Pályakövetési módszerek a nagyvilágban
A diplomát szerzett hallgatók munkaerő-piaci tapasztalatainak vizsgálata egyaránt fontos az oktatási intézmények és a pályatervezéssel foglalkozó karrier-tanácsadók szempontjából, a munkaerő-piaci átmenetre, integrációra vonatkozó kérdésekre azonban nem minden esetben érkezik válasz - összegzi a nemzetközi pályakövetéses vizsgálatokat az Educatio Kht.
Az egységes kérdések mellett számos országban fennáll a lehetőség arra, hogy azokat saját témakörökkel egészítsék ki. A svájci BFS felmérésében például aktuális oktatáspolitikai és speciális képzési formákkal kapcsolatok kérdések is szerepelnek. A pályakövetéses vizsgálatok során szerzett információkat marketing-, minőségbiztosítási, stratégiai tervezési célokra használják fel a felsőoktatásban érdekelt csoportok, a kutatóintézetek szempontjából a tudományos célok játszanak szerepet, míg a minisztérium felkérésére végrehajtott pályakövetéses vizsgálatok eredményeinek a fejlesztési terveknek megfelelő döntések előkészítésében van szerepük.
A diplomás pályakövetés egyik legnehezebben kivitelezhető pontja a diplomások megkeresése, illetve válaszadásra való meggyőzése. Több statisztikai hivatal saját adatbázisát használja, az egyetemekkel szorosabb kapcsolatokat ápoló központi szervek pedig az intézmények adataira építenek. A válaszolók aránya 30 és 60 százalék között mozog.
Az egyes intézmények és kutatócsoportok eltérő stratégia alapján dolgoznak és a volt hallgatókat a diploma megszerzését követő fél, egy, másfél, esetleg két év elteltével keresik fel. A leggyakrabban a postai úton és az e-mailen keresztül történő megkérdezést használják, esetleg ötvözik a két módszert, mint az olasz AlmaLaurea program esetében, ahol a vizsgált alanyokat először e-mailben, majd levélben értesítik, így 80 százalék körüli a válaszadók aránya.
A pályakövetésnél az is fontos, hogy a vizsgálatok során ne sérüljön az önkéntesség és az anonimitás elve. A személyes adatok védelmét törvény szabályozza, hogy megelőzzék bármely bizalmas adat nyilvánosságra jutását.
Edupress.hu