Hogy adózunk jövőre?
Csak egyéni vállalkozó, egyéni cég, valamint kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti vagy betéti társaság fizetheti terheit a kisadózó vállalkozások tételes adója alapján. Az alkalmazottak bérterhei ugyanolyanok, mint a többi vállalkozásnál.
Bevétel: a kisadózó vállalkozás által bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték azzal, hogy nem bevétel: - az áthárított általános forgalmi adó, - az a vagyoni érték, amelyet az adóalany köteles visszaszolgáltatni (így különösen a kapott kölcsön, hitel), - az adózó által korábban átadott vagyoni érték az adóalany rész-re nem ellenértékként történő visszaszolgáltatásakor (ideértve különösen a nyújtott kölcsön, hitel visszafizetett összegét, de ide nem értve különösen a nyújtott kölcsönre, hitelre kapott kamatot), ha azonban az adóalany csak a szokásos piaci ár egy részének megfizetésére köteles, akkor a szokásos piaci árból a fizetési kötelezettséget meghaladó rész bevételnek minősül, - az a vagyoni érték, amelynek a megszerzése alapjául szolgáló jogviszony keletkezésének napjára vonatkozóan megállapított szokásos piaci árát az adóalany köteles megfizetni, -– jogszabály vagy jogerős bírósági, illetve hatósági határozat alapján kapott nem jövedelempótló kártérítés, kártalanítás, továbbá az adóalany vállalkozási (gazdasági) tevékenységéhez használt vagyontárgy károsodására vagy megsemmisülésére tekintettel a károkozótól, annak felelősségbiztosítójától vagy harmadik személytől a káreseménnyel kapcsolatosan kapott vagyoni érték, továbbá az adóalany biztosítójától elemi kárra tekintettel kapott kártérítés összege.
- Egyéni cég: az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvényben egyéni cégként meghatározott jogalany.
- Egyéni vállalkozó: a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti egyéni vállalkozó.
- Főállású kisadózó: az a kisadózó, aki a tárgyhó bármely napján nem áll legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban, vagy nem minősül a társadalombiztosítás ellátásairól és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény szerinti kiegészítő tevékenységet folytatónak vagy a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek alapján külföldön biztosított személynek, továbbá aki nem minősül a kétoldalú szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény alapján más államban biztosítottnak.
- Kisadózó vállalkozás: a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó, egyéni cég, közkereseti társaság és betéti társaság.
- Kisadózó: a kisadózó vállalkozások tételes adóját jogszerűen választó egyéni vállalkozó esetében az egyéni vállalkozó mint magánszemély, egyéni cég esetén annak tagja, közkereseti társaság és betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett tagja.
Bármikor bejelenthető
A tételes adó választása bármikor bejelenthető. A tevékenységet év közben kezdő vállalkozás az adóhatósághoz történő bejelentkezéssel egyidejűleg választhatja az adóalanyiságot, amely a bejelentést követő hónap első napjával jön létre, a törvényben meghatározott okok fennállása esetén szűnik meg, s a megszűnést követő két éven belül ismételten nem választható.
Nem választható a kisadózó vállalkozások tételes adózása, ha a vállalkozás adószámát a bejelentést megelőző két éven belül az adóhatóság jogerősen felfüggesztette.
A tételes adózást választóknak a választásra vonatkozó bejelentéssel egyidejűleg be kell jelenteniük a vállalkozás tevékenységében személyesen közreműködő kisadózók adatait is, ez feltétele az adóalanyiság létrejöttének. A bejelentésben arról is nyilatkozni kell, hogy a kisadózó főállásúnak minősül-e. Az adóalany vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagja csak munkaviszony keretében működhet közre a vállalkozás tevékenységében, ellenkező esetben a be nem jelentett foglalkoztatáshoz kapcsolódó jogkövetkezmények alkalmazandók.
Mennyit kell fizetni?
A kisadózó vállalkozás tételes adó fizetésére kötelezett. Ennek mértéke főállású kisadózónként havi 50 ezer forint, nem főállású kisadózónként havi 25 ezer forint. A kisadózó vállalkozás a tételes adót havonta, a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig köteles megfizetni minden olyan főállású és nem főállású kisadózó után, akinek jogviszonya a tárgyhó bármelyik napján fennállt. Ha a kisadózó a tárgyhó egyetlen napján is főállásúnak minősül, a fizetendő adó mértéke 50 ezer forint.
Az egyéni vállalkozó kisadózó esetében lehetőség van a tevékenység szüneteltetésére, erre az időtartamra nem terheli őt tételes adófizetési kötelezettség.
