235 100 forint volt a bruttó átlagkereset
Februárban 3,4 százalékkal nőttek az átlagkeresetek az egy évvel korábbiakhoz képest a legalább öt embert foglalkoztató vállalkozásoknál és költségvetési intézményeknél, valamint a nonprofit szférában - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az elemzők elégedettek.
Idén január-februárban az előző év azonos időszakához képest nőttek az átlagkeresetek. Akkor a bruttó átlagkereset 226 600 forint volt az év első két hónapjában.


A költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 183 ezer fő - az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó - kompenzációban részesült, összege átlagosan 10 300, illetve 9300 forint volt.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos - családi kedvezmény nélkül számított - nettó kereset 154 ezer forint volt, - a kereseteket terhelő járulékok és a személyi jövedelemadó-szabályok változatlansága miatt - a bruttó keresetekével azonos mértékben, 3,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest.
Nettó kereseti átlag: 160 700 forint
A KSH rámutat: 2015-ben a családi kedvezmény igénybevételének szabályai csak kismértékben változtak, ez számottevő hatást nem eredményezett a nettó keresetek átlagindexében. Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlag 160 700 forintra becsülhető. A közfoglalkoztatottak átlagkereseti adatait figyelmen kívül hagyva a nemzetgazdaságban 3, a vállalkozásoknál 3,3, a költségvetés területén 2,2, a nonprofit szervezeteknél 2,5 százalékkal nőttek a keresetek az előző év azonos időszakához képest.

Bíztató a keresetek növekedése az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint idén várhatóan 4 százalék körüli lesz átlagos bérnövekedés és a stagnálás közeli infláció hatására 4 százalékkal nőhetnek a reálbérek. Az elemző az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejtette: bíztató, hogy a vállalkozásoknál 3,6 százalékkal emelkedett az alkalmazottak száma, ami a versenyszféra növekvő munkaerő-keresletét tükrözi.
Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető makrogazdasági elemzője szerint megfelel a várakozásaiknak a keresetek februári növekedése. Mivel gyakorlatilag nincs infláció, idén a reálbér nagyjából 3,5 százalékkal nőhet - tette hozzá.