Nyerő lehet a gazdasági és az informatikai diploma
A legfrissebb adatok szerint ebben az évben mintegy 108 ezren jelentkeztek egyetemre, főiskolára, ebből 88 ezren államilag támogatott képzésre. Ki választott jól? Kinek lesz nehezebb álláshoz jutnia? Szakértők szerint jelenleg főleg mérnöki, informatikai, és pénzügyi területre keresnek nagyobb számban diplomás pályakezdőket
A nagy könyvvizsgálók várják a pályakezdőket
Az általunk megkérdezett személyzeti szakértők szerint gazdasági diplomával nem rossz a kiindulóhelyzet, különösen, ha pénzügy-számviteli szakiránnyal párosul. "Az idegen nyelvet beszélők elhelyezkedési esélyei rendkívül jók. A szolgáltató központok folyamatosan veszik fel az e szakokon végzett friss diplomásokat" - tájékoztatott Balázsy Krisztina, a Grafton Recruitment vezető tanácsadója.
"A pénzügy területén végzettek a kisebb magyar vállalatoknál átfogó tudással szerezhetnek állást. Azzal viszont számolniuk kell: ezek a cégek nem kínálnak olyan előrelépési lehetőségeket, mint a nemzetközi vállalatok. A multikhoz leginkább az általuk indított vezetőképző programokon vagy szakmai gyakorlaton át lehet bejutni. Kivételek ez alól a Big Four-ként is emlegetett nagy könyvvizsgáló cégek - KPMG, Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, - amelyek folyamatosan keresnek pályakezdőket. Jó lehetőségek kínálkoznak emellett a különböző szolgáltató központoknál is" - árnyalták a képet a Profi Power személyzeti tanácsadó munkatársai.
Bajban a marketingesek, a szociológusok
A kereskedelem és marketing szakot megcélzók előtt több út is kínálkozik a későbbiekben. Ha a kereskedelem és ezáltal az értékesítés felé fordulnak, jobbak az esélyeik, ugyanis a jó sales-es mindig keresett. A marketinges karriertervekhez azonban a tudáson kívül kapcsolati tőke és szerencse is szükségeltetik. Ezen a területen ugyanis gyakorlatilag nincsenek nyitott pályakezdői pozíciók. A marketingesek számára szinte az egyetlen lehetőség az elhelyezkedésre a vezetőképző-programokban való részvétel. Ezek segítségével azonban közülük mindössze 20-30-an lelhetnek állásra. A többiek akár egy évig is várhatnak, míg állásra találnak a szakmában - értettek egyet a szakemberek.
Mérnöki diplomával jó kilátások
A népszerű képzési területek élmezőnyében foglal helyet a mérnöki szakma is, 15 ezres államilag támogatott jelentkezési számmal. "A mérnökök iránti kereslet várhatóan az elkövetkezendőkben sem fog csökkeni. Hiába kerülnek ki évente több százan a felsőoktatási intézményekből, a piacképes felszívni őket, sőt: a gépész- villamos- tervezőmérnökökből, a karbantartáshoz, biztonságtechnikához, illetve a minőségbiztosításhoz értő mérnökökből jelenleg is óriási a hiány" - mondta el Pálné Mező Eszter, a mérnökök közvetítésével foglalkozó, tatabányai székhelyű T-HR Kft. ügyvezetője.
Hozzátette, egyre keresettebbé válnak a piacon a vegyészmérnökök is, és természetvédelmi mérnökökre is szükség lenne. Egyelőre viszont nincs pénzügyi keret a munkájuk finanszírozására.
Környezetmérnökként nehéz
A friss diplomás környezetmérnököknek nincs sok esélyük az azonnali elhelyezkedésre. A vállalatok elsősorban olyan szakembereket keresnek, akik értenek nemcsak a környezetvédelemhez, hanem a munkavédelemhez és a munkabiztonsághoz is" - tette hozzá.
Pálné Mező Eszter a leendő földmérőkkel kapcsolatban elmondta: irántuk az igény jelenleg is megmutatkozik, és ez várhatóan az elkövetkezendő években sem fog változni. "Az ország fejlődik, szinte nincs olyan hónap, amelyben ne kapnánk hírt újabb, több milliárd forintos beruházásról. Ezek pedig nélkülük nem jöhetnének létre" - magyarázta.
