Mi lesz az OKJ átalakításával és a vizsgákkal a járvány alatt?
A szakképzés reformját nem kívánják elhalasztani, az OKJ-vizsgák azonban elmaradnak.
Novemberben fogadta el a parlament az új szakképzési törvényt, melynek értelmében az oktatók július 1-től elveszítik közalkalmazotti státuszukat, foglalkoztatásuk a Munka törvénykönyve alá kerül, és az ígéretek szerint átlagosan 30 százalékos béremelésre is számíthatnak, a duális képzést pedig megerősítenék.
Az elmúlt hetekben többek között a Civil Közoktatási Platform, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is azt kérdte a döntéshozóktól, legalább gondolják át, a szakképzési reform mely elemeit lehetséges bevezetni ebben a helyzetben.
A PSZ szakképzésért felelős alelnöke, Gosztonyi Gábor úgy látja, a vészhelyzet idején jóval nagyobb bizonytalanságot okozhatnak, mintha elhalasztanák a képzési reformot. Szerinte nem lesz piaca a duális képzésnek, ugyanis a vállalatoknak a járvány után nem az lesz az első dolguk, hogy kitalálják, hogyan foglalkoztassák a szakképzésben tanuló diákokat.
Ráadásul a megígért béremelés anyagi fedezete is kérdéses, és még bizonytalanabbá teszik a koronavírus elleni védekezés miatti költségvetési átcsoportosítások. A szakszervezet nem tud róla, hogy bármelyik szakképzési centrum megkapta volna az egyéni béralkukra vonatkozó szempontrendszert.
A Népszava arról érdeklődött az ITM-nél, hogy miként befolyásolja a járvány az OKJ-s szakmai tanfolyamokat. A válasz szerint a szakvizsgákat érintő részletszabályok kidolgozása még folyamatban van. Több intézmény jelezte, hogy online távoktatással tartják meg képzéseiket, a vizsgákat viszont felfüggesztik, és csak a járványveszély elmúltával fognak új vizsgaidőpontokat kiírni.
Népszava
fotó: pixabay
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarország könnyen a közepesen fejlett országok csapdájába reked, ha a nálunk megtermelt GDP továbbra sem teszi lehetővé azokat a fejlesztéseket,... Teljes cikk
A munkaerőpiacon váltani sokféleképpen lehet: munkahelyet, szakmát, iparágat, sőt még alkalmazottból vállalkozóvá is válhatunk. Milyen dilemmák... Teljes cikk
Kikre és milyen készségekre lesz leginkább és legkevésbé szükség a következő öt évben? Mely munkakörök növekednek a leggyorsabban? A... Teljes cikk
- Balatoni Katalin: a pedagógusok digitális mentorok, lelki támaszok, kreatív alkotók 3 hete
- Felmérés: Romániában a felnőtt lakosság több mint harmada funkcionális analfabéta 1 hónapja
- Így nézhet ki a 2025/2026-os tanév szakképzési tanév rendje 1 hónapja
- Kihirdették a 2025/2026-os tanév rendjét 1 hónapja
- A 3-22 éves népességből iskolarendszerű képzésben részt vevők aránya - grafikon 2 hónapja
- Újraírják az MI-stratégiát – már óvodától tanítani kell a mesterséges intelligenciát 2 hónapja
- Miért nincs MI-t érintő oktatási stratégia és jó ötlet-e leépíteni a bölcsészképzést? 2 hónapja
- 75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza 2 hónapja
- Jövő héten indul az érettségi 2 hónapja
- A felsőfokú végzettségűek aránya a 25–34 éves korú népességen belül - grafikon 3 hónapja
- Minden második tanár 50 éves vagy idősebb 3 hónapja