A lakhatási támogatás komoly kötőerő lehet a cég és a munkavállaló között
A járványügyi korlátozások tavaszi feloldásával számos cég állt készen arra, hogy újult lendülettel hódítsa meg a piacot, ám a koronavírus mellett a korábbi évekhez képest sokkal nagyobb mértékű munkaerőhiány is nehezíti a munkaadók helyzetét. Az alkalmazottakért folytatott küzdelemben a cégvezetőknek az okoz leginkább fejtörést, hogy miként tudnák megszerezni és meg is tartani a legtehetségesebb dolgozókat. Ebben a megváltozott piaci helyzetben egyre több munkáltató jön rá arra, hogy a lakhatási támogatás igencsak vonzó szempont a munkavállalók szemében.

Ahogy az a Profession.hu „HR-körkép 2021” című reprezentatív kutatásából nemrég kiderült, a vállalatok mintegy 29 százaléka fordított idén több pénzt a toborzásra, az álláshirdetések számában pedig nem kevesebb mint 70 százalékos növekedés történt tavalyhoz képest. Ezekből az adatokból jól látszik, hogy mekkora mértékű harcot vívnak a munkáltatók azért, hogy a dolgozókat magukhoz csábítsák. Ráadásul a járványhelyzet ismételt súlyosbodása csak megnehezíti a megfelelő munkaerő felkutatását, illetve megtartását, a lakhatás támogatása azonban hatékony megoldás lehet erre a problémára.
„Általában mindenki költ a lakhatására, ezért legtöbbször értékes egy ilyen ajánlat a munkavállaló számára. Bár lehet, hogy nem a legolcsóbb módszer, mindenképp a legértékesebbek egyike. A lakhatási támogatásnak is több formája van, így bármely vállalat megtalálhatja a számára legideálisabb konstrukciót” – hívta fel a figyelmet Fata László juttatási szakértő.
A szakértő azt is elárulta, hogy lakhatási támogatást illetően a vállalatok három pénzügyileg kedvező megoldást választanak legszívesebben: a munkásszálláson történő elhelyezést, az önsegélyező pénztáron keresztül adott hitel törlesztés támogatást, valamint a 10 millió forintot meg nem haladó összegű lakáscélú kamatmentes hitelfolyósítást.
A folyósítás évét megelőző négy évben lakáscélú hitelként folyósított összegekkel együtt 10 millió forintot meg nem haladó összegű, ugyanazon magánszemélynek nyújtott hitel kamatmentes, ha azt a munkáltató a munkavállalójának hitelintézet vagy a Magyar Államkincstár útján, saját lakás építéséhez, építtetéséhez, vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéséhez, vagy bármely említett célra hitelintézettől vagy korábbi munkáltatótól felvett hitel visszafizetéséhez, törlesztéséhez nyújtotta.
„Ez a fajta támogatás hatalmas kötőerőt jelenthet a vállalat és az alkalmazott között. Azt leszámítva, hogy a munkavállalónak természetesen törlesztenie kell az összeget, azért nehéz átcsábítani egy olyan dolgozót, akit rendkívül kedvezményes feltételek mellett jutatott lakáshoz az adott cég. Ez egy értékes befektetés lehet a közös jövőbe.” – hangsúlyozta a hitelfolyósítás módszerének előnyeit Fata László.
Ön hogyan látja, mennyiben segíti a munkavállalók elköteleződését a lakhatás támogatása? Töltse ki kérdőívünket, és segítsen feltérképezni a magyar munkáltatók véleményét a témában. A kérdéssort itt érheti el: https://forms.gle/RhwgiUS5eVbs6CtA8
A munkásszálláson történő elhelyezés adómentes, így nem csoda, hogy vonzó lehet a munkáltató számára. Az erre vonatkozó rendelkezések szerint a munkásszállás a munkáltató tulajdonát képező vagy általa bérelt olyan szálláshely, amelyben egy lakóhelyiséggel rendelkező önálló ingatlan esetében a lakóhelyiségben egynél több, több lakóhelyiséggel rendelkező önálló ingatlan esetében pedig lakóhelyiségenként legalább egy, a kifizetővel munkaviszonyban lévő olyan magánszemély lakik, aki nem rendelkezik a lakás haszonélvezeti joggal nem terhelt 50 százalékot meghaladó mértékű tulajdonjogával, illetve haszonélvezeti joggal azon a településen, ahol a munkahelye van.
„Munkásszállásnak hívjuk, de hívhatnánk lakhatási támogatásnak is. Kicsit megtévesztő a neve, hiszen a jogszabályi értelmezés szerint például az egy munkahelyen dolgozó házaspárokat is el lehet szállásolni egy kétszobás lakóingatlanban.” – tette hozzá Fata László.
A lakhatási támogatás elkötelező erejét az is mutatja, hogy egyre több cég választja ezt a megoldást a munkavállalói igények kiszolgálására. A prémium minőségű apartmanokat kínáló Flatco tapasztalatai is ezt a tendenciát erősítik meg, hiszen számos vállalat és szervezet bérel náluk lakást a munkavállalóik elszállásolásának céljából. A Honvédelmi Minisztérium 2021 márciusa óta áll szerződésben a Flatco-val, melynek keretében a honvédség személyi állománya kedvezményes áron bérelhet ingatlant a cégtől.
„A Honvédelmi Minisztérium humánstratégiájának alappillére a lakhatás támogatása, hiszen ösztönző elem a szolgálatvállaláshoz, és hozzájárul a honvédelmi állomány komfortérzetéhez. Azért választottuk ezen területen a Flatco Real Estate Kft.-t partnerünkül, mert arra törekszünk, hogy minőségi szolgáltatást nyújtsunk az alkalmazottainknak” – nyilatkozta Gáspár Miklós őrnagy, a Honvédelmi Minisztérium Humánpolitikai Főosztályának főtisztje.
Nyitókép: Pixabay
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A munkavállalók számára gyakori juttatási forma a céges autó, de az ezzel kapcsolatos áfakezelés számos kihívást és buktatót rejt a... Teljes cikk
A SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025 első negyedévben, mint tavaly - ismertette a Nemzetgazdasági... Teljes cikk
A húsvéti időszakban kiemelt szerepet kapnak a SZÉP-kártyák, melyekkel egyebek mellett vendéglátóhelyeken, hotelekben is lehet fizetni. Tavaly és... Teljes cikk
- 45 millió forintos támogatás innovatív civil ötletekért - Már csak egy hétig lehet jelentkezni! 1 hete
- Megújul a magyar MI-stratégia – az adatgazdaságtól a humanoid robotokig 2 hete
- Ezért lehet nyerő juttatás a csekély értékű ajándék 2 hete
- Brüsszel tönkretette, a kormány megmenti? Milliárdos támogatás a Dunaferr-dolgozóknak 2 hete
- Igaz, hogy fogyatékossági támogatottaknak plusz juttatás is jár? 2 hete
- Megnyílt a 155 milliárd forintos keretösszegű vállalkozói program 2 hete
- Befektetés az egészségbe: amikor a mozgás és a mentális jóllét a munkáltatónak is megtérül 3 hete
- Ekkortól pályázhatnak a minimálbér-emelés miatti kompenzációra a vállalkozások 3 hete
- Lázár János szerint 53 ezer ember "szarból épít várat nap mint nap" 4 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 1 hónapja
- Kultúra utalvány 2025: maximuma, felhasználása és formai kellékek 1 hónapja