A betanított munkásokkal együtt a kkv-s szakemberek is eltűntek
Egyre szélesebb kört érint a munkaerőhiány az országban. A legtöbben a szakmunkás és a segédmunkás pozíciókból hiányoznak. A Z-generáció már elérhetetlen.
A betanított munkások helyzetéről a Staff House Zrt. adott ki közleményt, melyben HR-szakértők megkérdezése után arra jutnak, hogy ebben a csoportban a legnagyobb a fluktuáció aránya, sokkal több ember hiányzik innen, mint a segédmunkás és szakmunkás pozíciókból. Mivel a gyártó szektorban foglalkoztatottak nagy része kékgalléros munkavállaló, így az esetükben tapasztalható fluktuáció az egész szektor termelékenységét veszélyezteti, amennyiben a vállalatok nem tudják biztosítani a kellő számú dolgozót.
A fiatal dolgozók ráadásul a kutatás szerint jellemzően nem ezt a pályát választják, pedig ők azok, akik - életkoruknál fogva - jobban bírják a gyártó szektorral járó fizikai terhelést. Főleg a Z-generációsok bevonzása és megtartása lenne a cél, mert a legtöbbjüknek még nincs családja, a karrierjüket most kezdik építeni, így könnyebben elkötelezhetők egy-egy vállalat felé, és a kihívásoknak is jobban meg tudnak felelni. Költözni a munkáért viszont csak akkor hajlandóak, ha a munkaadó minőségi, de legalábbis megfizethető szállást biztosít nekik.
A kkv-szektort a K&H Bank mérte fel. A kkv bizalmi index kutatás arra jutott, hogy rohamtempóban növekszik a betöltetlen pozíciók száma. A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások több mint 73.200 üres álláshelyről számoltak be tavaly év végén, holott egy évvel korábban ez a szám még csak 55.526 volt. Eközben az előző negyedévhez képest kismértékben, 34%-ról 28%-ra mérséklődött a munkaerő-felvételben gondolkodó cégek aránya, de az elmúlt 4 évre jellemző 20%-hoz képest ez még mindig kiemelkedőnek mondható.
„A kutatásunk szerint fél év alatt gyakorlatilag nem változott azon cégek aránya, amelyek ne találkoztak volna az elmúlt hat hónapban valamilyen, a munkaerőhiányra visszavezethető nehézséggel (65%). Ezt tovább súlyosbítja, hogy a vállalkozások szerint elsősorban a szakemberhiány akadályozza leginkább a cégek működését, amely mellett szinte eltörpülnek a tőke-, a kereslet- és a kapacitáshiány okozta problémák. Van azonban egy szerencsés réteg - a kkv-k 10%-a -, amelyet semmilyen tényező nem hátráltat a gördülékeny üzletmenetben” - mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
mfor
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
Hónapok óta alig mozdul a munkaerőpiac: kevés az új felvétel, ritkák az elbocsátások, a döntéseket pedig általános bizonytalanság bénítja.... Teljes cikk
2025 novemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 637 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 213 ezer fő, a... Teljes cikk
Legyen szó munkahelyváltásról, nyugdíjba vonulásról vagy csapaton belüli áthelyezésről, egy jól megfogalmazott elköszönés és egy figyelmes... Teljes cikk
- Sales Representative 5 napja
- Health and Safety Officer 5 napja
- Mennyit lehet keresni Ausztriában? Itt a friss bérlista 5 napja
- Miért kerüljük a fontos feladatokat és mit lehet tenni ellene? 6 napja
- Egyszerűsített foglalkoztatás: itt az új Efo kalkulátor 2026-ra 1 hete
- 14. havi fizetés és stabil élet: ezekre a magyar szakemberekre vadászik Ausztria 3 hete
- Mire jók a laza péntekek az irodában? 3 hete
- Új év, új élet? Munkát kínálnak egy teljesen lakatlan szigeten 1 hónapja
- Ezzel a 7 lépéssel képernyőmentes lehet a karácsonyi ünneplés 1 hónapja
- Ez a 10 szakma adja a leépítések ötödét – sokan nem számítanak rá 1 hónapja
- Az AI csak fedősztori: ez az igazi oka a leépítéseknek 1 hónapja


Filmek a valóságról: sztrájktól a szellemírásig