Hozd be a szülődet, nagyszülődet az irodába!
A generációs párbeszéd fejlesztése, a kultúrák találkozása és a kisebbségi csoportok segítése állt annak a pályázatnak a fókuszában, amellyel a magyarországi Citi elnyerte a HBLF (Magyar Üzleti Vezetők Fóruma) Sokszínűségi díját nagyvállalati kategóriában decemberben. A program három kezdeményezésen alapult, amelyek egy befogadó munkahely kiépítését segítik.

Ahogyan arról beszámoltunk, december elején összesen hat projektet/vezetőt ismert el Sokszínűségi díjával a Hungarian Business Leaders Forum. Korábban már írtunk az IKEA áruházlánc menekülteket álláshoz segítő kezdeményezéséről. Ezúttal a szintén díjazott Citibank három programját vesszük nagyító alá. A pénzintézet több, mint 3000 munkavállalót foglalkoztat Magyarországon: a klasszikus, nagyvállalatokat kiszolgáló banki pozíciók mellett a többség egy több országot kiszolgáló Citi Solutions Centerben dolgozik olyan munkakörökben, mint például risk analyst, controller, cyber security analyst vagy financial reporting specialist.
Szülők és nagyszülők lepték el az irodát
Korábban felmerült a családos munkavállalók részéről az igény, hogy szeretnék bemutatni munkahelyüket, munkájukat gyerekeiknek, hogy “hová is megy apa és anya reggelenként és mit csinál”. Az igény kielégítésére szervezett nyílt nap nagy sikert aratott. Ezt követte a vállalaton belül működő 9 önkéntes munkavállalói hálózat egyike, a Generations Network javaslata, hogy a programot terjesszék ki szülőkre és nagyszülőkre is. Egyrészt sok fiatal, családalapítás előtt álló munkavállaló dolgozik a Citinél, másrészt nem könnyű a munkaköröket elmagyarázni az idősebb generációknak. Így meghirdették a "Bring Your Parents to Work Day" programot, amiben meghívták a szülőket és a nagyszülőket a bank két irodaházába, hogy betekintést nyerhessenek abba, mit és hol dolgozik gyerekük/unokájuk. A látogatókat a cég vezérigazgatója köszöntötte. A szülők, nagyszülők bejárták az irodát, kérdeztek, és megismerkedhettek gyerekeik/unokáik kollégáival, akikről már olyan sokat hallottak.
Ismerjük meg egymás kultúráját az ételeken keresztül
A másik, sokszínűséget támogató kezdeményezés a Multicultural Network által szervezett “Fusion kitchen”. Csak Magyarországon 50 nemzetiség dolgozik a Citinél, akik 35 különböző nyelven beszélnek. A program egymás kultúrájának felfedezésére ösztönöz, a különböző ízek és textúrákon keresztül. Öt fős, egy- vagy többnemzetiségű csapatok álltak össze, hogy országukra jellemző ételt készítsenek irodai kollégáiknak. A “kiállításon” a munkavállalók vásárolhattak az ételekből, kérdezhettek a hobbiszakácsoktól, az összegyűjtött pénzt pedig a bank három jótékonysági szervezetnek adományozta.
19 csapat és 72 munkatárs csatlakozott az idei Fusion Kitchen eseményhez, akik amerikai, kínai, magyar, dél-koreai, mongol, örmény, nigériai, kirgiz, orosz, brazil, francia, fülöp-szigeteki és olasz finomságokkal - köztük street food, házias ételek, húsmentesek – kedveskedtek munkatársaiknak.
Reverse mentoring fogyatékkal élőkre és az LMBTQ+-közösségre kihegyezve
Szintén a sokszínűséget segítik a Citinél az úgynevezett “Reverse mentoring programok”, amelyben megfordul a mentorálás folyamata: a menedzser a mentorált, a mentor pedig egy kiemelt munkavállalói csoporthoz tartozó kolléga. A Citinél két ilyen csoportra hegyezik ki a programot: a fogyatékkal (látás-, hallás-, mozgássérült, kognitív fogyatékkal élő) élőkre illetve akinek ilyen személy van a családjában valamint az LMBTQ+ közösség tagjaira. Az önkéntes mentor munkavállaló megosztja tapasztalatait a szintén önként részt vevő menedzserekkel arról, miben más az életük, milyen különleges igényeik vannak, és hogyan tudják segíteni egymást. A tréning több tabu felszínrehozásával és megvitatásával segített a vezetőknek abban, hogy nyitottabban és érzékenyebben tudjanak kommunikálni.
Mindhárom program nagyon sikeres volt, több száz munkavállalót mozgatott meg, közelebb hozta egymáshoz a különböző hátterű, nemzetiségű, helyzetű kollégákat, így 2023-ban is lesz folytatása a kezdeményezéseknek.
Nyitóképen a HBL ünnepélyes díjátadója 2022. december 1-jén Budapesten. A kép bal szélén Veronika Spanarova a Citi magyarországi vezérigazgatója a Sokszínűségi díjjal. Mellette balról jobbra: Gárdus Zsuzsa HBLF elnökségi tag, Istenesné Solti Andrea elnök, Czakó Borbála alapító és Schumicky Ilona, egy másik díjazott, az IKEA képviselője.
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.03.26Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
Mit lehet tudni a generációk különbözőségeiről, és milyen kihívásokkal járhat egy új generációs csapatépítés szervezése? - ebben a... Teljes cikk
Tudja-e a vezető, hogy miért is szeretik a cégét a dolgozók, és melyek azok a pontok, amelyek miatt kitartanak a vállalat mellett? Vagy mi zavarja... Teljes cikk
A multis szaknyelvben a munkavállaló betanítását és cégbe integrálását onboardingnak nevezik. Nagy a tétje, mert egy rosszul sikerült onboardinggal... Teljes cikk