A kisadózó vállalkozás abban az esetben, ha a naptári évben elért bevétele a 6 millió forintot meghaladja, az ezt meghaladó rész után 40 százalékos mértékű adó fizetésére kötelezett, amelynek megfizetése nem mentesíti őt a tételes adófizetési kötelezettség alól. A naptári évben megszerzett bevétel számításakor az adóalanyiságot megelőzően szerzett bevételt is figyelembe kell venni.
A jövedelemigazolás szempontjából a kisadózó jövedelmének a kisadózó vállalkozás utolsó, a megszerzett bevételről tett nyilatkozatában feltüntetett bevételének 60 százaléka, több kisadózó esetén annak fejenként egyenlő része, de legalább a minimálbér minősül.
Mit vált ki a tételes adó?
A kisadózó vállalkozás és a kisadózó a tételes adó megfizetése esetén a törvényben meghatározott közterhek alól mentesül. A tételes adó megfizetésével teljesül:
- a vállalkozói személyi jövedelemadó és a vállalkozói osztalékalap utáni adó vagy átalányadó megállapítása, bevallása és megfizetése;
- a társasági adó megállapítása, bevallása és megfizetése;
- a személyi jövedelemadó, a járulékok és az egészségügyi hozzájárulás megállapítása, bevallása és megfizetése;
- a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás, valamint a szakképzési hozzájárulás megállapítása, bevallása és megfizetése.
A tételes adó megfizetésével a kisadózó vállalkozás nem mentesül a kisadózónak nem minősülő személyek foglalkoztatására tekintettel teljesítendő adókötelezettségek alól.
A főállású kisadózó a tételes adó megfizetésével a társadalombiztosítás ellátásairól szóló törvény szerint biztosítottnak minősül, az ellátások számításának alapja pedig havi 81 300 forint. A közreműködő kisadózó a magasabb összegű társadalombiztosítási ellátások megszerzése érdekében egyoldalú nyilatkozattal vállalhatja, hogy a járulékokat a minimálbérnél magasabb járulékalapnál fizeti meg. A nyilatkozat az adóévre szól, és azt az adóévet megelőző év december 20-áig kell az állami adóhatósághoz benyújtani. A nem főállású kisadózó nem minősül biztosítottnak, és nem szerez jogosultságot társadalombiztosítási, valamint álláskeresési ellátásra.
Milyen adminisztrációval jár?
A kisadózó vállalkozás tételes adófizetési kötelezettségéhez adóbevallási kötelezettség nem kapcsolódik, a vállalkozás az adóévet követő év január 20-áig kizárólag az adóévben megszerzett bevételéről köteles nyilatkozni. Ha a bevételi értékhatár túllépése miatt százalékos mértékű adó megfizetésére is köteles, azt eddig az időpontig meg kell állapítania, bevallania és megfizetnie.
A vállalkozásnak bevételi nyilvántartást is vezetnie kell. Miután nem alanya a számviteli törvénynek, ezért a törvény ehhez kapcsolódóan meghatározza a minimumkövetelményeket, valamint a nyilvántartás vezetésének és a bizonylatok megőrzésének szabályait. A vállalkozás a termékértékesítéseiről, szolgáltatásnyújtásairól az áfa-törvény szabályai szerint számla vagy nyugta kiállítására köteles, a számlán pedig köteles feltüntetni, hogy "Kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya által kiállított számla".
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A támogatás összege idén egy dolgozóra vetítve éves szinten 37 459 forint. Teljes cikk
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az eddigi 452 mellett újabb 400 mikro- kis és középvállalkozás (kkv) támogatásáról hozott pozitív döntést a... Teljes cikk
Elmaradt a dolgozók június 10-én esedékes májusi bérkifizetése. A munkavállalók demonstrációt is szerveztek a gyöngyöstarjáni üzem előtt. Teljes cikk
- Szabados Richárd: minden vállalkozásnak legyen saját honlapja 2 hónapja
- A valaha mért legalacsonyabb szintre zuhant a munkanélküliség ebben a vármegyében 3 hónapja
- Kiskapu: családi vállalkozásoknál milliókat lehet majd kifizetni teljesen adó és járulékmentesen 3 hónapja
- Az ebben a szegmensben dolgozók aránya még mindig az uniós átlag alatti Magyarországon 3 hónapja
- Továbbra is jelentős a szakadék a férfi és női vállalkozások között 3 hónapja
- Mentesülnek a kkv-k az ESG adatszolgáltatási feladatok alól - itt vannak a részletek 4 hónapja
- Szerver megoldások: bérlés vagy saját? 4 hónapja
- Több mint 440 milliárd forint értékben indítanak pályázatokat vállalatok számára 4 hónapja
- NAV: péntek éjfélig választható az alanyi áfamentesség 4 hónapja
- Fontos határidőre figyelmezteti a NAV a kisadózókat 5 hónapja
- Az ezer lakosra jutó regisztrált vállalkozások száma - grafikon 5 hónapja