Mi legyek, ha nagy leszek - ebben segít négy intézmény
A hiányszakmák csökkentése és a fiatalok 20 százalékos munkanélküliségének felszámolása érdekében négy Győr-Moson-Sopron megyei intézmény erősíti a pályaorientációs együttműködését.
A hiányszakmák területén meglévő sajátosságok a megye Ausztriával határos fekvéséből adódnak. A fodrászok, a szakácsok, a pincérek Ausztriába járnak át dolgozni Sopronból, Mosonmagyaróvárról. A megyében oktatott szakmák közül tíz hiányszakma. Kevés a szakember egyebek között a vas-, és fémipari, illetve az építőipari területeken is - ezt Major Ernő, a munkaügyi központ igazgatója mondta.
Horváth Vilmos, a soproni kamara elnöke szerint a diákoknál sokszor nehezebb meggyőzni a szülőket arról, hogy egy jó szakma felér egy diplomával. Az együttműködő intézmények közös tájékoztató rendezvényei, pályaválasztási kiállításai a jó szülői döntést segítik. A megyei iparkamara egyebek között gyárlátogatásokat szervez, tájékoztatókat tart általános iskolások és szüleik részére a megyében választható szakmákról, és a tanulmányok befejezését követően információkkal támogatják a szakmunkások munkába állását
Jelenleg 18 ezer fiatal vesz részt a szakképzésben Győr megyében. Az uniós forrásból megvalósult három térségi integrált szakképzési központ (TISZK) megfelelő infrastruktúrát biztosít ennél nagyobb létszámú fiatal felkészítésére.
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Magyarországon közel 330 ezer hallgató (KSH) tanul felsőoktatásban, és a friss diplomások mintegy 90%-a (Education and Training Monitor 2025) rövid... Teljes cikk
Január 8-10. között újra megnyitja kapuit az Educatio oktatási szakkiállítás Budapesten, a Hungexpón - hívta fel a figyelmet a Kulturális és... Teljes cikk
A hallgatói lemorzsolódást csökkentő programot indít a kormány a felsőoktatásban - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium... Teljes cikk
- Rasszizmusvád a HR-szakma központjában: indul a Mohamed-per 1 hónapja
- Tudásalapú munkahelyek születnek – a Mercedes K+F központot nyit Magyarországon 2 hónapja
- Óriási szakemberhiány Németországban: itt a hiányszakmák friss listája 2 hónapja
- Ekkora munkaügyi bírságot szabtak ki az építőiparban dolgozó cégekre 2024-ben 2 hónapja
- Nyugdíjügyek határok nélkül: közös tanácsadás Ausztriában dolgozóknak 5 hónapja
- Logisztikai központot épít Debrecenben a Waberer 5 hónapja
- Takács Péter: Nem 40, hanem 20 ezer ápoló hiányzik a magyar egészségügyből 6 hónapja
- Mennyire elégedettek az Ausztriában dolgozó és élő magyarok? 6 hónapja
- Már lehet pályázni a Generációk Találkozása díjra 6 hónapja
- Kinek jár özvegyi nyugdíj külföldön? Így változnak a szabályok országonként 7 hónapja
- Ezeket a diákhitel-szerződéseket védi kamatstoppal a kormány 7 hónapja
A tudás törvényei: a megértés kulcsa