kapubanner for mobile
Megjelent: 2 hónapja

Nem bírja tovább a munkát, de mégsem lép? - a felmondási ügynök majd segít

Japánban a munkaidő lejártával hazamenni vagy szabadságot kérni alapvetően cikinek számít. A felmondás benyújtása pedig a tiszteletlenség végső formájának tekinthető a világ negyedik legnagyobb gazdaságában, ahol a munkavállalók hagyományosan évtizedekig, ha nem egy életen át ragaszkodnak egy munkaadóhoz. A szélsőségek helyzetek miatt virágozni kezdett egy új szolgáltatás: egyre többen kérik felmondási ügynökök segítségét ahhoz, hogy továbblépjenek - cikkezi a CNN.

A felmondási ügynök segít, ha egyedül nem megy-

Yuki Watanabe korábban napi 12 órát dolgozott az irodában. És ez egy rövid napnak számít. A tipikus 9-től 9-ig tartó munkanap a minimum, de "én legkésőbb este 11-kor hagyom el az irodát” - mondta a 24 éves férfi, aki korábban Japán legnagyobb távközlési vállalatainak dolgozott. A túlterheltség miatt Watanabénak - aki álnéven nyilatkozott a CNN-nek, mert félt, hogy veszélyezteti a jövőbeli álláslehetőségeit - egészségügyi problémái kezdtek kialakulni, lábremegéssel és gyomorproblémákkal küzdött. Tudta, hogy fel kell mondania, de egy dolog az útjába állt: Japán hírhedt munkakultúrája.

A legszélsőségesebb esetekben a mogorva főnökök széttépik a felmondóleveleket, és zaklatják az alkalmazottakat, hogy maradásra kényszerítsék őket.

Watanabe mérhetetlenül rosszul érezte magát az előző munkahelyén, de nem mert felmondani. "Nem akartam, hogy a volt munkáltatóm elutasítsa a felmondásomat, és tovább dolgoztasson” - mondta a CNN-nek egy nemrégiben készült interjúban. Végül megtalálta a módját, hogy véget vessen a patthelyzetnek. A Momurihoz, egy felmondási ügynökséghez fordult, amely segít az alkalmazottaknak elhagyni megfélemlítő főnökeiket.

Egy puccos vacsora áráért sok japán munkavállaló megbízza ezeket a közvetítő cégeket, hogy segítsenek nekik stresszmentesen felmondani.

Az iparág már a covid előtt is létezett, de népszerűsége a világjárvány után nőtt meg, miután HR-szakértők szerint a távmunka még a leghűségesebb japán munkavállalókat is arra késztette, hogy átgondolják a karrierjüket.

Nincs hivatalos számadat az országszerte felbukkant felmondási ügynökségek számáról, de az őket működtetők tanúsítják, hogy megugrott a kereslet.

„Nem tudom ezt tovább csinálni"

Shiori Kawamata, a Momuri üzemeltetési vezetője elmondta, hogy csak az elmúlt évben akár 11000 megkeresést kaptak az ügyfelektől.

A Tokió egyik legforgalmasabb üzleti negyedében, Minatóban található cég 2022-ben indult el. A „Momuri” japánul azt jelenti, hogy „nem tudom ezt tovább csinálni”. A 22 000 jen (kb. 150 dollár) - vagy 12 000 jen a részmunkaidőben dolgozóknak - áron ígéri, hogy segít az alkalmazottaknak benyújtani a felmondásukat, tárgyalni a cégükkel, és ügyvédi ajánlásokat ad, ha jogi viták merülnek fel.

„Vannak, akik azután fordulnak hozzánk, hogy háromszor tépték szét a felmondólevelüket, és a munkáltatók még akkor sem engedik őket felmondani, ha letérdelnek a földre, hogy meghajoljanak” - mondta, újabb példája a Japánban beágyazódott tisztelettudó munkahelyi kultúrának.

„Néha síró emberektől kapunk hívásokat, akik azt kérdezik tőlünk, hogy XYZ alapján felmondhatnak-e a munkahelyükön. Mi biztosítjuk őket arról, hogy a felmondáshoz joguk van” - tette hozzá Kawamata.

Néhány dolgozó arra panaszkodik, hogy a főnökeik zaklatják őket, ha megpróbálnak felmondani, mondta, beleértve azt is, hogy többször megállnak a lakásuknál és  becsengetnek hozzájuk, majd nem hajlandóak távozni.

Előfordult, hogy a dolgozónak azt mondták, jobb lesz, ha templomba megy mert „meg van átkozva".

Kawamata elmondta, hogy a kis- és középvállalkozásoknál a legnagyobb a probléma, az élelmiszeriparban dolgozók a legveszélyeztetettebbek, őket követi az egészségügy és a szociális ellátás.