Informatika: jó választásnak tűnik
Az utóbbi évek visszaesése után informatikában némi növekedés következett be. Míg 2001-ben 10 ezer fölött volt a jelentkezők száma, addig 2006-ban már a nyolcezret sem érte el. Idén viszont az április 17-i állás szerint 8 178-an jelentkeztek államilag támogatott helyre. Jó hír számukra, hogy könnyebb lesz a bejutás, mert több helyet támogat az állam, és a diploma utáni elhelyezkedés sem lesz várhatóan problémás.
A Profi Power tanácsadóitól megtudtuk: a nyelvtudással rendelkező frissdiplomás informatikusok, gyorsan el tudnak helyezkedni fejlesztőként (C++, .Net, C#, Java) - már ha egyetemi éveik alatt sikerült szert tenniük némi tapasztalatra ezen a területen.
"Tapasztalataim szerint kezdőket főleg C++, és php programozói állásokban keresnek. Ezen munkák elnyeréséhez viszont valamilyen referenciamunka bemutatása szükséges" - tette hozzá Bácsalmási Erika, a CSM személyzeti tanácsadó cég tanácsadója.
"A jó kommunikációs készséggel rendelkezők pedig ERP tanácsadóként szerezhetnek állást. Ezen kívül a különböző IT help desk állások is nyitottak az informatikai végzettségűek számára" - tudtuk meg.
Visszaeső jogászok, előretörő orvosok
A jelentkezéseknél megfigyelhető tendencia a jogi terület folyamatos visszaszorulása. Míg 2005-ben és 2004-ben 10 ezer fölött volt a jelentkezők száma, addig 2007-re 7 300-ra esett vissza. Örvendetesnek mondható az orvosi, egészségügyi terület iránti érdeklődés növekedése. Míg 2001-ben 5137 fő jelentkezett, számuk idén meghaladta a 7 ezer főt.
Bölcsészek, kommunikátorok: még többen lesznek
Nagy talány, hogy mi lesz a jövő bölcsészeivel és társadalomtudósaival. A két területre 26 ezer fiatal jelentkezett.
Ha felveszik őket és elvégzik szakjukat, a versenyszférában olyan állások nyitottak, amelyek nem kötődnek végzettséghez. Ilyenek például az ügyfélszolgálatos pozíciók. Az állami és a nonprofit szektor felvevőképességéről a személyzeti tanácsadóknak nincsenek információik. Jó nyelvtudással, határozott fellépéssel és a soft skill-ként is emlegetett képességek fejlesztésével azonban ők is megtalálhatják számításaikat, ha nem is szakmájukon belül.
Oroszi Babett
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magasan képzett egészségügyi szakdolgozók a jövőben önállóan, saját jogon is elláthatnak olyan tevékenységeket, amelyeket eddig kizárólag... Teljes cikk
Egy 2025-ös felmérés szerint a technológiai újdonságok miatt a meglévő készségek 40 százaléka avulhat el vagy alakulhat át 2030-ig. Egy másik,... Teljes cikk
Az elmúlt két évben többszörösére nőtt a szövetkezeti foglalkoztatásban dolgozó kismamák száma, ami növekvő tendenciára enged következtetni... Teljes cikk
- Ilyen igényekkel érkeznek a munkaerőpiacra a friss diplomások 5 hónapja
- Bemutatták a megújult Diplomás Pályakövetési Rendszert 5 hónapja
- Milliós fizetési ajánlattal is találkoztunk ezen a most futó állásbörzén: fotógaléria 8 hónapja
- Hogyan lehetsz még jobb HR-es? Tanácsok a top magyar személyzeti vezetőktől 8 hónapja
- Lemaradhatnak a diplomás tehetségekről azok a cégek, amelyek nem kínálnak hibrid munkát 8 hónapja
- Hol helyezkednének el leginkább az egyetemi hallgatók? 9 hónapja
- Miért kerülik el egyre inkább a fiatalok az egyetemet? 11 hónapja
- Ezek a Z generáció igényei 2024-ben 11 hónapja
- HR gyakornok 12 hónapja
- Április végéig lehet jelentkezni az MCC vezetőképző akadémiájára 1 éve
- A Mol-csoport ismét elindítja regionális diplomás programját 1 éve