Dugulás a konyhában: a flexibilis lefolyócső is lehet a ludas
Aki időnként szokott kézzel mosogatni, az szinte biztosan megélt legalább egy konyhai dugulást élete során. A mosogató lefolyójának hibája az egyik leggyakoribb háztartási probléma, ráadásul ha használjuk a konyhát, szinte lehetetlen elkerülni. A gondok oka sokszor nem más, mint a flexibilis mosogatócső. Lássuk, mi a bűne?
A flexibilis mosogatócsövet a hagyományos, szifonos megoldások alternatívájaként fejlesztették ki. A flexibilis mosogatócső lényegesen olcsóbb, mint a fix kiadás, ráadásul körülbelül negyedannyi helyet foglal. Ezeket a csöveket szívesen alkalmazzák olyan helyeken, ahová másképpen nehéz lenne szifont betenni: főzőfülkékben, mini konyhákban, fürdőszobai kézmosóknál találkozhatunk ezzel a megoldással.

Sajnos néha arra is van példa, hogy csak azért használják a csövet, mert szeretnének pénzt megtakarítani. Főleg a lakóparkokban, igénytelenül kivitelezett, új építésű házaknál probléma, hogy ezzel a megoldással szeretnének faragni a költségeken.
Normál használat mellett azonban a flexibilis cső könnyen eldugul, sőt, meg is sérülhet. Az olcsó és helytakarékos megoldás bizonyos esetekben tökéletes, máskor azonban csak gondot okoz.
Mit lehet tenni, ha eldugul a flexibilis cső?
Mivel a flexibilis cső felülete bordás, emiatt szinte lehetetlen tisztítani, a dugulás viszonylag gyakran előfordul. Ezeknél a csöveknél érdemes valamilyen lefolyótisztító szert vagy víz és szódabikarbóna keverékét használni. A flexibilis cső esetében a forró vizes praktikák nem működnek, mert ezek károsíthatják a műanyagot.
Ha semmi sem segít, érdemes fix áras duguláselhárító céget hívni, ezzel
elkerülhetjük a titkos költségeket. A Duguláselhárítás fix áron cég szakemberei jól fel tudják mérni a munka mennyiségét, ezért tudnak megfizethető áron dolgozni, de ugyanakkor magas szakmai színvonalon ellátni a feladatot.
Rossz döntés?
A flexibilis mosogatócső a fentiek ellenére nem feltétlenül rossz döntés. A kis konyhákban gyakran ez az egyetlen megoldás. Használjuk bátran, ha:
- helyhiány miatt nem tudunk más csövet használni,
- ritkán és nem intenzíven használjuk a mosogatót (például mosogatógép van, vagy csak teakonyhát üzemeltetünk),
- nem kell nagy szennyeződésektől tartanunk (pl. a WC-ben található kézmosóba ritkán kerül rizs, krumplihéj),
- ideiglenes megoldásra van szükségünk.
Ha nem engedünk közvetlenül forró vizet, nem mosunk a lefolyóba darabos dolgokat, vagy nem kell makacs szennyeződéssel küzdeni, a flexibilis mosogatócső alkalmazása sem rossz megoldás. Kellő körültekintéssel ez a rendszer is használható, bár idővel érdemesebb fix csőre váltani.