Napszámoslét a 21. században Battonyán és környékén
Egész évben van munkájuk a battonyai napszámosoknak, ha dolgozni akarnak, és megelégszenek a kötelező minimálbér emelése után a 650 forintos órabérrel. Akinek ez nem tetszik, elmehet Nyugat-Dunántúlra, netán külföldre, vagy élhet segélyből, közmunkából, ennél is szerényebben - a Szabadföld riportja.
Szelezsán Péter több mint tíz éve szervezi a napszámosok munkáját. Battonyán, ahol becslése szerint legalább 2-300 ember él rendszeresen napszámból, ő az egyedüli munkaszervező, aki bejelentett vállalkozóként végzi ezt a tevékenységet. Mások inkább a „gazdák megbízásából” vagy éppen „szívességből” teszik ugyanezt. A törvényes működésnek megvan az ára: a közterhekre havonta mintegy 160 ezer forintot kell fizetnie. Könnyebben talál munkát más településen - ő ezt annak tulajdonítja, hogy a helybeli gazdák főleg gabonát termelnek.
- Nálam még télen is van munka: novembertől január végéig tart a nyúlhajtás - mondja Szelezsán Péter. - Hálóval kell befogni a nyulakat, amelyeket a vadásztársaságok Olaszországban adnak el. Az olaszok mindenre lőnek, ami mozog. Törvény szerint meg kellene várniuk az első szaporulatot, de néha, mesélik a partnereim, rögtön halomra lövik szegény tapsifüleseket, ahogy fölhúzzák a ketrec ajtaját. Mindegy, itt a térségben egyszerre 30-90 ember jut jövedelemhez ezzel a munkával a legnehezebb téli hónapokban.
Februárban párosodnak a nyulak, akkor vége a szezonnak - viszont kezdődik a munka a fóliában, üvegházban. Sajnos, azért a munkáért Szőregig kell utazni, ahol a Virág és Dísznövény Áfésznél csomagolják és dobozolják a rózsatöveket.
Márciusban azonban már lehet ültetni a csemegekukoricát. Ezt a növényt régen magról vetették, most előnevelik és palántázófával ültetik ki, hogy minél korábban (és drágábban) lehessen piacra vinni.
További részletek a lapban.
Szabadföld