Franciaország: karcsú fizetések, fiatal pedagógusok
Az OECD legfrissebb tanulmánya szerint Franciaországban az átlagnál több diák jut egy tanárra, kevesebb a heti óraszámuk és fiatalabbak a pedagógusok - adta hírül a Le Monde.
A franciák GDP-jük 6,3 százalékát fordítják oktatási célra, egy tized százalékkal többet, mint az OECD-átlag. Ugyanakkor kevesebbet, évente 6373 dollárt költenek alapfokú oktatásra, mint az OECD többi országában, ahol átlagosan 7719 dollárt. Ellenben többet pénzt fordítanak a középfokú oktatásra - évente 10 696 dollárt, míg az OECD-átlag 9312 dollár -, és ugyancsak magasabb összeget fektetnek a felsőfokú képzésbe: 14 642 dollárt évente, míg az átlag 13 728 dollár.
A kutatás arra is rámutat, hogy az alapfokú oktatásban egy oktatóra 18,7 gyermek jut, míg az OECD átlag 15,8. A pedagógusok is fiatalabbak, mint a többi OECD-országban: a francia tanítók, tanárok csaknem fele (49 százalék) kevesebb, mint 40 éves - az OECD-átlag 42 százalék. A középfokú oktatásban is hasonló a helyzet, így a következő években várhatóan jóval kevesebben mennek majd nyugdíjba, mint a szomszédos Német- vagy Olaszországban.
A heti óraszámot illetően is eltérések figyelhetők meg az átlaghoz képest: a 7-8 éves gyerekeknek 847 órájuk van egy évben, szemben az OECD-átlaggal, ami csupán 774 óra. Ennek következtében kevesebb tanítási hetük is van: 35 hét évente (leszámítva az ünnepnapokat), szemben az átlaggal, ami 38, bizonyos országokban pedig több mint 40. A tanulmány hangsúlyozza, hogy ez problémákat is okozhat: feltehetően kevés idő jut a kudarc kezelésére, illetve a tanulási nehézséggel küzdő gyermekek segítésére.
A felmérés kitér arra: Franciaország a pedagógusbérek kapcsán is eltér az átlagtól. A törvény szerint meghatározott bérek összege (a prémiumokat és a túlórákat leszámítva) az alap- és középfokú oktatásban alacsonyabb az OECD-átlagnál a kezdő tanárok esetében, mint azoknál, akik 10-15 éves tapasztalattal rendelkeznek. Az alapfokú oktatásban a kezdőknek járó fizetés alig éri el a 24 334 dollárt évente - szemben az OECD-átlaggal, ami 28 523 dollár -, a 15 éves tapasztalattal rendelkezők bére pedig szintén alatta marad az OECD-átlagnak. Ezzel szemben viszont a maximálisan elérhető fizetés Franciaországban magasabb az átlagnál: 48 296 dollárt is kaphatnak a pedagógusok, szemben a 45 100 dolláros OECD-átlaggal.
Edupress/Lemonde.fr
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország első mesterséges intelligencia ipari tanszéke, az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Tanszék öt év után tovább bővül. Az ELTE és a... Teljes cikk
A Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentesen igényelhetők. Teljes cikk
A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA... Teljes cikk
- Kutatói fizetésemelés jön – elhúzódó per és ingatlanvita után 5 napja
- Ennyi pénz kellene a nyugodt élethez Magyarországon 5 napja
- 600 ezer forintos ösztöndíjjal jön az új doktori elitképzés 1 hete
- Balatoni Katalin: rekordokat dönt a pedagógusképzésre való jelentkezés 1 hete
- Trükközés a tanári fizetésekkel? – a szakszervezet szerint erről nem volt szó 2 hete
- Egymilliós fizetések a magyar munkaerőpiacon: mutatjuk, hol éri meg dolgozni 2 hete
- Fizetés nélküli szabadság 2 hete
- Itt a tanév vége, pontozással értékelik a pedagógusok egyéni teljesítményét 2 hete
- Balatoni Katalin: a pedagógusok digitális mentorok, lelki támaszok, kreatív alkotók 3 hete
- Íme az EU egyik legnőiesebb szakmája – Magyarország élbolyban 3 hete
- A szomszéd bére mindig zöldebb - izé - nagyobb! 4 hete