Ezekkel a feltételekkel emelkedhet a minimálbér
A munkavállalói oldal egy lépcsős emelést szeretne elérni, míg a munkáltatók feltételekhez kötötték a megállapodást.
Érdemi előrelépés nem történt a legújabb minimálbér-tárgyalásokon, de legalább megismerték a munkaadók és a szakszervezetek, hogy milyen makrogazdasági környezettel számol jövőre a kabinet - mondta a Világgazdaságnak Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) alelnöke. Mint kifejtette: a garantált bérminimum attól függően emelkedik bruttó 219 ezerről 260 ezer forintra egy vagy két lépcsőben, hogy a kormány mekkora mértékű szociális hozzájárulási adó csökkentést tervez. Arról ugyanakkor nincs tudomásuk, hogy a kabinet milyen emelést tervez.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke a lapnak elmondta, a minimálbér jelyett a bérminimum volt a tárgyalások középpontjában. Hozzátette: a munkavállalói oldal egy lépcsős emelésben gondolkozik. Ezzel szemben a munkáltatók 5-6 százalékos szociális hozzájárulási adó csökkentést tekintenek tárgyalási alapnak. A Liga javasolta az 1,5 százalékos munkaerőpiaci járulék eltörlését, ami a nettó bérek növekedését eredményezné.
"A garantált bérminimum drasztikus növelése azért is fontos, mert egyre többe kerülnek ebbe a bérsávba, összesen 1,1 millió embert érint, 250-300 ezerrel többet, mint pár évvel ezelőtt" - mondta Mészáros Melinda. Kitért arra is, hogy ezúral nem lesz több éves megállapodás. Helyette egy egy módszertani képletet vagy viszonyítási rendszert dolgoznának ki,ami alapján évente lehetne emelni a minimálbért. Azt mondta, erre a kormány és a munkaadók részéről is megvan a fogadókészség.
Világgazdaság
fotó: pexels