A bér számításánál figyelembe kell-e venni a nyelvpótlékot?
A versenyszférában vagyok havibéres alkalmazott. A fizetésem alapbérből és nyelvvizsga pótlékból áll. Jelenleg heti 4 napos munkarendben dolgozunk. Kérdésem, hogy a távolléti díj és az állásidőre fizetett bér számításánál figyelembe kell-e venni a nyelvpótlékot. Jelenleg mindkét esetben csak az alapbérrel számolnak.

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
"148. § (1) A távolléti díjat
a) az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
b) az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett
ba) teljesítménybér (150. §),
bb) bérpótlék (151. §)
figyelembevételével kell megállapítani."
A távolléti díj számításánál tehát, figyelembe kell venni a bérpótlékot is.
Az állásidőre járó bér esetében azonban más a helyzet.
Az Mt. szerint a munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) - az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg. [147. § (1) bek.)] Állásidőre tehát csak az alapbér jár.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Azonnali hatályú felmondást adtam be idén január 9-én a munkahelyemen írásban mivel egyáltalán nem volt fűtés a cégnél huzamosabb ideig. A cég... Teljes cikk
Meghalt az édesanyám és afelől érdeklődnék hogy az élettársamnak jár e- a rendkívüli szabadság halálozás miatt. Teljes cikk
Iker kislányaim 2023. január 21-én betöltötték a 3.életévüket, de 6 éves korukig kapom rájuk a gyest. Emellett elmehetek-e közmunkára, mert... Teljes cikk
- Új ügyvezető igazgató a Property Marketnél 2 hónapja
- Nagyot zuhant a nyelvvizsgázók száma 2 hónapja
- Tavaly csaknem 60 ezren szereztek nyelvvizsga-bizonyítványt 2 hónapja
- Így lehet zöldebb a bérszámfejtés 3 hónapja
- 58 ezer forintot is visszaigényelhet, akinek elsőre sikerül a nyelvvizsga 3 hónapja
- A nyelvvizsgával rendelkező fiatalok számának változása Magyarországon 3 hónapja
- Mit tehetek, ha felmondási idő alatt elutasítják a korábban benyújtott temetési segélyt? 3 hónapja
- Az RTL-hez igazolt Endrei-Kiss Judit 4 hónapja
- Megszavazták: nem lesz kötelező a nyelvvizsga a diplomához 4 hónapja
- Új HR vezető a Rossmann-nál: emberközpontúság és digitalizáció 4 hónapja
- December elején születhet döntés az újabb nyelvvizsga-amnesztiáról 5 hónapja