Megelőzhető a külföldi munkás átverés
Sajnos rendszeresen érkeznek hírek külföldön átvert kelet-európai - köztük magyar - munkavállalókról. Az EU-csatlakozás óta több tízezer honfitársunk próbált szerencsét többnyire Angliában a vendéglátásban, az építőiparban és az egészségügyben. Érdemes a pórul jártak példájából tanulni és néhány tanácsot megfogadni, mielőtt elfogadnánk egy jól hangzó külföldi munkaajánlatot.
A szélhámos külföldi munkaadók nem szűkölködnek félrevezetési eszköztárban. Többségük első látszatra hihető sztorikkal csalja lépre a gyanútlan munkakeresőket, akik gyakran utolsó eurójukból kiforgatva az utcán találják magukat. A tapasztalatok szerint a legtöbb magyart eddig Nagy-Britanniában, Írországban, Hollandiában, Spanyolországban és Svédországban vertek át.
A londoni olimpia ígéretével toborzott
Az egyik legfrissebb botrány főszereplője, egy brit férfi például több száz kelet-európaitól csalt ki pénzt. Az ál-munkaközvetítő már a 2012-ben megrendezendő londoni olimpiai játékok helyszínein végezendő előkészítő feladatokra "toborozta" a munkaerőt. A csaló bolti eladói, vendéglátói munkát és szállást ígért. Csakhogy a cége számlájára utaltatott közvetítői előleggel eltűnt. A BBC információi szerint eddig csaknem 550 szlovák állampolgár fizetett a férfinek fejenként legalább 182 ezer forintnak megfelelő 600 fontot. A 2003-ban egyszer már munkaközvetítői csalás miatt elítélt férfi nyomára végül is Kent megyében talált rá a brit közszolgálati televízió, aki a stáb láttán azzal védekezett: már dolgozott a projekten, amikor a kontroll kicsúszott a kezéből.
Csak ígérgetés volt a londoni pékségi munka
Sajnos nem a szlovákok az egyetlenek, akiket jövedelmező munka ígéretével vezettek meg idegenben. Csak idén júliusban 12 magyar jelentkezett a londoni magyar konzulátus külképviseleten segítségért. A Kelet-Magyarországról érkező károsultak, zömében borsodiak, a helyi újságokból szereztek tudomást pékségeknél vállalható munkákról. A folyamatokat egy fiatal nő koordinálta. A csaló a borsodi áldozatokkal közvetítői jutalék és az első havi szállás díja címén több száz fontot fizettetett ki, majd az összegek kézhez vétele után kereket oldott, szállás, pénz és munka nélkül hátrahagyva a károsultakat. A munkára várókat fejenként átlagosan 110-250 fonttal (32 ezer-73 ezer forinttal) rövidítették meg, majd sorsukra hagyták őket.
Öt font fizetés négyhavi pizzériai munkáért
Persze arra is van példa: a munkavállaló valóban megkapja a kiszemelt állást. Haszna azonban nem származik mindebből, mert a munkaadó mondva csinált ürügyekkel von le béréből, például szállásra és biztosításra, gyakorlatilag apránként visszaszedegetve a dolgozó teljes fizetését. Tavaly nyáron legkevesebb 8 magyar járt így az angliai Domino's Pizza láncnál. A dolgozók hónapokon keresztül nem kaptak bért, vagy csak nagyon keveset. Egyikük 4 hónapos kemény munka után mindössze 5 font kapott kézhez. Hasonló visszaélésekbe az építőipar területén is könnyen belefuthatnak a kevésbé körültekintő álláskeresők. Nemrégiben például egy brit állami kórház beruházásán litván építőmunkások robotoltak mindössze heti 8 fontért, miután a munkaadó szerszámbérlés és egyéb címeken rövidítette meg őket.
Munkaszerződés nélkül estek csapdába a narancsszedők
Az átverések nem csak a szigetországot jellemzik, bár az esetek nagy száma kétségkívül jelzi: honfitársaink többsége számára egy lehetséges angliai munka jelenti a kitörési pontot. Körültekintés hiányában máshol is megüthetjük csapdába eshetünk. Nemrégiben egy magát Jánosnak nevező közvetítő ötven embernek ajánlott Spanyolországban, Valencia közelében narancsszedési munkát. Ezt követően a munka pénz híján befuccsolt, de húszan úgy döntöttek, maradnak. Később még egy másik magyar nő is átverte a társaságot. Fejenként 250 euróért Ibizán ígért építőipari munkákat, de végül ebből sem lett semmi. A munkásoknak egyetlen eurójuk sem maradt, utcára kerültek, majd a helyi magyar konzulátus kapcsolatba lépett a kint rekedtek családjával. A rászedettek egyébként kizárólag szóbeli ígéretre támaszkodva, szerződés nélkül álltak munkába.
