Mik azok OKR-ek? - ismerkedjünk meg velük 7 lépésben
Az OKR egy rövidítés "Objectives and Key Results" vagyis "célok és kulcseredmények", azaz kulcsfontosságú eredmények. Ez a menedzsment eszköz egy módszertana annak, hogy a szervezetek meghatározzák a számukra legfontosabb stratégiai célokat, és mérjék, hogyan haladnak a megvalósításuk felé. Sharlyn Lauby HR tanácsadó 7 lépésben fejti ki a HR Bartender blog legfrissebb bejegyzésében, milyen alapok mentén érdemes nekikezdeni egy OKR-sratégiának.
Az évnek ez az az időszaka, amikor a szervezetek igyekeznek meghatározni a távlati célokat akár vállalati, akár részleg, akár egyéni szinten. Azonban gyakran kimaradnak a célmeghatározásokból a mérőszámok, ami igencsak megnehezíti annak megállapítását, hogy a tervezett cél megvalósult-e.
Ha egy vállalat számára a profitnövelés az első, nem hiányozhat a számadat, ami segít definiálni azt, hogy mekkora mértékben kell ezt a növekedést elképzelni. A szervezetnek előzetesen konszenzusra kell jutnia az elfogadható növekedést illetően. Ellenkező esetben hiába növekszik 5%-kal a nyereség, ha valaki ezzel elégedetlen, az frusztrálóan hat az egész szervezet számára.
Az OKR tehát egy olyan módszer, amellyel kitűzhetünk egy célt, majd meghatározhatjuk a sikerhez szükséges legfontosabb részeredményeket. Jessie Withers a Google személyzeti fejlesztési csapatának munkatársa egy LinkedIn Learning előadáson bevezetést nyújtott az OKR-ekbe azok számára, akik még nem ismerik, illetve hallottak már róla, de itt az ideje felfrissíteni a tudásukat.
- Azonosítsunk és rangsoroljunk! Általában, amikor célokat tűzünk ki, akkor egy probléma megoldását vagy valaminek a jobb megvalósítását tűzzük ki célul. A célmeghatározás egyik legnagyobb veszélye, hogy gyakran túl sok célt tűzünk ki, aztán nincs elég időnk és erőforrásunk a megvalósításukhoz. Tehát azonosítsuk azokat a területeket, amelyekre összpontosítani szeretnénk, majd állítsuk őket fontossági sorrendbe! Nem kell mindennek prioritásnak lennie!
- Kezdjük kicsiben! Ez kapcsolódik az előző lépéshez, a fontossági sorrend felállításához. Kezdetben fontoljuk meg néhány OKR meghatározását, amelyek által lehetővé válik a szervezet számára, hogy megbarátkozzon a folyamattal. Ez lendületet adhat a szervezetnek, és magabiztosságot adhat a nagyobb célok kitűzéséhez és kezeléséhez.
- A fejlődésre, nem pedig a tökéletességre összpontosítsunk! Néha az OKR-ek kisebb mérföldkövek a nagyobb távlati célokon belül. Például a szervezetnek lehet, hogy nagy célja egy technológiai megoldás bevezetése. Ezen a nagy célon belül vannak kisebb célok, amelyek az adattisztításhoz, a szabályzat kidolgozásához stb. kapcsolódnak. Miközben a nagy célra kell összpontosítanunk, a cél elérése felé tett lépések azonosítása kritikus fontosságú.
- Hasznos lehet egy kapcsolattartó kinevezése. Olyasvalakire gondoljunk, aki tud válaszolni az OKR-ek kidolgozásával kapcsolatos kérdésekre - például egy szakértőre. Ez egységessé teszi a folyamatot.
- Legyen következetes! Az OKR-ek akkor működnek jól, ha a szervezet következetesen alkalmazza őket. Ha minden részleg a saját dolgát csinálja, akkor nehéz lesz mérni az eredményeket. És ez az OKR-ek lényege - az eredmények!
- Rendszeres felülvizsgálat és kiigazítás. A szervezeteknek rendszeresen felül kell vizsgálniuk az OKR-folyamatokat, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy jól működnek és következetesen alkalmazzák őket. Másodszor, a szervezeteknek felül kell vizsgálniuk a maguk által kitűzött OKR-eket, és meg kell győződniük arról, hogy ezek jó célkitűzések, elérhető kulcseredményekkel.
- Kommunikáljuk az eredményeket! A szervezeteknek mindenkivel tudatniuk kell, hogy az általuk kitűzött OKR-ek teljesülnek. Beszélni kell arról, hogyan működik a folyamat. Ez a kulcsa annak, hogy a munkaválallók motiváltak legyenek.
Az OKR-ek segíthetnek a szervezeteknek azonosítani az elérendő célokat, és az eredményekre összpontosítani.
A célmeghatározás és mérés következetes folyamatának megléte a legfontosabb.
A célkitűzések és kulcsfontosságú eredmények módszertanának bevezetése időbe telik, ezért segít, ha van egy útmutató az elinduláshoz.
Érzelemkezelés a munka érdekében, avagy beszélni kell az érzelmi munkáról - olvassa el a HR Bartender blog korábbi bejegyzését.
- 2024.12.122024.12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.12.31Gazdasági teljesítmény mérése - E-learning és konzultáció Ajánljuk mindazoknak, akik gazdasági területen dolgoznak vagy ezzel ismerkednek, és érdeklődnek a számvitel által nyújtott lehetőségek iránt. Továbbá azon controllerek, vezetők számára, akik döntés előkészítésben vesznek részt, és szeretnék átlátni a beszámolók által kínált mutatószámok jelentőségét, szerepét. Részletek Jegyek
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600... Teljes cikk
A globális nagyvállalatok vezérigazgatóinak 72 százaléka továbbra is bízik a gazdasági növekedésben – derül ki a KPMG 2024 CEO Outlook... Teljes cikk
„Mégsem elveszett a világ teljesen” – felkapott lett ez a reményteljes mondat a Bosch×Richter Innovátorok Napján, ahol a pódiumon álló X és Y... Teljes cikk
- Aki okos, az jobban teljesít? 1 éve
- Íme, az ország 10 legjobb alapítványi és magániskolája! 2 éve
- Az adatvezérelt toborzásé a jövő: Mire figyelj recruiterként? 2 éve
- A munka csak egy része a kirakósnak, ami az életünk 2 éve
- KOMPENZÁCIÓ: Mérési módszerek 3 éve
- Miért van szüksége egy HR-esnek a controllingra? 5 éve
- Az MSZP szerint zuhanórepülésben van a közoktatás 5 éve
- A jó tréninget nem elég megvenni, csinálni is kell 6 éve
- Százezer dolgozóból hármat sújt munkahelyi baleset 6 éve
- A hiányzó láncszem, avagy a híd a tréning és az üzleti eredmények között 6 éve
- A testvérek: motiváció és elköteleződés 6 éve