Négy magyar cég a régió legjobb munkahelyei között
A magyar vállalatok többsége nem jár élen a tehetségkutatásban, amit a dolgozók véleménye is tükröz: szerintük a cégek nem tudják megtartani kulcsembereiket - derült ki a Hewitt "Kelet-Közép-Európa Legjobb Munkahelye" felméréséből, amelynek eredményeit tegnap ismertették. A top munkahelyek listájára négy magyar vállalat is felkerült.
Az, hogy a Legjobb Munkahelyek az átlagosnál 24 százalékkal nagyobb részvényesi megtérüléssel rendelkeznek, csak egy a számos előny közül, amit felmutathatnak. A legjobbaknál tapasztalható fluktuáció 15 százalékkal alacsonyabb az átlagosnál, egy év alatt négyszer annyi önéletrajz érkezik hozzájuk, mint egy átlagos vállalathoz, és a hiányzási napok száma 45 százalékkal alacsonyabb, mint más cégeknél.
A jövő humán kihívásai
A kelet-közép-európai humán szakemberek 83 százaléka, míg a felsővezetők 71 százaléka gondolja úgy, hogy a tehetséges munkaerő megszerzése és megtartása jelenti majd a legnagyobb kihívást az elkövetkezendő három-öt évben - derül ki a felmérés eredményeiből. A térségünket sújtó demográfiai változásokról évek óta hallani, a népesség folyamatos csökkenése miatt már most egyre nehezebben találni megfelelő munkaerőt. Aggódnak is a HR szakemberek: 10-ből hatan közülük jelentős tehetséghiányra számítanak a közeljövőben, amely leginkább Bulgáriát, Szlovákiát és Lengyelországot fogja érinteni. Érdekes, hogy hazánkban ennél kevésbé borúlátóak a humán terület munkatársai. A régióhoz hasonlóan egyébként nálunk is elsősorban a felsővezetőket, az IT-szakembereket, értékesítőket, mérnököket nehéz pótolni.
Hogyan kezelhető a tehetséghiány?
A megkérdezett kelet-közép-európai dolgozók 51 százaléka nyilatkozott úgy, hogy vállalata sikeres abban, hogy a legjobb embereket megszerezze, és 45 százalékuk bízik abban, hogy meg is tudják tartani őket. Ebben a kérdésben a magyarok pesszimisták, szerintük a kulcsembereket nem képesek megtartani a cégek. A felmérés tanúsága szerint a tehetséghiány leküzdése érdekében a vállalatok 51 százaléka már most foglalkozik a gondolattal, hogy saját országán, sőt akár régióján kívülről toborozzon munkavállalókat. Ez azonban nem csupán a földrajzi határok kiterjesztéséről szól, a vállalatoknak új utakat, módokat kell találniuk, hogy egyrészt vonzóvá váljanak a tehetségek számára, másrészt, hogy képesek legyenek megtartani őket - fogalmazott Veres Rita, a Legjobb Munkahely Felmérés regionális vezetője. Elkerülhetetlen például, hogy a cégek már az oktatás területén jelen legyenek. A felmérésben részt vevő vállalatok 78 százaléka nem véletlenül tart kapcsolatot egyetemekkel, főiskolákkal, 71 százalékuk pedig folyamatos kommunikációs kampánnyal hirdeti magát, mint minőségi munkáltatót.
Nemcsak megszerezni, megtartani is tudni kell
Ahogy a tehetségekért folytatott harc egyre inkább kiélesedik, a legjobb munkatársak vonzása mellett legalább akkora kihívást jelent a megtartásuk. Amikor egy munkavállaló újonnan csatlakozik a vállalathoz, még nagyon elkötelezett, lelkes és motivált. Egy-másfél év után azonban drasztikusan zuhan az átlagos elkötelezettség: 69 százalékról 53 százalékra, ekkor már sokkal kritikusabbak és magasabb elvárásokat támasztanak a vállalattal szemben. A 3-5 év a következő kritikus pont, amikor a cégnek elő kell rukkolnia valamivel, hiszen ekkor a dolgozónak már nagy rutinja, tapasztalta van, esetleg tovább is képezte magát, így ha új és jobb lehetőséget lát, máshol fogja kamatoztatni tudását. A fluktuációt kiváltó ok lehet az is, hogy mennyire válnak valóra a céghez fűzött kezdeti remények. A számok azt mutatják, hogy csupán minden második munkavállaló gondolja azt, hogy a cégéről, mint munkahelyről kialakult külső kép összhangban áll személyes tapasztalataival. Vagyis nem ritka az az eset, hogy a dolgozók úgy érzik, nem azt kapták, amire számítottak, amire ígéretet kaptak, mielőtt a vállalathoz csatlakoztak.
