Az összes gazdálkodó szervezet két százaléka vett részt a hazai szakképzésben
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) adatai szerint 10 ezer 500 gazdálkodó szervezet, az összes gazdálkodó szervezet két százaléka vállalta 2012-ben iskolai rendszerű oktatásban részt vevő tanulók képzését - közölte a Világgazdaság Online.
Az MKIK elnöke nemrég a Felsőoktatási Kerekasztal ülése után közölte azt, hogy számára elfogadhatatlan az új felsőoktatási stratégia. Parragh László a munkaerő-piaci igényeket hiányolta a dokumentumból, valamint többek között a duális, gyakorlati képzés fontosságának kiemelését. Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca államtitkára egyébként a miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. gyárában közölte, hogy 50 milliárd forint juthat 2014. és 2020. között uniós forrásból a duális szakképzésre, és mintegy 2000 tanműhely is épülhet. Jelenleg mintegy ötezren vesznek részt ilyen szakképzésben, a cégek egyötöde működtet tanműhelyt.
Varga Sós kérdésére azt is leírta, hogy a szakképzés átalakítását megelőző 10 évben a 9. évfolyamon 25-30 százalékos, a 10. évfolyamon 15-17 százalékos volt az átlagos bukás. A tárcavezető szerint ez is a korábbi rendszer sikertelenségét mutatta. Úgy vélte, hogy a szakiskolai tanulmányösztöndíj-programokkal, a gyakorlatorientálttá vált képzésekkel már csökkent a lemorzsolódók száma, a diákok már kilencedik évfolymatól a szakmát tanulhatják és tanulószerződést is köthetnek. Sós Tamás szerint a tankötelezettség 16 éves korra való leszállítása erősíteni fogja a diákok lemorzsolódását.
Világgazdaság Online
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
A magyar cégek 43%-a romló gazdasági környezetre számít, miközben közel kétharmaduk már vizsgálja a mesterséges intelligencia alkalmazását –... Teljes cikk
A KPMG legújabb kutatása átfogó képet ad a közép- és kelet-európai régió – köztük Magyarország, Csehország, Lengyelország, Románia,... Teljes cikk
Már emberarcú robottól is lehet nyelvet tanulni, ám sokan a személyesség, a közösség, a hús-vér nyelvtanár miatt választják a nyelviskolában... Teljes cikk
- Már csak pár napig módosíthatók a középiskolai felvételi jelentkezések 2 hete
- Egyre többet túlóráznak a pedagógusok, amit a statisztikák többlettanításnak neveznek 4 hete
- A középfokú nappali oktatásban részt vevő tanulók száma - grafikon 4 hete
- Nyelvoktatás, te drága!? 4 hete
- Megjelent a rendelet a pedagógusok egyszeri kiegészítő juttatásáról, ekkor kapják meg a tanárok 1 hónapja
- A nappali rendszerű általános iskolai oktatásban tanulók létszáma évfolyamonként 1 hónapja
- Vádat emeltek a pedagógusra támadó diák ellen 2 hónapja
- Fontos határidőre figyelmeztetik a felvételizőket: már csak 2 nap van hátra 2 hónapja
- A felnőttképzés új korszaka: mit tanít nekünk négy év adata? 2 hónapja
- Február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatásba 2 hónapja
- Technikum után két év alatt diploma? Indul a "három az egyben" képzés 2 hónapja

Milyen tanulságokat rejt a HR számára egy extrém csapatépítő?