kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

Nyári szünet: ki vigyáz a dolgozók gyerekeire?

A dolgozó szülőnek nincs annyi szabadsága, hogy gyermeke mellett maradjon nyári szünetben, már pedig az óvodák, iskolák nem az anyák munkaidejéhez igazítják a nyitva tartásukat - hívja fel a figyelmet a gyermekek veszélyeztetettségére a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete.

A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete közleményében kijelenti: sérti az Európai Unió szociális és foglalkoztatáspolitikája által prioritásként kezelt, a család és a munkahely összeegyeztetését segítő ellátások fejlesztésére irányuló törekvést, ha napokra, hetekre, hónapokra bezárják az óvodákat, iskolákat, vagy nem a szülők munkaidejéhez igazítják a nyitva tartást.

A nyári tanítási szünet idejére az önkormányzatoknak kell biztosítani a gyermekek napközbeni ellátásaként a családban élő gyermekek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását és étkeztetését azon gyermekek számára, akiknek szülei, munkavégzésük miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni, szögezi le az egyesület.

Kiemelik: a törvény értelmében a települési-, fővárosi kerületi önkormányzatoknak a személyes gondoskodást nyújtó ellátások formáiról, azok igénybevételéről, valamint a fizetendő térítési díjról helyi rendeletet kell alkotni. Az önkormányzati rendeletből tájékozódhatnak a szülők a nyári szünet előtt a gyermekek napközbeni ellátásával kapcsolatos intézkedésekről, különös tekintettel az iskola és az óvoda feladataira. A gyermek napközbeni ellátásának igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő kérelmére történik.

"Az óvodában nincs nyári szünet. Az óvoda egész évben nyitva tartó közoktatási intézmény, amelynek nyári bezárása törvénysértő intézkedés, mivel 251 munkanapot finanszíroz az állami költségvetés. Törvény írja elő azt is, hogy az óvoda heti nyitvatartási ideje ötven óra, melyet indokolt esetben meg kell növelni a gyermek napközbeni ellátásával összefüggő feladatokhoz szükséges idővel." - nyomatékosítják közleményükben a szülők.

Az egyesület felhívja a figyelmet arra a tényre, hogy az őszi, téli, tavaszi és nyári szünet a pedagógusok számára tanítás nélküli munkanap. Minden pedagógiai- és szakmai szolgáltató intézménynek egész évben nyitva kell tartani, különösen nyáron, amikor a szülők gyermekeikkel együtt vehetik igénybe a logopédiai, nevelési, pályaválasztási stb. szolgáltatásokat.

Az egyesület szerint a közoktatási, a gyermekvédelmi és a foglalkoztatással kapcsolatos intézkedéseket össze kell hangolni, hogy a munkavállaló szülők nyugodtan tudjanak dolgozni, ne idegeskedjenek gyermekük elhelyezése miatt, ne kelljen ütközniük munkaadóikkal- kockáztatva állásukat -, mert a napközbeni ellátás keretében biztosított szolgáltatások időtartama nem a szülők munkarendjéhez igazodik.

Bővebb információ a www.mszoe.hu weblapon.

OS
  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nem hívtak időben mentőt munkatársukhoz, elítélték őket

Mire a megsérült dolgozó kollégái mentőt hívtak, a férfinak leállt a légzése. Teljes cikk

Már parlamenti vitán a 14. havi nyugdíjról szóló törvényjavaslat

A kormány javaslatára az Országgyűlés megkezdi a 14. havi nyugdíj bevezetéséről szóló törvénytervezet tárgyalását - közölte a... Teljes cikk

NAV: eddig kell bevallani és befizetni a globális minimumadó előlegét

A multinacionális vállalatcsoport vagy a nagyméretű belföldi vállalatcsoport belföldi csoporttagjaira vonatkozó, elismert belföldi kiegészítő adó... Teljes cikk