Belügyminisztérium: marad a közmunka
A tartósan munkanélküliek egy része olyan hátrányokkal küzd, amelyek a foglalkoztatáspolitika komplex eszköztárával is kizárólag csak hosszú távon enyhíthetők, így a jövőben is szükség lesz a közfoglalkoztatás legalább átmeneti lehetőségének a biztosítására.
A kormány továbbra is a munkaalapú társadalomban és a munkával szerzett jövedelemben hisz, ezért a jövőben is szükség lesz a közfoglalkoztatásra - derül ki a Belügyminisztérium (BM) Figyelőnek küldött válaszából.
A közfoglalkoztatás az álláskeresői lét és a nyílt munkaerőpiac közötti híd, amelynek a fő célja az, hogy ez a státusz átmeneti legyen. A tartósan állást keresők egy része azonban olyan hátrányokkal küzd, amelyek a foglalkoztatáspolitika komplex eszköztárával is kizárólag hosszú távon enyhíthetők, így a jövőben is szükség lesz a közfoglalkoztatás legalább átmeneti lehetőségének a biztosítására – közölte a minisztérium.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint tavaly márciusban, a koronavírus-járvány első hullámának a berobbanásakor a nyolcvanezer fős volument sem érte el a közfoglalkoztatásban lévők állománya, utána azonban érthető módon ismét nőni kezdett a számuk, majd nagyjából kilencvenezer körül stabilizálódott, és azóta is ezen a szinten áll.
Álláskeresőként jelenleg 256 ezer embert tartanak nyilván. A közfoglalkoztatási helyettes államtitkárság legfrissebb, ez év júliusi jelentése szerint a programban részt vevők átlagos száma a nyár közepén 88,5 ezer volt, ami az előző hónaphoz képest 1,4, a megelőző esztendő júliusához viszonyítva pedig 4,8 százalékos mérséklődést mutat.