Négynapos munkahéttel kezelik a munkaerőhiányt a munkamániások országában
Japán, mely köztudottan a legszorgalmasabban, legtöbbet dolgozó emberek országa, most úgy próbálja kezelni az aggasztó munkaerőhiányt, hogy a kormány a négynapos munkahét bevezetésére ösztönzi a vállalatokat - tette közzé a cnbc.com. Bár ennek eredményessége a számokban még egyáltalán nem látszódik, jelentős változást jelent a munkamániás ország kultúrájában.
A japán kormány először 2021-ben állt ki a rövidebb munkahét mellett, miután a törvényhozók támogatták az ötletet. A koncepció azonban csak lassan terjed; a japán vállalatok mintegy 8%-a engedélyezi a munkavállalóknak, hogy hetente három vagy több szabadnapot vegyenek ki, míg 7%-uk a törvény által előírt egy nap szabadságot adja dolgozóinak az Egészségügyi, Munkaügyi és Jóléti Minisztérium adatai szerint.
A munkaerőhiány enyhítése érdekében a kormány „munkastílusreform” kampányt indított, amely a túlórakorlátozást, a rövidebb munkaidőt és más rugalmas megoldásokat támogat. A munkaügyi minisztérium ingyenes tanácsadást, támogatásokat kínál további motivációként.
"Hatarakikata kaikaku"
„Egy olyan társadalom megvalósítás a cél, amelyben a munkavállalók a körülményeiknek megfelelően választhatnak a különböző munkastílusok közül.” - áll a minisztérium honlapján a "hatarakikata kaikaku" kampányról, ami lefordítva annyit tesz: "megújítjuk, hogyan dolgozunk".
A tisztviselők úgy vélik, a gondolkodásmód megváltoztatása kulcsfontosságú az életképes munkaerő fenntartásához Japán csökkenő születési rátája mellett. A jelenlegi trendek alapján a munkaképes korú népesség 2065-re várhatóan 40%-kal csökken.
A vállalkozásoknak nyújtott új támogatási szolgáltatásokat felügyelő minisztérium szerint azonban eddig mindössze három vállalat jelentkezett, hogy tanácsot kérjen a változtatásokkal, a vonatkozó szabályozásokkal és a rendelkezésre álló támogatásokkal kapcsolatban, ami jól mutatja, hogy a kezdeményezés milyen kihívásokkal néz szembe.
Még beszédesebb az az adat, hogy a Panasonic Holdings Corp. 63 000 alkalmazottja közül mindössze 150 alkalmazott döntött úgy, hogy elfogadja a négynapos munkarendet.
Egy biztos: az, hogy a kormány hivatalosan támogatja a munka és a magánélet jobb egyensúlyát jelentős változást jelent egy a munkamániás dolgozóiról elhíresült országban.
Évente 54 ember hal meg túlmunka miatt
Bár a munkáltatók 85%-a arról számolt be, hogy heti két szabadnapot ad dolgozóinak, és a túlórákra törvényi korlátozások vonatkoznak, a munkaidőin túl végzett munka általános jelenség.
Egy nemrégiben megjelent kormányzati jelentés szerint Japánban évente legalább 54 haláleset történik a túlzásba vitt munka miatt.
Egyes tisztviselők úgy vélik, hogy a gondolkodásmód megváltoztatása kulcsfontosságú a munkaerőpiac fenntartásához Japán csökkenő születési rátája miatt. A munkaképes korú népesség száma a kormány adatai szerint a jelenlegi 74 millióról 2065-re várhatóan 40%-kal, 45 millió főre csökken.
A háromnapos szabadnap-modell támogatói szerint ez arra ösztönzi a gyermekeket nevelőket, az idős rokonokat ápoló személyeket, a nyugdíjból élő nyugdíjasokat és a rugalmasságot vagy kiegészítő jövedelmet keresőket, hogy hosszabb ideig maradjanak a munkaerőpiacon.
A kormányzati törekvés kritikusai szerint a gyakorlatban a négynapos munkarendbe állított emberek gyakran ugyanolyan keményen dolgoznak, kevesebb fizetésért.
fotó: freepik
- 2024.09.19PANNON HR KONFERENCIA 2024. Hagyományos őszi Pannon HR Konferenciánkon, ahol ismét neves előadókkal, érdekes és aktuális témákkal, izgalmas kerekasztal beszélgetésekkel készülünk. Célunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
- 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen! Részletek Jegyek
- 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába. Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
25 százalékos béremelést kaphatnak a vállalat munkavállalói. Teljes cikk
Tilos a mobiltelefon használata az általános iskolákban az idei tanévtől kezdve, amit az olaszok nyolcvanhárom százaléka támogat egy hétfőn... Teljes cikk
Japán, mely köztudottan a legszorgalmasabban, legtöbbet dolgozó emberek országa, most úgy próbálja kezelni az aggasztó munkaerőhiányt, hogy a... Teljes cikk
- De ki viszi majd a kamiont? 1 hónapja
- Radikálisan változott a munkavállalók alkupozíciója - interjú Bőgel Györggyel 2 hónapja
- "Kihalásra" ítélve? A nagyvállalati rugalmasság tündöklése és bukása? 2 hónapja
- Ezzel indokolja a görög kormány a hatnapos munkahét bevezetését 2 hónapja
- Görögország bevezeti a hatnapos munkahetet 3 hónapja
- Az atipikus munkavállalók foglalkoztatása segíthet a munkaerőhiányon 3 hónapja
- Mi lesz a következménye annak, hogy egyre kevésbé számít a munka a gazdaságban? 3 hónapja
- Megszünteti a 4 napos munkahetet a Libri is 4 hónapja
- 4000 munkahelyet szüntet meg a Toshiba 4 hónapja
- Jelentősen enyhült a munkaerőhiány a Balatonnál a vendégmunkásoknak is köszönhetően 4 hónapja
- Minden ötödik magyarországi német vállalat leépítést fontolgat idén 5 hónapja