Karoshi, vagyis "túlhajszoltság okozta halál”

Japánban régóta jellemző a túlhajszoltság kultúrája. 

Hiroshi Ono, a tokiói Hitotsubashi University Business School HR-professzora szerint a helyzet olyannyira sürgetővé vált, hogy a kormány elkezdte közzé tenni az etikátlan munkáltatók listáját, hogy akadályozza őket a munkaerő-felvételben, és figyelmeztesse az álláskeresőket a náluk való munkavégzés veszélyeire.

A lista 2017-es közzététele óta országszerte több mint 370 céget vettek feketelistára a munkaügyi hivatalok.

A stressz évtizedek óta végzetesnek bizonyul, amit a „karoshi”, vagyis a „túlhajszoltság okozta halál” nevű jelenség példáz.

Az Egészségügyi, Munkaügyi és Jóléti Minisztérium adatai szerint 2022-ben 54 ember halt meg a munka okozta agy- és szívbetegségekben ami valójában jelentős csökkenés a két évtizeddel ezelőtti 160-hoz képest.

A munkahelyi mentális stressz miatt kártérítési igényt benyújtók száma azonban emelkedik, ugyanebben az időszakban 341-ről 2683-ra ment fel.

Az NHK országos műsorszolgáltató 31 éves politikai riportere 2017-ben halt meg, miután a hosszú munkaórák miatt szívinfarktust kapott. A halála előtti hónapban 159 órát túlórázott. Öt évvel később egy kobei kórház 26 éves orvosa öngyilkosságot követett el, miután egyetlen hónap alatt több mint 200 órát túlórázott.

Hisakazu Kato, a tokiói Meiji Egyetem közgazdászprofesszora szerint az országnak vannak olyan munkaügyi törvényei, amelyek védik a munkavállalókat, és biztosítják, hogy szabadon felmondhassanak, "de néha a munkahelyi légkör miatt nehéz ezt megtenni” - hangsúlyozta. 

A szakértők szerint a fiatalok munkához való hozzáállása enyhíti a helyzetet. Mivel az ország a gyorsan öregedő népesség és a csökkenő születési arányok miatt munkaerőhiánnyal küzd, a fiataloknak ma már több lehetőségük van beleszólni a munkakörülményekbe, mint elődeiknek.

Sokan közülük már nem követik az idősebb generációk gondolkodásmódját, miszerint azt kell tenni, amit mondanak, függetlenül a munka jellegétől. Ez azonban nem jelenti azt, hogy be akarnak vonulni a főnökük irodájába, és dicsfényben felmondani - inkább hagyják, hogy ezt egy harmadik fél intézze.

Némileg Ono és Kawamata is egyetértett azzal, hogy a felmondási ügynökségi szolgáltatásnak el kellene tűnnie a társadalomból, mert az a legjobb, ha az emberek maguk mondják el a főnökeiknek, hogy mik a problémáik. "Bár az ügyfelek rémtörténeteit hallva nem hiszem, hogy a mi üzletünk egyhamar eltűnik” - mondta a Kawamata. 

A Momuri egyelőre 50 százalékos kedvezményt kínál azoknak, akik másodszor is kérik a szolgáltatásukat.

fotó: freepik

Négynapos munkahéttel kezelik a munkaerőhiányt a munkamániások országában - még egy hír a közelmúltból a Japán munkakultúra átalakulásával kapcsolatban 

  • 2024.11.15CSR HUNGARY SUMMIT’24 2024.11.15. Gundel Palota A CSR Hungary konferenciák 2006-tól a CSR Hungary vállalati felelősség és fenntarthatóság döntéshozóinak vezető szakmai rendezvényei. Ahol jó lenni! Ahol jó fejlődni! Elmélet és valóság együtt! ESG, CSRD, CSR, fenntarthatóság... KATTINTSON, REGISZTRÁLJONinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.15Így számolhatjuk fel közösen a bérszakadékot! Gyere el és ismerd meg, mit tehetünk közösen a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőség megteremtéséért! Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.192024.11.19–12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Felmérés: van valami, ami a fizetésemelésnél is fontosabb a dolgozóknak

Egy friss kutatás szerint a munkavállalói jólléte hosszú távon is hasznot hozhat a vállalkozásoknak. Teljes cikk

Kedves Vezetők! Kérjük ne várják el a munkavállalóktól, hogy betegen dolgozzanak!

Beköszöntött az ősz és vele a betegségek szezonja is, gyakoribbak a megfázások és a zárt terek miatt jobban terjednek a fertőző vírusok. Egy... Teljes cikk

87%-kal nőtt a menopauzával kapcsolatos munkaügyi perek száma

Brit szakértők szerint nem véletlen, hogy az adatok azt sugallják, hogy a menopauzával kapcsolatos jogtalan elbocsátások drasztikusan emelkednek. Teljes cikk