Magyar sajátosságok
A felmérés eredményei alapján egyre magabiztosabbnak tűnnek a magyar dolgozók, 23 százalékuk vélekedett ugyanis úgy, hogy rövid időn belül találna új állást, a régióban ez az arány 50 százalék. Honfitársaink 27 százaléka érzi úgy, hogy a plusz teljesítményt elismerik a munkahelyén, a régióban 40 százalék nyilatkozott így. A magyarok 41 százaléka bízik vállalata hatékonyságában, ugyanennyien tartják elfogadhatónak azt a stresszt, ami a munka során éri őket, és 48 százalékuk mondta azt, hogy van lehetősége az önmegvalósításra. E téren azonban nagyon hátul kullognak a magyar vállalatok, mert nem igazán tudnak kihívást jelentő feladatokat biztosítani - mondta Veres Rita.
A régió legjobb munkahelyei:
Kis- és középvállalatok kategória:
1. Microsoft - Szlovénia
2. 3M - Csehország
3. Telerik - Bulgária
4. Hofmann Personalleasing - Ausztria
5. Cisco Systems - Lengyelország
6. Debreceni Hőszolgáltató Kft. - Magyarország
7. American Express - Lengyelország
8. Cisco Systems - Csehország
8. Agrofirma Sumy-Nasinnya - Ukrajna
10. Microsoft - Szlovákia
Nagyvállalatok kategória:
1. Moszkva-McDonald's - Oroszország
2. GlaxoSmithKline - Bulgária
2. Logos - Csehország
4. Market Építő Zrt. - Magyarország
5. Microsoft - Oroszország
6. Microsoft - Lengyelország
7. McDonald's - Bulgária
8. TH Megapolis LLC "TM Khortitsa" - Ukrajna
9. Mars Magyarország Értékesítő Bt. - Magyarország
10. GlaxomithKline - Oroszország
11. Eli Lilly - Magyarország
Szilágyi Katalin, HR Portal
- 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.
Részletek
Jegyek
- 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Két tűz között áll a HR: a dolgozók gyakran nem bíznak benne, a vezetők pedig kételkednek a szavaiban. Pilita Clark, a Financial Times újságírója... Teljes cikk
Közös megegyezéssel, december elsejei hatállyal távozik az RTL Magyarországtól Endrei-Kiss Judit, a szervezetért felelős vezérigazgató-helyettes... Teljes cikk
A HR vezető feladata lassítani a túl sok szervezeti változáson, meghallgatni, a miértről kérdezni, hosszú távon gondolkodni. De hány szerepet is... Teljes cikk
- Több száz új munkahely érkezik Gyöngyösre és Csömörre: brutális beruházást jelentettek be 6 napja
- Kenyérgyár épül Tatán - 100 új munkahely jön létre 1 hete
- Nincs szorgalmas vagy lusta generáció - a Z a közös élményt keresi és nem akar belehalni a munkába 1 hete
- Óriási szakemberhiány Németországban: itt a hiányszakmák friss listája 1 hete
- 300 új munkahely Vecsésen: elindult a termelés 2 hete
- Megtorpant a munkaerő-migráció: ötödével kevesebb bevándorló érkezett a gazdag országokba 2 hete
- 55 új munkahely jön létre 42 milliárdból Szolnokon 2 hete
- Támogatás, nem sajnálat: így álljunk a mellrákkal küzdő munkatársaink mellé 3 hete
- Ez az ára az igazságtalan bérezésnek 3 hete
- Jégkorszak a munkaerőpiacon: se elbocsátás, se felvétel, se előléptetés 3 hete
- Pukkan az AI-lufi, jön a józanodás: mégis szükség lesz emberekre a munkahelyen? 3 hete



Mi történne, ha egy napra minden nő szabadságra menne?