Mire kell figyelni külföldi diák foglalkoztatásakor?
A nyár közeledtével egyre nagyobb számban jelentkeznek, különösen nemzetközi cégeknél, külföldi állampolgárságú diákok. Munkáltatóként elsősorban nyelvtudásukat, külföldön megszerzett és hazánkban ritka végzettségüket tudjuk hasznosítani. De melyek az irányadó szabályok egy külföldi diák felvétele esetén?
Szabad mozgás, szabad munkavállalás
2009. január 1-je óta a Svájc és az EGT 29 tagállamának állampolgárságával rendelkező diákok - és nem diákok - esetén nincs olyan jogszabályi kritérium vagy limit, ami a foglalkoztatás útjába állhat. Amiről meg kell győződnünk, hogy a diák rendelkezik-e a bejelentéshez szükséges magyar adóazonosító jellel illetve TAJ számmal.
Amennyiben ezek még nem állnak rendelkezésre, beszerzésük gyorsan intézhető. Az adóazonosító jel bel- illetve, ennek hiányában, külföldi lakcímmel is igényelhető. Külföldi lakcímmel igényelve, egy hetet kell várnunk az adóazonosítóra a Kiemelt Adózók Igazgatóságán; magyarországi lakóhely igazolásával (lakcímkártya) nyomban kiadja a lakóhely szerint illetékes adóhivatal - amennyiben személyesen intézzük. Postai úton kérve számoljunk a postázás idejével is! Első körben az adószámról egy igazolást kapunk kézhez, papíron, míg magát az adókártyát (jóval) később küldik meg a kérelemben megjelölt címre. A foglalkoztatáshoz azonban az adóazonosító önmagában már elég.
A TAJ kiadásának előfeltétele, hogy a hallgató rendelkezzen regisztrációs igazolással. A legtöbb oktatási intézmény ennek beszerzésében segítséget nyújt a diákoknak. A regisztrációs igazolás kiadását követő két-három héten belül pedig postán megérkezik a lakcímkártya.
Itt érdemes megjegyezni: amennyiben a hallgató csak regisztrációs igazolással - tehát lakcímkártyával még nem - rendelkezik, részére az illetékes REP papíralapú igazolást ad ki a TAJ számról, viszont ha a lakcímkártya is rendelkezésre áll, laminált TAJ-kártya lesz az eljárás eredménye.
Miután minden szükséges azonosító a rendelkezésünkre áll, már csak egy fontos feladatunk maradt: mind a foglalkoztatás megkezdését, mind megszűnését írásban jelezni kell az illetékes Regionális Munkaügyi Központ felé, legkésőbb a be- illetve kilépés napján. Ennek megtörténtéről igazolást ad ki a munkaügyi központ, amelyet három évig köteles megőrizni a munkáltató.
Harmadik országbeliek
Az ún. "harmadik országbeliek" - mindazon külföldiek, akik nem tartoznak a fenti személyi körbe - foglalkoztatása alapesetben engedélyköteles. A vonatkozó szabályozás azonban számos személyi kört - például bevándorolt vagy letelepedett státuszban lévők, magyar állampolgár házastársa- mentesít a főszabály alól. Aki tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel tartózkodik Magyarországon, az ugyancsak engedély nélkül foglalkoztatható, a jogszabály által meghatározott munkaidő maximum betartása mellett.
A kritériumok
A megfelelő státusz - tanulmányi célú tartózkodási engedély megléte. Ezt leendő munkatársunk útlevelében találjuk. Mindenképp ellenőrizzük az engedély típusát ('tanulmányok folytatása'), mivel más célú engedély esetén - pl. 'családegyesítés' vagy 'egyéb' - más szabályok az irányadóak. (Amire érdemes odafigyelni: az ügyintézés kezdetekor célszerű azt is ellenőrizni, hogy a többi mentesség valamelyike nem áll-e fenn - ugyanis könnyen kiderülhet, hogy leendő munkatársunk egyéb jogcímen kedvezőbb feltételekkel, a munkaidőkeret kikötése nélkül foglalkoztatható.)
