Mit tehetek, ha nem kaptam meg a kilépő papírjaimat és a fizetést?
Fel vagyok háborodva, mert a régi dolgozók visszamentek az intézetbe és rám nincs szükség. Úgy tudtam meg, hogy a könyvelő a kezembe nyomta a felmondást, hogy írjam alá. Január 24-ig szólt a munkaviszonyom és se a kilépő papírjaimat nem kaptam meg se a fizetést. Szükségem lenne minél előbb,hogy keressek munkát. Mit lehet tenni? Kártérítés jár-e ilyenkor?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
A kilépő papírok kapcsán a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 80. § (2) bekezdés akként rendelkezik, hogy felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat. Amennyiben a munkáltató mond fel, akkor a felmondási idő legalább felére köteles a munkavállalót felmenteni a munkavégzés alól. Bízunk benne, hogy az azóta eltelt időben a kilépő papírjait és időarányos munkabérét (illetve a felmondási időre a távolléti díjat) rendben megkapta. Ellenkező esetben - mivel egyéb szankciót az Mt. nem köt a kilépő papírok és az elszámolás késedelméhez - érdemes lehet a munkaügyi hatósághoz fordulni egy bejelentéssel. A munkaügyi hatóság ugyan bírságot egy egyszeri, egy munkavállalót érintő késedelem / mulasztás esetén nem valószínű, hogy alkalmazna, azonban kötelezheti a munkáltatót a kilépő papírok kiadására és a munkabér, távolléti díj kifizetésére.
A felmondással szemben 30 napon belül lehet jogorvoslatot kezdeményeznie az illetékes munkaügyi bíróság előtt. Az erre vonatkozó jogorvoslati kioktatásnak a felmondásban szerepelnie kell, ellenkező esetben a jogorvoslat határideje 6 hónap. A jogorvoslat arra irányulhat, hogy a munkaügyi bíróság vizsgálja meg, hogy a munkáltató által a felmondásban hivatkozott indokolás - amely a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet - valós és okszerű-e. A perben a munkáltatót terheli a bizonyítás. A munkavállaló a jogellenes munkaviszony megszüntetés esetére legfeljebb 12 havi távolléti díjnak megfelelő mértékű elmaradt jövedelmet követelhet a munkáltatótól. Ugyanakkor egy munkaügyi per hosszadalmas és költségigényes lehet a munkavállaló számára. Mindeközben új állást kell keresnie, az álláskeresőként kapott járadékot és az új munkahelyen megszerzett jövedelmet pedig levonásba kell helyezni a munkáltatótól követelt elmaradt jövedelem számításánál.
Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a kerdes@hrportal.hu címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.