Nagy bajban a magyar munkavállalók Angliában
A Nyugat-Európában dolgozó kelet-európaiakat segítő szervezet szerint sokan bajba kerülhetnek az Angliában dolgozók közül, mert nem tudják, hogy a brexit után kérvényezniük kell jogi státusuk megváltoztatását. A szervezet szerint a brit kilépést követően a kelet-európaiak kizsákmányolására építő feketegazdaság alakulhat ki a szigetországban.
A gond az, hogy a londoni belügyminisztérium tervei szerint az EU-s állampolgároknak a brexit után új jogi besorolásért, úgynevezett letelepedett státusért (settled status) kell folyamodniuk a hatóságoknál. A civil szervezett szerint több ezer olyan bolgár, lengyel, magyar és román dolgozik a szigetország szürkegazdaságában, aki nem lesz képes végigcsinálni a szükséges papírmunkát.
Ezek az emberek takarítóként, ezermesterként keresik a kenyerüket sokszor lelkiismeretlen munkaadóknál dolgozva. Mások egyszerűen kieshetnek a hatóságok látóköréből, mivel egyszerűen nem fogják tudni, hogy regisztráltatniuk kellene magukat. Az EERC kidolgozta azoknak a sérülékeny, hátrányos helyzetű emberek különböző kategóriáit, akik jelenleg az EU-szabályoknak megfelelően legálisan tartózkodnak Nagy-Britanniában, ám eltűnhetnek a belügyminisztérium szeme elől.
A tárcának fontmilliókat kellene költenie tájékoztató kampányokra, amire nyilván nem lesz pénzt, mert a facebookos, youtube-os hirdetések nem oldják meg ezt a problémát - mondja Barbara Drozdowicz, a szervezet vezetője. Több százezer emberről beszélünk, akik bajba kerülhetnek. Összesen 3,5 millió uniós állampolgárnak kellene magát regisztráltatnia bevándorlóként a brit kilépés után. Nyelvi problémák nehezíthetik a regisztrációt, sőt egyes kelet-európai csoportok esetén az írástudatlanság gondja is felmerülhet.
Kisgyerekek és idősebb, esetenként demens emberek ügyét kellene rendezni. Az utóbbiak közé még a második világháború után Nagy-Britanniába érkezett lengyelek tartozhatnak. Ki fogja állni a letelepedett státus megszerzéséért fizetendő illetéket? A gyerekek helyett talán átvállalják a helyi önkormányzatok, de a beteg idősek reménytelenül magukra maradhatnak.
A jogvédő szervezetek összességében arra számítanak, hogy képzetlen bevándorló munkásokat foglalkoztató "föld alatti ipar" jöhet létre a brexit után.
napi.hu fotó: Pixabay
- 2023.02.08Az MT. új szabályai - munkajogi aktualitások, változások 2023. Az Országgyűlés 2022. decemberében módosította a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt, mely több pontban is módosult a korábbiakhoz képest. On-line programunk keretében szeretnénk bemutatni résztvevőinknek a módosításban érintett részeket, aktualitásokat gyakorlati megközelítésben.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.15Hoshin Kanri képzés A Hoshin Kanri, amely a minőségi termékek és szolgáltatások biztosítása érdekében a változásmenedzsment projektek lebontásával segíti elő az egész vállalatra kiterjedő stratégiai tervezést, ezáltal megvalósítja a munkafolyamatok racionális napi menedzsment rendszerének hosszú távú kialakítását a szervezetnél. A Hoshin Kanri módszer megismerése és a stratégiai célok lebontása, célmegállapodások megkötése, erőforrás és projekttervek, akció meghatározása a célok elérése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2023.02.16Lean black belt képzés A képzés során a résztvevő megismerhetik azokat a haladó és új lean módszereket, illetve az Ipar 4.0-hoz kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek ráépülnek és kiegészítik a korábbi lean ismereteiket, ezzel szélesebb körben tudják a szervezetüknél folyó lean bevezetést támogatni.
Részletek
Jegyek
- 2023.03.22recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
A francia kormány bemutatta azt a tervezett nyugdíjreformot, amelynek keretében a jelenlegi 62 évről 2030-ig fokozatosan emelnék 64-re a... Teljes cikk
Decemberben 3,7 százalékra emelkedett a munkanélküliség Csehországban, míg az előző három hónapban egyaránt 3,5 százalékos volt ez a mutató -... Teljes cikk
Öt évvel vetheti vissza a reálbéreket Nagy-Britanniában a megélhetési költségekre gyakorolt inflációs felhajtóerő, és ez a koronavírus-járvány... Teljes cikk
- Már több mint 20 ezer magyar dolgozik Burgenlandban 3 hónapja
- Feketemunka: Az építőipar és a vagyonvédelem a legfertőzöttebb 4 hónapja
- Átrendezi a nemzetközi felsőoktatási terepet a recesszió, az energiaválság és a protekcionizmus 4 hónapja
- Tovább emelkedett a külföldön tanuló magyar hallgatók száma 4 hónapja
- Továbbra is csúcson a foglalkoztatottság Magyarországon 5 hónapja
- EFO: Egyszerűsített foglalkoztatás 2022 5 hónapja
- Érdemes-e újraszámoltatni a nyugdíjat? 5 hónapja
- Be kell-e jelentenem, ha nyugdíjasként külföldre megyek dolgozni? 5 hónapja
- Óriási munkaerőhiány sújtja Ausztráliát 5 hónapja
- Kétszer annyit kereshetnek a külföldön tanuló magyarok, mégis itthon vennének lakást 5 hónapja
- Már a szellemi foglalkozásúak is keresnek fizikai munkát külföldön 5 hónapja