szánt támogatások 2 éve
- Oltási igazolás nélkül nem kapnak bért az olaszok 2 éve
- Minden munkavállaló számára kötelezővé teszik a védettségi igazolványt Olaszországban 2 éve