Nappali tagozat - igazolva
Bár a tanulmányi célú tartózkodás engedélyezésének feltétele a nappali tagozatos hallgatói jogviszony, a munkáltatónak is szüksége lesz eredeti hallgató jogviszony igazolásra, mégpedig minden szemeszter tekintetében. Az igazolás és a tartózkodási engedély másolatát helyezzünk el a foglalkoztatott diák személyi fájljában (a munkavállalási engedély alóli mentesség igazolására), az eredetire a TAJ-szám intézésénél lesz szükségünk.
Miért szükséges minden félévre bekérni az igazolást? Indoka, hogy a tartózkodás csak akkor jogszerű, ha a diák valóban fenntartja hallgatói jogviszonyát. Ellenkező esetben a tartózkodás okafogyottá válik és tartózkodási engedélyét az idegenrendészet visszavonhatja - s amennyiben így történik, a visszavonás pillanatától a foglalkoztatás jogellenes, annak minden hátrányos következményével együtt.
Emiatt minden félév kezdetekor kérjük be az igazolást. Ezt a regisztrációs időszakot követően az intézmények kötelesek kiadni - az irányadó időpontokat az oktatási intézmények hallgatói oldalain találjuk meg.
A munkaidő
A diákokra vonatkozó speciális munkaidő-szabályok az alábbiak:
A tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár keresőtevékenységet a szorgalmi időszakban hetente legfeljebb huszonnégy órában, szorgalmi időszakon kívül évente legfeljebb kilencven napon vagy hatvanhat munkanapon végezhet teljes munkaidőben.
A legfontosabb szabály, hogy a szerződés maximum a tanulmányi célú tartózkodási engedély érvényességéig köthető meg - mivel az azt követő foglalkoztatás már engedélyköteles lenne.
Külön kell választani a szorgalmi időszakon belüli és azon kívüli munkavégzést. A szorgalmi időszak pontos hosszáról ugyancsak az adott oktatási intézmény hallgatói oldalán célszerű tájékozódni. Ezen időszakon belül a heti 24 órás foglalkoztatást kell a szerződésbe foglalni.
A szorgalmi időszakon kívülre esik az I. és II félév közötti vizsgaidőszak illetve a nyári szünet. Munka szempontjából ez utóbbi a releváns - amennyiben a hallgató a nyarat is munkával tölti, erre az időszakra teljes munkaidős foglalkoztatása is lehetséges, a következő szorgalmi időszak kezdetéig - de természetesen csak akkor, ha a tartózkodási engedély a nyári időszakot is lefedi!
A fentieken felül szükségünk lesz még egy adóazonosító jelre és TAJ számra is.
A TAJ szám kérelmezéséhez szükséges a hallgatói jogviszony igazolásának eredeti példánya - az egészségbiztosítási pénztárban is ezzel igazoljuk, hogy diákunk foglalkoztatása engedélymentes. Ne felejtsük el az útlevél, tartózkodási engedély és a szálláshely bejelentő másolatát sem. Harmadik országbeli diák részére az egészségbiztosítási pénztár papír alapú, havonta pecsételendő igazolást ad ki.
Dr. Bobák Zoltán
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Idén már tizenharmadik alkalommal hirdeti meg a kormány a nagy népszerűségnek örvendő Nyári diákmunka programot, amelyre 4,5 milliárd forintos hazai... Teljes cikk
A diákok bejelentésére, adózására - a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével - ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más... Teljes cikk
Magyarországon a tavaszi vizsgaidőszakban több mint 70.000 középiskolás érettségiző és nagyságrendileg 330.000 felsőoktatási képzésben... Teljes cikk
- A diákmunkára szigorú szabályok vonatkoznak – ezekre figyelni kell a nyári munkavállalás előtt 2 hete
- Szülői szemmel - a diákmunka lehetőségei és előnyei 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 3 hete
- Több százezer forintot bukhatnak a fiatalok – miért nem élnek a lakhatási támogatással? 3 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- Itt a legújabb lista - Ők nem jelentették be dolgozóikat 1 hónapja
- Felkészülés a fogadásukra: mit tehet egy cég, hogy sikeresen fogadja a Fülöp-szigeteki munkavállalókat? 1 hónapja
- Nem csupán beugró munkaerő - diákok és nyugdíjasok a munkapiacon 1 hónapja
- Külföldi nyugdíj: mit kell tenni annak, aki külföldön is szerzett nyugdíjjogosultságot 1 hónapja