Mikor gyanakodjunk?
Felvetődik a kérdés, hogyan előzhetőek meg az átverések. Mindenképpen gyanakodjunk, ha a hirdetés "túl szép ahhoz, hogy igaz legyen." Az ilyen esetekben többnyire azt ígérik: nem csupán a kiutazás, hanem a dolgozók kétheti hazautazásának költségét is térítik. Ráadásul a minimálbérnél számottevően magasabb órabért kínálnak. Még akkor is, ha a jelentkező egyáltalán nem beszéli a nyelvet. Az álközvetítők előszeretettel teszik közzé hirdetéseiket köztudottan nagy munkanélküliségi rátájú megyékben. Gyanús, ha biztosítani akarnak róla, hogy a nyelvtudás, vagy a szaktudás hiánya egyáltalán nem probléma a munkavállalásnál. Ugyan dolgoznak külföldön nyelvtudás nélkül is munkavállalók, ám ebben az esetben az átverés kockázata és a kiszolgáltatottság is jelentősen megnő.
Ha nincs vonalas telefon és postacím...
Szintén a kerülendő ajánlat kategóriájába tartozik, ha pénzt kérnek a közvetítői tevékenységért. Mivel a közvetítőket a megbízók fizetik, ezért nem lehet költséget felszámolni állásközvetítés címén az álláskereső felé. Ugyancsak óvatosságra inthet, ha nincs a közvetítőnek leellenőrizhető székhelye, mindössze mobil és e-mail elérhetőséget ad meg a hirdetésben, és cégének sincs weboldala. A korrekt, megbízható irodák mindegyikénél leellenőrizhető az iroda címe, vezetékes telefonszáma, van cégjegyzékszáma és engedélye munkaerő-közvetítésre. Ne kezdjünk el külföldön dolgozni, ha nem adnak munkaszerződést, szerződéstervezetet, elegendőnek tartják a szóbeli megállapodást is.
Tippek a megelőzéshez
Takács Gabriella
- 2023.12.07IV. euChance KLUB Negyedik alkalommal és idén utoljára gyűlik össze az euChance Klub! Az izgalmas témák mellett értékeljük majd a Klub első évét is: sikerek és megoldásra váró feladatok számba vétele és a következő év tervezése.
Részletek
Jegyek
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
Dél-Karolina államban további 27 év börtönre ítélték, a fia és felesége elleni gyilkosság miatt már kétszeres életfogytig tartó büntetését... Teljes cikk
A jelölt egy egyszerű mondattal győzte meg a munkaadót, hogy ő lesz a megfelelő választás. Teljes cikk
Szinte már a csapból is folyik, de mégsem lehet eleget beszélni Dubairól. A helyről, ahova nemcsak pihenésképpen, hanem üzleti, befektetési,... Teljes cikk
- Angliában dolgozik buszsofőrként a volt magyar marketingvezető, nem bánta meg 6 hónapja
- Sirálykergetőket keres egy angliai állatkert 8 hónapja
- Online munka átverés: volt, aki az utolsó forintját is elvesztette 9 hónapja
- Tízezernél is több embert károsíthatott meg egy online munkát ajánló cég 9 hónapja
- Nyugdíjasok segíthetnék ki a brit gazdaságot a kátyúból, de a cégvezetők elzárkóznak 10 hónapja
- Önkiszolgáló közvetítés a diákmunkaszektorban 1 éve
- Álrendőrt vettek őrizetbe a XIII. kerületben 1 éve
- Angliában ismét otthoni munkavégzést javasolnak mindenkinek 2 éve
- Brit kormány: aki teheti, dolgozzon otthonról 2 éve
- 4800 álláskeresőnek segített a karitatív munkaközvetítő felület 3 éve
- Szélhámosok kérnek pénzt a KarrierM portál ingyenes szolgáltatásaiért 3 éve