Nemcsak magas bérrel, hanem jó munkahelyi légkörrel tartható meg a tehetség
A tehetségek bevonzására és megtartására kiváló módszer az áramvonalas, érdemi, szakszerű kommunikáció. Az tartja ugyanis össze és működtet egy közösséget, attól lesz jó a munkahelyi légkör, amit a dolgozók akár több pénzért sem cserélnének el.
Merőben új helyzettel szembesülnek mostanában bizonyos szektorokban működő vállalatok döntéshozói: korábban nem tapasztalt erős alkupozíció tapasztalható a munkavállalók oldalán, és ezzel egyre intenzívebben élnek is.
Mi is történik? Kettős nyomás alá kerültek a munkaadók. Egyrészről kiszáradóban van a munkaerőpiac részben strukturális eltolódások, részben demográfiai okok, és nem kis részben a nyugati munkaerőpiac elszívó hatása következtében. Másrészről nem csökkenő szigorral kellene tartani az adott költségkereteket, termelni a profitot, miközben egyre több pénzt kénytelenek munkabérekre fordítani, hogy legalább csökkenteni tudják a fluktuációt.
Hogyan lehetünk úrrá ezen a helyzeten? Általános megoldás nyilvánvalóan nincsen, hiszen iparáganként, sőt, régiónként is más és más lehet a helyzet. Mégis megfogalmazhatók olyan összefüggések, amelyek megértésével és a megfelelő válaszlépésekkel enyhíthetők a tünetek.
Kutatások bizonyítják, hogy a vállalati kollektívák önmagukban is igen jelentős összetartó erővel bírnak. Szeretünk kellemes hangulatban dolgozni, közösségben lenni, kommunikálni, hiszen az ember társas lény. A vállalatok működési folyamatai bizony viszonylag kevés esetben vannak erre tekintettel, hiszen a végső cél a hatékony gazdálkodás, az értékteremtés, amelynek alapelemei a technokrata megközelítés szerint a technológia, a folyamatok, a know-how, az értékesítés. Ám mivel ezek az emberi erőforrásra épülnek, minőségükre komoly hatással van a légkör, a hangulat, a cégkultúra. Ahol jobb a légkör, ott kimutathatóan jobb a teljesítmény is.
Munkaerőbőség idején a munkáltatók megválaszthatják, kit emelnek be, tartanak bent a rendszerben, és kit cserélnek le. Ám ha munkaerőhiány alakul ki, gyökeresen változik a helyzet: a vállalatok vezetői számára üzletileg kritikussá válik a munkaerő mennyiségi és minőségi rendelkezésre állása. És itt merül föl a kérdés: hogyan tudom gazdaságosan, hatékonyan bevonzani és megtartani a munkatársakat? A béremelésen kívül, amely minden esetben korlátos, ráadásul csak ideig-óráig hat motiválóan, milyen eszközhöz nyúlhatok még?
A válasz: a kommunikáció. A kommunikáció ugyanis az a közeg, amely egy közösséget, vállalatot összetart, működtet. Az információ áramlása alapvető kihatással van az eredményességre: ha áramvonalas, ha érdemi, ha jól strukturált, ha szakszerű, ha megfelelősen csatornázott, akkor a munkakommunikáció révén munícióhoz jut az értékteremtési folyamat minden szereplője, és a magánbeszélgetések nem veszik el az energiát és a figyelmet a lényegről. Mindez a közösségben a kellemes érzéseket erősítik, amiért jó ott dolgozni, amit akár több pénzért sem cserélnénk el.
Ha viszont a kommunikáció nem szakszerű, ha eseti, ha nem tölti be áramoltatási funkcióját, akkor kialakulnak azok az informális csatornák, spontán kanyargó medrek, amelyek szépen lassan dominánssá válnak, és amelyek jellegüknél fogva kevésbé lesznek hitelesek, pontosak, ezáltal az információ átadás uralása válik lehetetlenné. Ennek következménye pedig a vezetők és a vezetettek szétcsúszása, a hangulat romlása, a morál gyengülése, és az elvágyódás erősödése.
Ma már léteznek olyan kommunikációs modellek, amelyek segítenek visszatalálni a megfelelő struktúrákhoz, amelyek automatizálnak, így mérhetővé, kiszámíthatóvá tesznek bizonyos elemeket, illetve amelyek segítenek a menedzsmentnek a kommunikációt valódi hozzáadott értékként, fenntarthatóan üzemeltetni.
A tét ma nem kicsi: az üzlet, a működés folytonosságának biztosítása költséghatékony módon.
Mezriczky László
Vállalati kommunikációs szakértő
Az Ispiro Consulting ügyvezetője
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.02.11HR 2026 – kevesebb mozgástér, nagyobb elvárások? - Mit léphet a HR, ha mégis üzleti hatást akar elérni? Egy intenzív, interaktív délelőtt HR- és vállalati vezetőknek, ahol nagymintás regionális kutatások eredményeit mutatjuk meg: hol tart a magyar HR, és milyen 3–5 prioritással lehet 2026-ban is mérhető üzleti hatást elérni. Kerekasztal és kiscsoportos munka várja a HR-vezetőket a HR öt kritikus területén, felkészülve 2026 legtöbbet hozó HR-fejlesztéseire.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
Az RTL Csoportot súlyos válság rázza meg: Németországban akár ezer dolgozót is elküldhetnek, miközben a cég 17%-os bevételkiesésre figyelmeztette... Teljes cikk
Egy új kutatás szerint az AI már most képes lenne a munkahelyek jelentős részét kiváltani, köztük olyan feladatokat is, amelyeket korábban... Teljes cikk
Az Amazon története legnagyobb leépítésére készül: egyetlen hét alatt 30 ezer irodai dolgozótól válhat meg, miközben az ING Bank is közel ezer... Teljes cikk
- A brit dolgozók harmada nem érzi az inspirációt a munkahelyén - Mi lehet a megoldás? 4 hete
- Íme az új munkáltatói ígéret, ez ma a legerősebb megtartó erő a cégeknél 1 hónapja
- Mi lehet a titka a kiégés megelőzésének? 2 hónapja
- Már az interjúra sem jönnek el - miért tűnnek el a kétkezi munkások? 2 hónapja
- Nincs szorgalmas vagy lusta generáció - a Z a közös élményt keresi és nem akar belehalni a munkába 2 hónapja
- HR tehetségek 2025: Krigel Tamás 2 hónapja
- Lemaradtak a középvezetők – csak ennyivel nőtt a fizetésük idén 3 hónapja
- Dolgozz bárhonnan 30 napot, több hónapos apaszabi, élethelyzethez alkalmazkodó rugalmas munkavégzés 3 hónapja
- Fluktuációs kihívásokkal küzd a kékgalléros munkaerőpiac 3 hónapja
- A legtöbb cég nem tudja megszólítani a saját kollégáit 3 hónapja
- A kékgalléros valóság: élethelyzetek hatása a munka világára 3 hónapja

A tudás törvényei: a megértés kulcsa