Szociális szövetkezet: a Start munkaprogram új lendülete?
A leszakadó rétegek kaphatnak esélyt az újrakezdésre, az állandó munkához jutásra, az önálló egzisztencia megteremtésére - ezt hozhatja a Start munkaprogram. Sipos Gyula, a Belügyminisztérium irodavezetője szerint a munkaprogram új lendületet kaphat a szociális szövetkezetek létrejöttétől.
Az eddig eltelt hónapokban a közfoglalkoztatás keretében már megközelítően 180 ezren dolgoztak, többek között azon, hogy a belvízelvezető árkokat megtisztítsák, a megrongált földutakat rendbe hozzák, az illegális szemétlerakókat felszámolják, az erdőket megtisztítsák.
A Tolna megyei Lengyelen lévő Völgység Kincse Gyümölcsfeldolgozó Szociális Szövetkezet naponta kétezer kilogramm meggyből, barackból, almából állít elő gyümölcslevet, amelynek egy része a környékbeli iskolai étkeztetésbe kerül. A szövetkezeti tagok képzést is kapnak és havonta bruttó 114 ezer forint szakmai minimálbért vihetnek haza.
A mindössze 18 lélekszámú Veszprém megyei Megyernek elsősorban a falusi turizmus adja a megélhetést. A település 110 millió forintot nyert el ezen ágazat fejlesztésére, és a vadászatot, a lovaglást, a kirándulást kedvelők tavaly már 4600 vendégéjszakát töltöttek a faluban. A növekvő forgalom indokolta szociális szövetkezet alakítását - tíz taggal - a vendégházak kiszolgálására, ágyneműmosásra, fűnyírásra, a porták körül adódó kisebb munkákra. Ily módon gyakorlatilag minden helybélinek van munkája.
A Szigetvártól néhány kilométerre fekvő, Baranya megyei Nagydobszán növénytermesztésre foglalkoztatnak közmunkásokat: 14 hektáron felállított fóliasátrakban paradicsomot, paprikát, burgonyát, zöldborsót és hagymát termesztenek, amely 52 helybélinek ad munkát. A terményt a környező falvakban adják el, a befolyó pénz az önkormányzat költségvetését gyarapítja.
A Nógrád megyei Mátraverebélyen a 120-an dolgoznak közfoglalkoztatás keretein belül: hagyományos közmunkák mellett kertépítéssel, gyógynövény-feldolgozással, kosárfonással, kerámiatermékekkel is foglalkoznak.